Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Silicon Power Armor A75 (2 TB): Opancierovaný zvonku, vytlmený zvnútra

0

Externé mechanické disky majú stále zmysel, o to viac, ak sa požaduje vysoká kapacita. Testovaný HDD SP Armor A75 má 2 TB. Za toľko miesta na prenosnom SSD by ste zaplatili prinajmenšom šesťnásobok. Nový prírastok v rodine odolných modelov je nezvyčajne tenký. Profil má hrúbku 12,4 mm, a to vrátane vypuklých drážok, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke hliníkového puzdra. Tento členitý dizajn čiastočne znižuje riziko poškriabania či poškodenia pri páde na zem. A takisto na sebe nezachytáva nevzhľadné viditeľné odtlačky prstov, to najmä vďaka striebornému povrchu. Keďže puzdro sa skladá z dvoch do seba sa skrutkujúcich plechov bez tesnenia, nie je stavané do vlhkého ani prašného prostredia. Pod pevnou škrupinkou sa skrýva mäkká guma, potiahnutá po hranách disku i jeho prostriedku, čím ho vnútri bezpečne centruje vo všetkých osiach. O tom, že tento systém naozaj funguje a tlmí, svedčí už aj  to, že pri behu navonok neprenáša žiadne vibrácie. V prvom momente som nedokázal rozoznať, či ide naozaj o HDD. Žiadne chvenie. V rámci testov odolnosti som opakovane nechal disk spadnúť na dlažbu i na betónovú cestu z výšky 1,22 m, ktorú ako znesiteľnú uvádzajú i špecifikácie. Okrem zopár oderov obstál disk v tejto skúške na výbornú, bez ujmy na zdraví.

Z hľadiska výkonu si Armor A75 nadštandardne dobre počína pri práci s väčšími než malými súbormi v rozmedzí 5 MB – x GB. Vždy je výrazne nad 100 MB/s. S menšími blokmi sú už výsledky priemerné a s najmenšími (12 – 59 kB) až podpriemerné. Rýchlosť zápisu 5 MB/s je už naozaj nízka. Na prácu s kancelárskymi súbormi je i napriek svojmu podnikovému vzhľadu nevhodný. Naopak, na prácu s fotkami či videom sa ukazuje ako výborná voľba. Mimochodom, Silicon Power v prípade tohto návrhu siahol po jednoplatňovom ­Seagate ST2000LM007 s 5400 ot./min. Chvályhodné je, že disk sa zaobišiel bez modifikácií a integrácie radiča a portu USB priamo na PCB. ­Rozhranie SATA zostalo zachované, vďaka čomu je možná i výmena za iný model alebo pripadá do úvahy interné pripojenie k počítaču.

V rámci príslušenstva sa dodáva kvalitný kábel (flexovaný s nadštandardne pevne fixovanými koncovkami), ktorý sa k disku pripája cez USB-C a k externým zariadeniam pomocou tradičného USB-A.

Parametre:

• Rozmery: 124,5 × 12,5 × 82 mm, hmotnosť: 163 g, kapacita: 2 TB, rozhranie: USB 3.1 gen. 1, dĺžka kábla: 25 cm
• Cena: 90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon pri prenosoch väčších súborov, odolnosť proti nárazom, luxusný vzhľad, úzky profil     
- Nižší výkon pri zápise i čítaní menších súborov

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Odolnosť: 90 %
Výkon: 90 %
Tichosť: 90 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon Power Armor HDD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať