Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Silicon Power Armor A65 (1 TB): Rýchly pevný disk s brnením

0

Dáta na prenosných diskoch sú permanentne v ohrození, a to najmä na úložiskách na báze magnetických platní. Silicon Power toto riziko efektne znižuje. Medzi najčastejšie „smrteľné nehody“ patria pády. Intenzitu nárazov tlmí jednak centi­metrový presah pružného obalu na jednej z kratších strán, jednak penové lemovanie po okrajoch HDD. Môžeme potvrdiť, že pád na dlažbu či betón z metrovej výšky, čo je bežná prax, znesie tento model bez následkov.

Vďaka viacerým tlmiacim vrstvám je disk i mimoriadne tichý, vyhľadávajúce hlavičky takmer nepočuť a jemné vibrácie sú priškrtené už pri ich zdroji, na podložku sa preto neprenášajú.  Pokus o utopenie nám takisto nevyšiel, snažili sme sa o to prúdom tečúcej vody či hodinovým ponorom v umývadle. Krušné chvíle zažíval i medzi drobnými čiastočkami odpadu z vysávačového vrecúška. Tesnenie funguje naozaj spoľahlivo.

Mierne nedotiahnutý je spôsob navlečenia gumeného puzdra na inak plastové, ale pevné šasi. K časti pri konektore nepriľne úplne ukážkovo a odliepa sa. Naopak, veľmi sa nám páči praktické pútko na pripevnenie kábla, keď disk práve nepoužívate. V rámci používateľského komfortu sme bojovali jedine s vylúpnutím krytky konektora USB. Tú nie je za čo uchopiť a podpáčením, ktoré ide riadne stuha, dostávajú slabšie nechty zabrať.  

Okrem zvýšenia mechanickej bezpečnosti výrobca nezabudol ani na ochranu dát pred neželaným prístupom. Disk sa dodáva spolu s jednoduchou utilitou (SP HDD Lock) na šifrovanie, takže ani pri strate či odcudzení sa nemusíte obávať o súkromné či inak citlivé údaje, sú totiž pod zámkom.  Prenosové rýchlosti väčších než úplne malých súborov sa pohybujú vždy nad sto megabajtmi. Veľmi dobre sa držia aj pri manipulácii s maličkými súbormi s veľkosťou rádovo v jednotkách kilobajtov –  čítanie 18 MB/s a zápis 15,5 MB/s je skvelý výsledok. Pri iných diskoch sa bežne stretávame s 10 MB/s.

Veľkosť súborov

Výkonnostné testy

 

Čítanie

Zápis

12 – 59 kB

17,9 MB/s

15,5 MB/s

427 – 1235 kB

104 MB/s

103 MB/s

5 – 10 MB

108 MB/s

105 MB/s

1 – 2 GB

108 MB/s

105 MB/s

V prepočte na jednotku kapacity je síce drahší než konkurenčné jednoterabajtové varianty, no tie nie sú zvyčajne pripravené na drsné podmienky a neponúkajú ani žiadnu ­pridanú hodnotu. Armor A65 má v rozumnej miere všetky vlastnosti, ktoré považujeme pri externých diskoch za dôležité.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúca odolnosť proti pádom, vode i prachu, vysoký výkon aj pri práci s najmenšími súbormi dokumentového charakteru, šifrovací softvér, šikovné pútko na kábel
- Nepohodlné vylúpnutie krytky portu, odstávajúca strana gumeného obalu (pri konektore), vyššia cena za gigabajt

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Odolnosť:  100 %
Výkon: 90 %
Tichosť: 90 %
Celkovo: 93 %

• Cena: 77 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon Power

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať