Sencor 3CAM 4K02W: Cenovo dostupné 4K pre nenáročných

0

Určite ste si všimli rozmach malých akčných kamier. Väčšina firiem sa snaží do nich doslova natlačiť 4K za najnižšiu cenu, ale stojí to naozaj za to? My sa pozrieme na model od spoločnosti Sencor.  3CAM 4K02W je druhá generácia malej akčnej kamery s najvyšším rozlíšením 4K 30p. Predošlá 3CAM 4K01W dokázala v tomto rozlíšení len 15p. Sencor posunul latku trochu vyššie, pričom cena sa takmer nezmenila. Ako sme spomínali, nahrávanie videa sľubuje v rozlíšeniach 4K 30p, 2,7K 30p, full HD 60p alebo 30p a HD 120p, 60p alebo 30p. Ako býva zvykom, príslušenstvo je bohaté a nenájde sa nič, čo by chýbalo. Kamera je vybavená mnohými držiakmi – k dispozícii je nalepovací, držiak na rám bicykla, adaptér na statív, rôzne prispôsobenia a naše obľúbené oceľové lanko, ktorým to celé ešte pre istotu zachytíme.

Ďalšie príslušenstvo, ako je napr. držiak na hrudník, možno zakúpiť samostatne za pár eur. Bez vodotesného puzdra, ktoré je základom celého balenia, by sme sa nezaobišli a vydrží do hĺbky 60 m. Kamera je rozmermi dosť podobná ostatným kamerám GoPro do 4. generácie, takže všetko príslušenstvo je kompatibilné. Ovládanie je riešené klasicky jedným zapínacím tlačidlom na prednej strane, ktoré funguje aj ako výber režimu natáčania, fotografovania,  spomaleného videa, prehrávania nahraných videí alebo vstupu do menu nastavenia.

Tlačidlo OK na potvrdzovanie a zapnutie nahrávania sa nachádza na vrchnej strane a na pravej strane smerové tlačidlá na pohyb v nastaveniach. Vrchným smerovým tlačidlom sa zapína Wi-Fi, pomocou ktorého sa spojíte so smartfónom. S aplikáciou pre iOS aj Android možno kameru plne ovládať aj so živým náhľadom. Inak na náhľad slúži 2" farebný ­displej TFT. Nabíjanie je riešené pomocou microUSB a hneď vedľa sa nachádza slot na kartu microSD a mini HDMI. Okrem záznamu videa a zachytávania fotografií 3CAM 4K zvládne spomalené ­nahrávanie s rozlíšením HD a so snímkovou frekvenciou 120p. Rozlíšenie HD nie je práve najkvalitnejšie a pri spomalenom videu to dosť vidno.  Ďalej je tu možnosť nahrávania time-lapse alebo časovej slučky (nekonečný záznam).

Prístroj sa dá využiť aj ako autokamera s možnosťou dokúpenia setu do auta. Na  ta­kéto ­využitie má zabudovaný G-senzor na zazna­menanie otrasov a následné spustenie ­na­hrá­vania v kritických situáciách alebo pri vandalizme. Záznam sa nahráva na kartu microSD s najvyššou kapacitou 32 GB, ktorá nie je súčasťou balenia.

Pri testovaní sme používali kartu s kapacitou 64 GB, pričom ju bolo treba po zapnutí kamery naformátovať a použiteľných bolo maximálne spomínaných 32 GB. Počas natáčania sme kameru testovali vo všetkých rozlíšeniach a najlepšie dopadlo full HD 60p, ktoré sa nahráva v kodeku H.264 s dátovým tokom 31,4 Mb/s a s profilom AVC (Main@L5.1).

Na videu možno vidieť kompresné artefakty,  ale aj napriek tomu má pomerne dobrú kvalitu. Za slnečného počasia boli síce niektoré časti prepálené, ale zato v horších svetelných podmienkach sa šum držal na dobrej úrovni. Farby boli sýte aj vďaka podpore HDR. 4K rozlíšenie je na tom horšie. Strata detailov nebola príjemná, môžeme však pochváliť ostrosť videa.

S dátovým tokom 37 Mb/s pri snímkovej frekvencii 30p trpí záznam scrubbingom ako pri iných 4K kamerách. Fotografovanie zvláda v najvyššej kvalite s rozlíšením 16 megapixelov a fotky ukladá vo formáte JPEG. Kamera je vybavená 6-vrstvovou sklenou šošovkou s pozorovacím uhlom 170°, čo je štandard. V balení nájdeme aj náhradnú batériu a kapacita oboch je 900 mAh. Výdrž pri nahrávaní bola asi 90 minút.

Parametre:

• Záznamové režimy: 4K 30p, 2,7K 30p, 1080 60p, 1080 30p, 720 120p; 60p; 30p, rozlíšenie fotografií:  16 Mpx, vodotesnosť: 60 m, ďalšie:  Wi-Fi, pomalé nahrávanie, G-senzor, režim šport, detekcia pohybu, nekonečný záznam (slučka), systém proti otrasom, podpora kariet microSDHC až do 32 GB (nie je súčasťou balenia), zabudovaný reproduktor, micro USB, mini HDMI, rozmery: 59 × 41 × 29 mm, hmotnosť: 65 g, batéria: 2× 3,7 V/900 mAh Li-Ion

• Cena: 95,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Cena, výbava, použiteľné full HD video
- Marketingové 4K

HODNOTENIE:

Foto: 80 %
Video: 80 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 80 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
Sencor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať