Image
6.4.2018 1 Comments

Šesť variantov výrezu v displeji smartfónu

Medzi radou P20 od Huawei, nedávno predstaveným Asusom ZenFone 5/5Z alebo pripravovanými LG G7 či OnePlus 6 je jasné, že výrez vo vrchnej časti displeja je tento rok dominantným trendom v mobilnom priemysle.

Aj fakt, že nadchádzajúci Android P bude tento výstupok v displeji natívne podporovať potvrdzuje že tento trend by sa nemal tak skoro vytratiť. Ale nikto nehovorí že by mal zostať tým jediným a hlavným, a tak vám ponúkame niekoľko riešení.

1) Vrchný rámik zostáva
Prvá možnosť je už medzi nami, je ňou tenký vrchný rámik alebo celkovo tenké rámiky okolo displeja, ktoré môžme vidieť či už na vlajkových lodiach LG alebo na Galaxy S8 a S9.

Tenké vrchné rámčeky a veľké obrazovky je možné vidieť aj na viac dostupnejších zariadeniach, ako je napríklad LG Q6, Xiaomi Redmi Note 5 alebo Huawei P Smart. Všetky majú dostatok priestoru na prednú kameru, reproduktor na volania ako aj potrebné senzory.

2) Riešenie na spôsob Mi Mix
Originálny Mi Mix bol populárny najmä vďaka odstráneniu vrchného rámčeku pričom predná kamera prešla na z tohto dôvodu zväčšený spodný rámik, ako aj kreatívne vyriešený piezeoelektrický reproduktor na volania namiesto klasického.

Po ňom nasledovala vlna čínskych spoločností napodobňujúcich tento trend s vlastnými zariadeniami ako napríklad Doogee Mix, Oukitel Mix, Leagoo Kiicaa Mix, Ulefone Mix a mnoho iných.

3) Vivo pop-up predná kamera
Vivo je inovatívna spoločnosť, ktorá tento rok zaujala na CES s modelom X20 UD obsahujúci senzor odtlačku prstov pod displejom. No prednú kameru mal na klasickom mieste.

Inžinierov spoločnosti to preto nakoplo k ďalšej inovácii a tak do Barcelony priniesli Vivo Apex, zariadenie, ktorého celú prednú stranu tvorí displej a predná kamera vyskakuje z vrchnej časti telefónu. Toto riešenie je jedným z ďalších, ktoré môžu byť prelomové.

4) Vysúvacia druhá časť zariadenia
S týmto riešením prišlo pred pár dňami na svet práve Doogee, ktoré ako prvé okopírovalo pôvodný Mi Mix od Xiaomi.

Tento spôsob funguje na princípe, že zariadenie je rozdelené na dve spojené časti, horizontálne rozdelené, pričom dolná časť by sa vysunula hore pri potrebe použitia prednej kamery, reproduktoru na volania ako aj senzorov. 

5) Riešenie “Ostrovčekmi”
Toto riešenie je jedným z posledných z dielne Samsungu a je postavené na princípe jednotlivých ostrovčekov na vrchu displeja pre jednotlivé komponenty. Toto riešenie by mohlo byť fajn, keďže tieto ostrovčeky budú v Androide P podporované a boli by určite menej rušivé pri pozeraní videa na telefóne.

6) (Na teraz) nemožné riešenie
Jedným z ďalších nápadov zo Samsungu je aj, že by senzory, predná kamera aj reproduktor na volania boli popod displejom, a neviditeľné pre používateľa. Toto riešenie nevyzerá ako momentálne možné, ale keby sa podarilo, bol by to ďalší veľký prelom, ako aj ďalší variant k výstupku displeja a používaniu smartfónov celkovo.

Nebolo by to po prvýkrát, keďže Vivo už dokázalo vmestiť senzor na odtlačky prstov pod displej, avšak toto vyzerá na omnoho ťažšiu skúšku vynaliezavosti konštruktérov.

Ako zistíme, že obrazovka nebude zavadzať reproduktoru a kamere? Ako veľmi by takéto riešenie zvýšilo náklady na opravu zariadenia? Bude musieť spoločnosť vyvinúť nové, menšie senzory, schopné zachytiť nás v super kvalite aj keď budú umiestnené pod displejom? Toto sú len niektoré z postupne sa vynárajúcich sa otázok a prekážok…

Ktoré je vaše obľúbené prevedenie?

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kano ponúka počítačovú zostavu na báze Raspberry Pi už aj s dotykovým displejom

21.09.2018 00:20

Pred rokom spoločnosť Kano predstavila kompletnú počítačovú zostavu typu „urob si sám“, ktorej základom bol kit Raspberry Pi. Vyzeralo to síce fajn, ale akosi sa zabudlo na to, že deti majú rady table ...

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

q

1 Comments

  1. Alternatívy môžu byť len dve... reakcia na: Šesť alternatív výrezu v displeji smartfónu
    6.4.2018 08:04
    Odporúčam naštudovať význam slova "alternatíva" - "možnosť voľby medzi DVOMA riešeniami". Ak hovoríme o šiestich, sú to varianty.
    Reagovať

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button