SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

Technológie
0

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastovičiek tejto spolupráce.

Nová nabíjacia stanica je súčasťou celoeurópskej siete IONITY, ktorá má v súčasnosti v prevádzke už 200 nabíjacích bodov v rámci celej Európy. Do konca roku 2021 ich má byť postavených až dvojnásobok, mesačne pribúda viac ako 20 nabíjacích bodov. Ich konfigurácia je zväčša štyri alebo šesť nabíjacích stojanov. V niektorých krajinách, napríklad v Nórsku, kde sú požiadavky na nabíjanie značne väčšie, majú stojanov osem až desať.

Spojenie dvoch sietí

Spoločnosť Shell, ako významný prevádzkovateľ čerpacích staníc, vidí do budúcnosti veľkú perspektívu aj v nabíjacej infraštruktúre pre elektromobily. Preto sa rozhodla spojiť s najväčšou európskou sieťou nabíjacích staníc projektu IONITY a budovať nabíjacie huby v rámci svojich nabíjacích staníc. Ide o logický krok, pretože čerpacie stanice majú vybudované zázemie, čo sa týka občerstvenia, toaliet a ďalšieho vybavenia, kde môžu čakajúci vodiči elektromobilov príjemne stráviť čas.

Prvá spoločná nabíjačka vo Východnej Európe

Nový nabíjací hub postavený v Maďarsku pri obci Balatonkeresztúr neďaleko Balatonu je konfigurovaný so štvoricou nabíjacích stojanov s celkovým zdieľaným výkonom 1 MW, pričom každý stojan dokáže nabíjať až 350 kW (s ohľadom na celkovú kapacitu). Nabíjacie stanice IONITY sa budujú jednoštandardovými káblami typu CCS Combo, ktoré musia byť vzhľadom na vysoký nabíjací výkon chladené kvapalinou. To znamená, že nie je na nich možne nabíjanie podľa štandardu CHAdeMO, ani AC nabíjanie striedavým prúdom. Ultrarýchle nabíjacie stanice sú určené predovšetkým na tranzitné nabíjanie. Znamená to, že vodiči, plánujúci dlhšie prepravné vzdialenosti nemusia na nich dlho čakať a vozidlo sa nabije počas prestávky na oddych či kávu.

Ultrarýchle nabíjacie stanice sú dôležité práve pre najnovšie modely elektromobilov štandardnej aj prémiovej triedy, ktoré majú batérie s kapacitou nad 60 kWh. Ich nabíjanie na bežných nabíjacích staniciach s výkonom 50 kW trvá jeden a pol a viac hodinu, čo je počas dlhšieho cestovania dosť nepríjemné zdržanie.  Ultrarýchla nabíjačka dokáže nabiť aj vozidlá ako E-Tron alebo Mercedes-Benz EQC 400 v priebehu 30 až 40 minút na úroveň 80 %.

Najprv platba, potom nabíjanie

V sieti IONITY možno nabíjať viacerými spôsobmi. Základným je využívanie RFID kariet. Rovnako, ako iní operátori, vystavuje ich aj táto sieť. Automobilky, ktoré sú jej súčasťou, ich ponúkajú pri kúpe vozidla. Inou možnosťou je registrácia pomocou aplikácie alebo na webovej stránke IONITY.  Nabíjanie sa potom spúšťa pomocou aplikácie prečítaním QR kódu priamo na nabíjačke. V pilotnej prevádzke sa nabíjanie umožňuje za 8 eur za jedno nabitie bez ohľadu na odobraný výkon. V krátkom čase sa však počíta s prechodom na štandardný spôsob platby podľa odobraných kilowatthodín. Cena má byť jednotná v rámci celej európskej siete.

IONITY aj na Slovensku

Stavba nabíjacích staníc projektu IONITY sa plánuje aj na Slovensku, no podľa informácii zástupcov spoločností bude u nás kvôli administratívnym obštrukciám stáť zatiaľ iba jedna takáto stanica. Otvoria ju do konca prvého štvrťroka tohto roku v lokalite Senec pri Bratislave.

Zobrazit Galériu

René Hubinský, Jana Matejíčková

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať