SilentiumPC Armis AR5X TG RGB / Kráľovná osvetleného mid-endu

0

S efektnými skrinkami so svietiacimi prvkami sa roztrhlo vrece. Mnohé z nich však znevýhodňuje prílišný dôraz na estetické vlastnosti na úkor tých funkčných. To sa týka najmä konštrukcií, ktoré majú okrem sklených bočníc z tohto materiálu aj masku čelného panela. V takýchto prípadoch bývajú súčasťou až štyri ventilátory s LED RGB a už tie samotné, ak sú kvalitatívne slušné, sú drahé.

Vidieť, že SilentiumPC sa nechcel s ostatnými predbiehať v tom, koľkými spôsobmi možno ovládať otáčky ventilátorov a ich podsvietenie, a stavil na jeden, ten najpraktickejší – cez základnú dosku. Ventilátory sa pripájajú k šikovnému rozbočovaču. Pripojenie motorčeka je tu trojpinové a štandardný je aj 4-pin RGB.


Pohľad do útrob SilentiumPC Armis RR5X TG RGB

Osvetlenie aj rýchlosť ventilátorov sa nastavujú centrálne a oproti alternatívnemu ovládaniu z čelného panela (alebo diaľkovým ovládačom) jedna z výhod spočíva v tom, že môžete ventilátory signálom PWM regulovať plynulejšie než trojstupňovým prepínačom. A možnosti vstavaných Sigma HP 120 so širokým rozsahom (300 – 1435 ot./min) to umožňujú.

Správa ventilátorov cez aplikáciu je presnejšia i na zladenie farby osvetlenia s ostatnými komponentmi. Vstavaný rozbočovač má navyše dve voľné pozície na rozšírenie ďalšími ventilátormi. To typicky na pripojenie 240 mm kvapalinového chladiča, na ktorý je vyhradený strop skrinky. Na tomto mieste treba vyzdvihnúť oproti starším skrinkám SPC výrazné zlepšenie v stabilite prachového filtra. Hoci úchop zostáva magnetický, žľab, do ktorého je ponorený, je podstatne hlbší a filter už len tak pri prenášaní nestrasiete. 

Pozoruhodné je i pripevnenie všetkých diskov (vrátane 2,5") cez gumičky. A SilentiumPC vie, prečo to robí, aby z HDD čo najviac priškrtil vibrácie. Nechce rozdrnčať kostru, tá je na chvenie obzvlášť náchylná. Ak totiž má táto skrinka nejaké slabé miesta, sú to tenké plechy s hrúbkou iba 0,65 mm. Skelet je síce dostatočne pevný, no bočnica sa už trochu krúti. Nakoniec zamrzí i pohľad na lacný a neefektívny plechový filter s hrubým zrnom. Napriek tomu si však Armis AR5X TG RGB zaslúži ocenenie Tip redakcie. 


Skrinka vyniká aj jednoduchým a funkčným rozbočovačom na ventilátory

Parametre:

• Rozmery: 471 × 221 × 440 mm, hmotnosť: 6820 g, použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: E-ATX (ale za cenu prekrytia priechodiek), ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 4 (2× 2,5" a 2× 3,5/2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1,  2× 3,5 mm jack

• Cena: 77 EUR

„Rozumne vyvážená skrinka. Buduje viac než len pútavým vzhľadom.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ukážkové využívanie priestoru, až štyri slušné ventilátory v balení, široký rozsah otáčok (na tichý i výkonný režim), perfektný rozbočovač, odvibrovanie všetkých diskových pozícií, prijateľná cena
- Tenšie plechy, neefektívny prachový filter pod zdrojom, iba dva porty USB

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 100 %
Vyhotovenie:90%
Chladenie: 100 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC mid-end

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať