Image
6.3.2018 5 Comments

Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?

Nedávno britský futurológ Ian Pearson oznámil, že ľudstvo by do roku 2050 malo dosiahnúť nesmrteľnosť.

Bývalý raketový vedec a IT inžinier pri predikciách na 10-15 rokov dopredu dosahuje úspešnosť 85 %, tvrdí, že nedávny pokrok v biomedicíne a IT nevyhnutne povedie k víťazstvu nad smrťou jedným z nasledujúcich troch spôsobov:

Regeneračné terapie
Pearson v rozhovore pre The Sun zdôraznil, že stratégie genetického inžinierstva budú môcť zabrániť starnutiu buniek alebo ho spomaliť. Hoci to jasne nevyslovil, zrejme narážal na nástroj CRISPR-Cas 9 na úpravu génov odvodený od baktérií. Takisto poznamenal, že orgány alebo časti tela sa budú dať jednoducho vymeniť podľa potreby vďaka 3D tlači.

Nikto by nechcel žiť naveky v stave ako 95-ročný, ale keby ste mohli omladiť svoje telo na 29 či 30 rokov, iste by ste to urobili,“ hovorí Pearson. Futurológ je presvedčený, že CRISPR skutočne predstavuje revolúciu v liečbe genetických porúch a chorôb. Výskum totiž ukazuje, že molekulárny nástroj môže byť naprogramovaný tak, aby zmenil presne cielené sekvencie DNA bez poškodenia iných častí genómu. Okrem toho nedávne štúdie naznačujú, že sa blížime k schopnosti regenerovať orgány a štruktúry tela pomocou kultivovania kmeňových buniek, často v kombinácii s 3D tlačeným „lešením“, ktoré usmerňuje vyvíjajúce sa bunky do správneho tvaru.

Androidi
Pearson sa nazdáva, že najpravdepodobnejšou cestou k nesmrteľnosti je vytvorenie sofistikovaných rozhraní mozog – počítač (BCI), ktoré spoja celý mozog s operačným systémom. Do roku 2050 bude podľa neho takýto systém k dispozícii a my budeme môcť sedieť doma a interakciu s naším okolím vykonávať prostredníctvom diaľkovo ovládaných androidov.

Oveľa skôr, než budeme môcť opraviť svoje telo a omladiť ho zakaždým, keď budeme mať pocit, že je to potrebné, dokážeme prepojiť našu myseľ so svetom strojov tak dobre, že vlastne budeme žiť v cloude,“ povedal.

Malé, chirurgicky implantované BCI už dokázali uľahčiť ovládanie robotických protéz alebo externých počítačov jednotlivcami s paralýzou alebo amputovanými končatinami. Takisto umožňujú ochrnutým pacientom odpovedať myšlienkami „áno“ a „nie“ na otázky. Technológia sa však zatiaľ obmedzuje buď na interpretáciu signálov pochádzajúcich z jednej časti mozgu, alebo na úplne jednoznačné rozdiely v aktivácii mozgu pri myslení (áno a nie).

Treba vziať do úvahy pokrok, ktorý sa dosiahol v iba 20-ročnej histórii tejto vznikajúcej oblasti, ako aj skutočnosť, že nový vývoj BCI financujú napr. vláda USA, Facebook či Elon Musk. Samozrejme, technológia stojaca za fyzickou funkčnosťou androidov môže dosiahnuť do roku 2050 veľké pokroky aj pričinením vývoja v odvetví sexrobotov.

Matrix
Napokon Pearson predpokladá, že ľudstvo sa bude môcť úplne vzdať fyzického tela a žiť v simulovanom svete. Táto myšlienka je už nejaký čas rozšírená medzi nasledovníkmi transhumanistického hnutia. Pearson vo svojom videu z roku 2011 pripustil, že jeho myšlienky sa môžu zdať zvláštne, no sú to len prognózy toho, čo bude možné vzhľadom na súčasné napredovanie inovácií. „Možno vám to pripadá šialené, ale veci sa menia tak rýchlo, že v časovom horizonte 50 rokov by ľudia naozaj mohli skoncovať so smrťou a nahrať celú myseľ do počítača a uložiť ju tam navždy.

Zdroj: iflscience.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Aké sú najnovšie dohady o smartfóne Samsung Galaxy S10?

21.03.2018 00:15

Sotva usadol zvírený prach po uvedení vlajkového telefónu Samsung Galaxy S9, už sa začínajú objavovať zvesti o jeho následníkovi. Samsung už pracuje na modeli určenom na rok 2019, ktorý má priniesť aj ...

Technológie

Lunavity vám umožní skákať vyššie aj ďalej a vyskúšať si pocit pri prechádzke po Mesiaci

21.03.2018 00:10

Skupina študentov z Tokijskej univerzity pracuje na Lunavity, zariadení, ktoré po namontovaní na chrbát používateľa zlepší jeho schopnosť skákať. Verzia prototypu, ktorá bola nedávno predstavená na f ...

Technológie

Logiscool učí deti všetkých vekových kategórií programovať hravou formou

21.03.2018 00:00

Projekt, alebo presnejšie iniciatíva Logiscool učí programovať viac ako 12 000 žiakov na 50 školách v 9 krajinách. Vyučuje sa jednak v kurzoch a taktiež počas letných táborov.  Informácia o projekte n ...

5 Comments

 1. 2015 reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 20:03
  toto je ale z roku 2015. To akoze itnews dava 3 rocne stare novinky? Preco sa volate ITnews, mali by ste byt IToldies, lol
  Reagovať
 2. to ze sa skopirujes do kompu reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 18:03
  este neznamena ze neumries ako clovek.
  Reagovať
  • RE: to ze sa skopirujes do kompu reakcia na: to ze sa skopirujes do kompu
   7.3.2018 09:03
   To tvrdíš ty.
   Reagovať
 3. A potom sa cely zivot bat ... reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 15:03
  ... kedy vypnu prud :D :D :D
  Reagovať
  • RE: A potom sa cely zivot bat ... reakcia na: A potom sa cely zivot bat ...
   6.3.2018 19:03
   alebo ti kladne disk v raide a zabudnes na manzelku :)
   hmm... ako tak rozmyslam, nejake teoreticke vyhody to ma.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Experience Conference 2018

Najnovšie videá