Šéfredaktor odporúča

0

Kolegovia vymysleli, že by som mohol raz do mesiaca spísať súhrn toho, čo ma v danom období najviac oslovilo. Tu je môj prvý výber.

Ešte začiatkom leta u nás zakotvila elektrická kolobežka Perut s výkonom motora 1000 W a dojazdom 100 km. Požičal som si ju od kolegov na pár hodín a otestoval na Peknej ceste v Bratislave, kde sú celkom slušné „strmáky“. Bol som zvedavý, ako ich zvládne, či údaj o dojazde je reálny a kedy sa mi podarí vymlátiť batériu. Kolobežka má masívnu konštrukciu, takže v pohode zvláda aj mňa, vyše 100-kilového chlapa, dá sa na nej stáť, ale aj sedieť, čo oceníte, keď potrebujete zvládnuť dlhšie trasy. Rovnováhu v pohode udržíte postojačky aj posediačky, nespadol som z nej ani raz. Strmé úseky na Peknej ceste, čo je náš testovací etalón, zvládla kolobežka bez problémov, v najväčších stúpaniach motor zapriadol trošku hlbším tónom, ale na rovinke sa znovu naplno rozbehla. Hore na Biely kríž som vyšiel za pár minút, čo na klasickom bajku je fuška tak na polhodinku, potom  som testoval bočné lesné cestičky, ktoré boli aj prachové, aj skalnaté, aj prekrižované vystupujúcimi koreňmi. Takisto som ju popreháňal po trávnatej lúke. Všetko zvládla bez problémov a zaváhania. A batéria aj na konci stále svietila na zeleno. Výborná zábava, odporúčam!   

Som priaznivcom Snapchatu a jeho virtualizačných filtrov, je to celkom funny, keď sa v reálnom čase viete premeniť na Harryho Pottera či Jokera. Teraz sa na trhu objavila apka Prisma (Android aj iOS), ktorá vie fotku upraviť tak, ako keby ju nakreslil niektorý zo svetových umelcov – od impresionistov cez Mondriana až po komiksový štýl. Fakt veľmi pôsobivé. Čoskoro má pribudnúť aj video, takže stačí len zapnúť fantáziu, na čo všetko by sa táto výborná apka dala využiť.   

Aj Slovensko zasiahla pred pár rokmi startupová vlna, organizuje sa množstvo súťaží, kempov, víkendov atď. Vznikla komunita mladých nadšencov, ktorí sa stretávajú, vymieňajú si skúsenosti, spolupracujú, čo je fajn. V rámci toho sa objavuje množstvo jednotlivcov či tímov, ktorí majú často zaujímavý nápad, dobré technologické zručnosti, vedia prezentovať, získať si záujem, ale nedokážu svoj nápad dostať do podoby reálneho produktu či služby. Dôvodov je viac, najčastejšie však chýba chuť tvrdo pracovať, schopnosť prekonať prvé prekážky, zvládnuť aj neúspechy a vydržať. Preto veľmi oceňujem, keď narazím na tím, ktorý sa dokáže vymotať z „úspechu“ powerpointových prezentácií a vytvoriť zaujímavý reálny slovenský produkt, ktorý má globálne ašpirácie. Takto ma oslovil projekt Drone´n´Base. Navštívil som ich v bratislavskom labáku, videl som skupinu HW a SW inžinierov, ktorí makajú, majú schopnosti, nadšenie, plán atď., jednoducho všetko, čo tvorí esenciu budúceho úspechu. Tak im držím palce!

Martin Drobný

Všetky autorove články
Snapchat Drone´n´Base

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať