Image
25.2.2019 1 Comments

Sci-fi realitou: Takto bude vyzerať rotujúca vesmírna stanica (video)

Myšlienka použiť odstredivú silu na vytvorenie pocitu gravitácie vo vesmíre sa zrodila už v roku 1903. Prišiel s ňou ruský vedec Konstantin Ciolkovskij. Bol totiž presvedčený, že život v nulovej gravitácii vytvorí v ľudskom tele zmätok. Preto načrtol dizajn toroidnej vesmírnej stanice podobnej kolesu bicykla, ktorá by sa otáčala vo vesmíre, pričom zotrvačnosť a odstredivá sila by mohli vytvoriť určitý druh falošnej gravitácie a ťahať veci smerom k vonkajšiemu obvodu kolesa. Ľudia v nej by tak namiesto vznášania sa a straty hustoty kostí a svalovej hmoty mohli chodiť po podlahe ako na rodnej planéte.

V 50. rokoch minulého storočia túto myšlienku spopularizoval nemecký vedec Wernher von Braun po príchode do Spojených štátov. Vypracoval koncept toroidnej rotujúcej vesmírnej stanice s priemerom 250 stôp, ktorá sa považovala za kľúčový stavebný prvok potrebný na to, aby sa človek dostal na Mesiac. Napokon to však nebolo nutné.

Teraz, keď sa rozbieha nové kolo vesmírnych pretekov, tentoraz však v podobe konkurenčného boja medzi súkromnými firmami, sa vedci nazdávajú, že prišiel čas oprášiť túto myšlienku. Nadácia Gateway, ktorá zhromažďuje nadšencov vesmíru a je vedená komerčným pilotom a inštruktorom lietania Johnom Blincowom, publikovala na YouTube vydarené 25-minútové video, ktoré naznačuje plány nadácie na vytvorenie toho, čo nazývajú von Braunovou rotujúcou kozmickou stanicou.

Vyzerá ako obrovské orbitálne ruské koleso, pričom vedci pôvodný von Braunov dizajn doplnili niekoľkými „obývacími modulmi“, umiestnenými okolo vonkajšieho kruhu a so samostatnou prístupovou rúrou, aby ste nemuseli prechádzať cez všetky moduly, aby ste sa dostali tam, kam idete.

Moduly sú oddelené zvláštnymi dopravnými trubicami vedúcimi k únikovým vozidlám, takže každý sa k nim môže v prípade núdze rýchlo dostať. Gravitácia v obývacích moduloch je závislá od toho, ako rýchlo sa stanica točí. Súčasťou návrhu sú štyri výťahy, ktoré odvážajú ľudí a tovar zo stredovej časti s nulovou gravitáciou, fungujúcej ako „prístav“ pre prichádzajúce vesmírne lode.

Gateway chce zostrojiť takúto stanicu na obežnej dráhe z prefabrikovaných modulov. Jednotlivé sekcie by zložili vo vesmíre buď stavební robotníci, alebo robotické zariadenia. Nadácia by potom moduly predávala vesmírnym agentúram, súkromným vesmírnym spoločnostiam a každému, kto má dostatok peňazí na kúpu jedného z nich. Súčasťou by boli aj „vily“ pre ultrabohatých a luxusné hotelové moduly na vesmírnu turistiku.

Zaujímavý nápad, ale kde naň vziať peniaze? Veď vybudovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice aj bez umelej gravitácie a jej udržiavanie stálo v rokoch 1998 – 2015 až 150 miliárd dolárov, čím sa stala pravdepodobne najdrahšou vecou, ktorá bola kedy postavená. Gateway však dúfa, že má na to riešenie. Chce využiť silu lotérie. „V minulom roku boli výnosy z lotérií v USA na úrovni 70 miliárd dolárov, na celom svete získali viac ako 300 miliárd dolárov,“ píše sa na webovej stránke Gateway.

Riešením by teda mohla byť celosvetová lotéria na vesmírnu dovolenku. Okrem toho by nadácia získaval peniaze aj zo systému plateného členstva a pomôcť by mohli aj príspevky od súkromných spoločností a vlády. Hoci pôvodná von Braunova vesmírna stanica bola koncipovaná čisto ako výskumná platforma, Gateway plánuje skutočné rotujúce vesmírne mesto s priemerom 488 metrov a obrovskou pristávacou plošinou pre vesmírne lode.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

18.06.2019 00:35

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť na ...

Výskum 1

Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.06.2019 00:15

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom č ...

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

q

1 Comments

  1. fuh reakcia na: Sci-fi realitou: Takto bude vyzerať rotujúca vesmírna stanica (video)
    25.2.2019 08:02
    300 mld je čistý zisk len za lotérie ? ľudstvo je pekne chamtivé a prijebané. Ja som si myslel, že lotérie už neexistujú. Ak sme takto chamtiví, zaslúžime si len, aby sme zomreli.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá