Image
15.6.2015 0 Comments

Security firma Kaspersky ohlásila prienik hackerov do jej vlastných systémov

kaspersky.jpg Antivírusová spoločnosť Kaspersky nedávno oznámila, že objavila pokročilý útok na vlastnej internej sieti, zneužívajúci niekoľko zero-day zraniteľností. Nazvala ho Duqu 2.0.

Škodlivý kód Duqu, ktorého stopy vedú údajne do Izraela, bol objavený aj v počítačovej sieti troch európskych hotelov hostiacich účastníkov rokovaní o iránskom jadrovom programe, ako aj na Strednom východe a v Ázii. Pokladá sa za doteraz najpokročilejší kód používaný hackermi sponzorovanými štátom.

Šéf spoločnosti Eugene Kaspersky opísal útok ako „takmer neviditeľný" a vyjadril sa, že softvér bol taký prepracovaný, že jeho vývoj a podpora mohli stáť okolo 10 miliónov dolárov, „možno aj viac".

Malvér sa šíril po sieti prostredníctvom súborov MSI (Microsoft Software Installer), ktoré bežne používajú správcovia systému na nasadenie softvéru na vzdialených počítačoch so systémom Windows. Kybernetický útok nezanechal za sebou nijaké súbory na disku ani zmeny v systémových nastaveniach, takže jeho detekcia bola veľmi ťažká.

Kaspersky uviedol, že útok bol starostlivo naplánovaný a zrejme ho vykonala rovnaká skupina ako pôvodný útok Duqu v roku 2011. Bezpečnostná firma sa domnieva, že ide o kampaň sponzorovanú niektorým štátom. Hackeri sa pravdepodobne zaujímali o výskum spoločnosti v oblasti najsofistikovanejších typov bezpečnostných útokov a ignorovali oddelenie predaja, marketingu či právne oddelenie.

Malvér bol objavený pri testovaní nového antivírusového produktu spoločnosti na vlastných sieťach. Všetky tri zraniteľnosti, ktoré útočníci zneužili, boli už opravené. Poslednú chybu (CVE-2015-2360) opravil Microsoft 9. júna po tom, čo mu bola nahlásená spoločnosťou Kaspersky.

Zdroj: zdnet.com
blog.kaspersky.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

16.01.2020 00:10

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patri ...

Bezpečnosť

ESET radí ako sa chrániť pred škodlivým kódom

27.12.2019 11:16

Počítač, telefón, tablet, či dokonca aj smart hodinky a domáce spotrebiče, či subsystémy inteligentných budov, či domácností – to všetko je potenciálna vstupná brána pre malvér, čiže škodlivý kód, kto ...

Bezpečnosť 3

Malá tajná domáca bezpečnostná HD kamera za 89 dolárov

19.12.2019 00:00

HD Mask je malá tajná domáca bezpečnostná kamera s vysokým rozlíšením, ktorá vám umožní sledovať váš domov 24 hodín denne a 7 dní v týždni priamo z mobilného zariadenia pomocou sprievodnej aplikácie p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá