Image
6.3.2018 5 Comments

Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?

Nedávno britský futurológ Ian Pearson oznámil, že ľudstvo by do roku 2050 malo dosiahnúť nesmrteľnosť.

Bývalý raketový vedec a IT inžinier pri predikciách na 10-15 rokov dopredu dosahuje úspešnosť 85 %, tvrdí, že nedávny pokrok v biomedicíne a IT nevyhnutne povedie k víťazstvu nad smrťou jedným z nasledujúcich troch spôsobov:

Regeneračné terapie
Pearson v rozhovore pre The Sun zdôraznil, že stratégie genetického inžinierstva budú môcť zabrániť starnutiu buniek alebo ho spomaliť. Hoci to jasne nevyslovil, zrejme narážal na nástroj CRISPR-Cas 9 na úpravu génov odvodený od baktérií. Takisto poznamenal, že orgány alebo časti tela sa budú dať jednoducho vymeniť podľa potreby vďaka 3D tlači.

Nikto by nechcel žiť naveky v stave ako 95-ročný, ale keby ste mohli omladiť svoje telo na 29 či 30 rokov, iste by ste to urobili,“ hovorí Pearson. Futurológ je presvedčený, že CRISPR skutočne predstavuje revolúciu v liečbe genetických porúch a chorôb. Výskum totiž ukazuje, že molekulárny nástroj môže byť naprogramovaný tak, aby zmenil presne cielené sekvencie DNA bez poškodenia iných častí genómu. Okrem toho nedávne štúdie naznačujú, že sa blížime k schopnosti regenerovať orgány a štruktúry tela pomocou kultivovania kmeňových buniek, často v kombinácii s 3D tlačeným „lešením“, ktoré usmerňuje vyvíjajúce sa bunky do správneho tvaru.

Androidi
Pearson sa nazdáva, že najpravdepodobnejšou cestou k nesmrteľnosti je vytvorenie sofistikovaných rozhraní mozog – počítač (BCI), ktoré spoja celý mozog s operačným systémom. Do roku 2050 bude podľa neho takýto systém k dispozícii a my budeme môcť sedieť doma a interakciu s naším okolím vykonávať prostredníctvom diaľkovo ovládaných androidov.

Oveľa skôr, než budeme môcť opraviť svoje telo a omladiť ho zakaždým, keď budeme mať pocit, že je to potrebné, dokážeme prepojiť našu myseľ so svetom strojov tak dobre, že vlastne budeme žiť v cloude,“ povedal.

Malé, chirurgicky implantované BCI už dokázali uľahčiť ovládanie robotických protéz alebo externých počítačov jednotlivcami s paralýzou alebo amputovanými končatinami. Takisto umožňujú ochrnutým pacientom odpovedať myšlienkami „áno“ a „nie“ na otázky. Technológia sa však zatiaľ obmedzuje buď na interpretáciu signálov pochádzajúcich z jednej časti mozgu, alebo na úplne jednoznačné rozdiely v aktivácii mozgu pri myslení (áno a nie).

Treba vziať do úvahy pokrok, ktorý sa dosiahol v iba 20-ročnej histórii tejto vznikajúcej oblasti, ako aj skutočnosť, že nový vývoj BCI financujú napr. vláda USA, Facebook či Elon Musk. Samozrejme, technológia stojaca za fyzickou funkčnosťou androidov môže dosiahnuť do roku 2050 veľké pokroky aj pričinením vývoja v odvetví sexrobotov.

Matrix
Napokon Pearson predpokladá, že ľudstvo sa bude môcť úplne vzdať fyzického tela a žiť v simulovanom svete. Táto myšlienka je už nejaký čas rozšírená medzi nasledovníkmi transhumanistického hnutia. Pearson vo svojom videu z roku 2011 pripustil, že jeho myšlienky sa môžu zdať zvláštne, no sú to len prognózy toho, čo bude možné vzhľadom na súčasné napredovanie inovácií. „Možno vám to pripadá šialené, ale veci sa menia tak rýchlo, že v časovom horizonte 50 rokov by ľudia naozaj mohli skoncovať so smrťou a nahrať celú myseľ do počítača a uložiť ju tam navždy.

Zdroj: iflscience.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Roboty budú robiť roznášku jedla – sci-fi sa stáva realitou

18.12.2018 00:10

To, čo sme doteraz mohli vidieť len v hollywoodskych filmoch, sa stáva skutočnosťou. Spoločnosť Postmates Inc., ktorá sa venuje donáške jedál, predstavila „poštovú schránku na kolesách“. Serve sú malé ...

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

q

5 Comments

 1. 2015 reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 20:03
  toto je ale z roku 2015. To akoze itnews dava 3 rocne stare novinky? Preco sa volate ITnews, mali by ste byt IToldies, lol
  Reagovať
 2. to ze sa skopirujes do kompu reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 18:03
  este neznamena ze neumries ako clovek.
  Reagovať
  • RE: to ze sa skopirujes do kompu reakcia na: to ze sa skopirujes do kompu
   7.3.2018 09:03
   To tvrdíš ty.
   Reagovať
 3. A potom sa cely zivot bat ... reakcia na: Sci-fi alebo realita? Sú ľudia skutočne na krôčik od dosiahnutia nesmrteľnosti?
  6.3.2018 15:03
  ... kedy vypnu prud :D :D :D
  Reagovať
  • RE: A potom sa cely zivot bat ... reakcia na: A potom sa cely zivot bat ...
   6.3.2018 19:03
   alebo ti kladne disk v raide a zabudnes na manzelku :)
   hmm... ako tak rozmyslam, nejake teoreticke vyhody to ma.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button