Image
29.3.2017 0 Comments

Šéf Microsoftu Satya Nadella hovoril v Prahe o umelej inteligencii a cloudoch

Ani súčasný šéf softvérového a cloudového gigantu neporušil tradíciu a navštívil Prahu. Na konferencii DOTS vystúpil so 40-minútovou prednáškou. Mimochodom, na prvý pohľad záhadný názov podujatia, ktoré organizuje Microsoft a KPMG, má jednoduché vysvetlenie Digital Opportunities Summit. Určené je predstaviteľom firiem aj inštitúcií vrátane vládnych. Podľa pripravených visačiek predstaviteľov slovenskej vlády sme usúdili, že Nadella bude počas podujatia rokovať  s vysokými, no nie najvyššími predstaviteľmi Českej republiky a Slovenska.

Visačky naznačovali, že prídu aj zástupcovia slovenskej vlády

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini hovoril s Nadellom o tom, aby aj štát naplno využíval potenciál najmodernejších technológií (obrázok: Facebook Petra Pellegriniho)

Podľa nášho odhadu sa na konferencii zúčastnilo približne 400 účastníkov, minimálne 50 z Microsoftu. Česká pobočka sa nedávno sťahovala do nových moderných priestorov, a tak pred príchodom najvyššieho šéfa zamestnanci ani nemuseli veľmi upratovať. Pre zaujímavosť, vstupné na poldňovú konferenciu v modernej budove Forum Karlín bolo 310 eur. Napriek tomu, že sa šéf Microsoftu v Prahe zdržal len niekoľko hodín, stihol toho pomerne dosť vrátane krátkeho stretnutia so študentkami stredných škôl, ktoré sa učia programovať a pripravujú sa na potenciálnu kariéru v IT.

Motto tohtoročného DOTS znelo: „Nová éra digitálneho biznisu“. Nadella vysvetlil, že Microsoft popri najmodernejších zariadeniach, ako napríklad holografické okuliare na rozšírenú, prípadne „mixed“ realitu HoloLens, sa Microsoft zameriava predovšetkým na filozofiu IT podpory biznisu. „Ťažiskom všetkého, čo v súčasnosti Microsoft robí, je cloudová platforma Microsoft Azure,“ zdôraznil Nadella. Neuplynie mesiac, aby nebola doplnená o nové analytické funkcie, umelú inteligenciu a strojové učenie. Ako príklad úspešnej českej technologickej firmy s vysokým stupňom implementácie digitálnej transformácie spomenul Nadella Neuron Soundware, ktorá analýzou zvukov na báze umelej inteligencie odhaľuje poruchy rôznych strojov a zariadení. Na základe zvukov z bežnej bezporuchovej prevádzky sa natrénuje neurónová sieť, ktorá potom dokáže identifikovať prípadné anomálie.  

Ako príklad modernej firmy prezentoval Nadella české firmy Neuron Soundware a GINA Software. Skratka Geographical INformation Assistant vysvetľuje, čomu sa táto brnianska firma venuje.

Dalibor Kačmár z českej a slovenskej pobočky Microsoftu vysvetľuje účel konferencie a rámcovo predstavuje vystavované riešenia

Budúcnosť biznisuje podľa Nadellu jednoznačne v digitálnej transformácii a jej atribútoch, predovšetkým mobilite, umelej inteligencii a efektívnej spolupráci. To všetko, samozrejme, v cloude, najlepšie v „azúrovom“. Príklad potenciálnej spolupráce demonštrovala snímka prepojujúca tradičné cloudové a hybridné platformy Office 365 a Dynamics CRM s LinkedIn, ktorý Microsoft nedávno získal formou akvizície. Len efektívne vzájomné prepojenie umožní analyzovať údaje z týchto platforiem v komplexnom ponímaní. Analytické platformy a umelá inteligencia majú aj vonkajšiu reprezentáciu, aj keď nie hmotnú, ale virtuálnu. Je to Cortana, ktorá podľa Nadellu bude lepšie poznať nás aj okolitý svet. Počas trojročného pontifikátu nového šéfa sa Microsoft nevyhýba ani open source platformám, a to nielen na globálnej úrovni, ale aj v rámci česko-slovenskej pobočky. Šéfov jednotlivých divízií sme stretali skôr na open source podujatiach než na konferenciách pre vlastnú komunitu IT špecialistov, o vývojároch ani nehovoriac.

Súčasťou podujatia bolo aj niekoľko vystavovaných riešení. IoT kamión, ktorý sa zúčastnil v súťaži Dakar, a víziu nakupovania predstavujeme v samostatných článkoch s videami. Nenápadná a s konferenciou na prvý pohľad nesúvisiaca výstavka Rembrandtových obrazov demonštrovali možnosti umelej inteligencie, ktorá sa na základe analýzy umelcových diel snažila odhadnúť, ako by vyzeral Rembrandtov ďalší obraz, keby tento svetoznámy maliar žil dlhšie.

Umelá inteligencia sa snažila odhadnúť, ako by vyzeral Rembrandtov ďalší obraz, keby tento svetoznámy maliar žil dlhšie 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 2

Analytik, vývojári, tester, projektový manažér, admin, UX špecialista. Ríša "ajťákov" a ako sa v nej vyznať

03.12.2018 00:10

Ak hovoríme o IT, asi sa zhodneme na tom, že ide v súčasnosti o jeden z najperspektívnejších odborov. Odborníci sú tu žiadaní, je ich málo, a tomu tiež zodpovedajú ich mzdy. Vo firme potom býva "ajťák ...

Biznis

Ako sa vo firme nezblázniť z Black Friday

30.11.2018 00:05

Nákupné šialenstvo počas Black Friday je každoročne výbornou príležitosťou, ako pred Vianocami odštartovať predaj vianočných darčekov vo veľkom. Ak si však nedáte pozor, môže to skončiť chaosom na skl ...

Biznis

365.bank spustila ostrú prevádzku, ponúka účet zadarmo, ktorý si vybavíte iba z mobilu

20.11.2018 08:43

Po 6 mesačnom beta testovaní dnes spustila ostrú prevádzku mobilná banka 365 bank. Banka vychádza v ústrety používateľom, ktorý žijú mobilnými technológiami. Umožňuje založiť si účet cez mobil a bez p ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button