SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

SilentiumPC Supremo L2 Gold (650 W) / Prvotriedny „zlaťák“ za osemdesiat

0

Vyššia obstarávacia cena napájacieho zdroja sa vďaka lepšej energetickej efektivite skôr či neskôr vráti. Obzvlášť ak ide o výkonnú zostavu, ktorá posúva počítadlo rýchlejším tempom. V prípade SilentiumPC Supremo L2 ani nejde o zvlášť drahý zdroj. Naopak, v súčasnosti nastavuje štartovaciu cenu modelov s výkonom 650 W a certifikáciou účinnosti 80Plus Gold. V cenníkoch ho podliezajú iba zdroje v nárazových akciách alebo výbehové modely. Vidieť, že výrobca cenu tlačil tak nízko, ako to len bolo možné, ale pri zachovaní kvality všetkých funkčných prvkov.

Prvá úspora sú káble napevno. Oproti veľmi podobnému bračekovi Supremo FM2 je to jediný odlišujúci znak, ktorý si môžete zvonku všimnúť. Minimálny je i cenový rozdiel, nemodulárny Supremo L2 je lacnejší o dve či tri eurá. Kompletne všetky káble sú ploché, dobre ohybné a najmä dlhé, a teda skvelo pripravené aj do vysokých full towerov. Chvályhodná je aj drôtená mriežka, ktorá kladie ventilátoru pri ťahu minimálny odpor, čo znamená, že nezvyšuje hlučnosť tak ako plechové alternatívy s rôznymi výrezmi.

Možno trochu prekvapivé je, že Supremo L2 nepoužíva rovnaký návrh ako Supremo FM2. Základná topológia zostáva, no PCB, rozloženie a použitie niektorých súčiastok sú iné. Na primári je ešte rovnaký kondenzátor Nippon Chemicon KMW (450 V, 560 µF), v sekundárnej časti sú už použité kondenzátory Nichicon (Supremo FM2 bol samý Nippon Chemicon). Kvalitatívne je to však rovnaká liga a je pozoruhodné, že SilentiumPC nesiahol po osvedčenej koncepcii. Výsledky testov poukazujú na to, že to nie je z dôvodu šetrenia, ale preto, aby zdroj vo finále dosahoval vyššiu účinnosť. Aj keď nejde o nič závratné a rozdiel v prospech Supremo L2 sa pohybuje na úrovni chyby merania. Naprieč celým spektrom zaťaženia (20/50/100 %) je tento zdroj efektívnejší zhruba o 0,3 – 0,6 %. Pri 50-percentnej záťaži dosahuje 93 % a najúčinnejší je pri nasadení na 58 % (účinnosť 93,2 %). Nakoniec teda Supremo FM2 nový Supremo L2 nekanibalizuje, ako som sa najprv domnieval.

Dobrá správa je i fakt, že SilentiumPC priškrtil otáčky ventilátora a pri vysokom zaťažení je Supremo L2 s 37,2 dBA o poznanie (o 1,3 dBA) tichší. Zahrievanie je pritom stále dostatočne nízke. Pri obvyklom zaťažení pod 60 % je hlučnosť 33,4 dBA. Takýto zvukový prejav v záťaži bezpečne zanikne, no k dokonalosti chýbajú nižšie otáčky pre výkon 50 – 70 W, zodpovedajúci typickým PC zostavám, s ktorými sa bude tento zdroj prevádzkovať. No to už sú detaily a asi aj privysoké nároky.


SilentiumPC Supremo L2 Gold (650 W)

„Za danú cenu jeden z najvýhodnejších (ak nie najvýhodnejší) zdroj vôbec“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi výhodná cena, použité sú kvalitné kondenzátory, slušná účinnosť, nízke zvlnenie napätia, tichý chod, dlhé a ploché káble, nadštandardná kvalita vyhotovenia
- Mimo záťaže mohol byť ešte tichší

Hodnotenie:

Cena výkon: 100 %
Účinnosť: 90 %
Kvalita osadenia: 95 %
Tichosť: 95 %
Celkovo: 95 %

Cena: 80 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC Supremo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať