PC REVUE
Image
12.9.2018 0 Comments

Samsung uvádza, že mobilné technológie vytvárajú „neviditeľné“ vzorce práce mimo kancelárie

Podľa najnovších údajov uverejnených spoločnosťou Samsung menia mobilné technológie vzorce chovania sa v pracovnom a osobnom živote zamestnancov, pracovnú dobu, miesta, z ktorých pracujeme, aj zvyklosti, ktoré považujeme na európskom pracovisku za „bežné“.

Rovnako, ako po nástupe e-mailov nahradil tradičnú pracovnú dobu od 9 do 17 tichý trend vybavovania pracovných záležitostí aj v dobe pracovného voľna, otvárajú pokročilé mobilné technológie nové možnosti pre čas aj miesto, kde pracujeme, a vstupujeme tak do nového veku „neviditeľnej“ práce, kedy zamestnanci pracujú na diaľku mimo kancelárie a mimo pracovnú dobu.

Z výskumu, ktorý sa realizoval na 10 trhoch, vyplynulo, že sa stierajú rozdiely medzi „pracovnou“ dobou a dobou „voľna“ a pojatie pracovného dňa je omnoho flexibilnejšie. Nemecko sa môže pochváliť najväčším počtom pracovníkov začínajúcich pracovať skoro ráno, 21 % ľudí tu začína vybavovať svoje pracovné záležitosti (prostredníctvom e-mailu alebo telefónu) medzi 6. a 7. hod. ráno – čo im dáva veľký náskok oproti 36 % pracovníkov v ďalších európskych krajinách, ktorí začínajú svoj pracovný deň medzi 8. a 9. hodinou. Naopak najneskôr začínajú pracovať zamestnanci v Španielsku a Taliansku, medzi 9. a 10. hodinou rannou, zostávajú však v práci najdlhšie, 41 až 47 percent z nich končí po 18. hod.

Flexibilita, ktorú prinášajú mobilné technológie, taktiež umožňuje ľuďom pracovať mimo kancelárie a skúšať nové prostredia. Napríklad v priebehu dochádzania do práce pracujú ľudia najviac vo Švajčiarsku, priemerne 1,9 hodiny týždenne strávia kontrolou e-mailov a vybavovaním cez telefón. Veľká Británia a Francúzsko zase hlásia najviac ľudí pracujúcich z domu, v oboch krajinách ľudia takto pracujú vyše 8 hodín týždenne, čo je o viac než 2 hodiny dlhšie, než aký je európsky priemer.

Zamestnanci prispôsobujú svoj život novému mobilnému spôsobu práce, ale názory na to, do akej miery je tento spôsob účinný a efektívny, sa líši. Aj keď58 % európskych respondentov uvádza, že flexibilná a mobilná práca umožňuje ľuďom dosiahnuť vyššiu produktivitu, takmer tri štvrtiny (73 %) zároveň uvádzajú, že sú najproduktívnejší, keď sú na pracovisku fyzicky prítomní. Najväčšími zástancami mobilnej práce sú Francúzsko, Švajčiarsko a Veľká Británia, kde 67–68 % ľudí nesúhlasí s tvrdením, že k produktivite je potrebná fyzická prítomnosť na pracovisku.

PC forum

Firmám po celej Európe môže flexibilnejšia pracovná sila pracujúca na diaľku pomôcť zvyšovať mieru inovácií a efektivity a otvoriť novú éru rastu. Podniky a ich zamestnanci si osvojujú nové vzorce mobilného chovania. Je však potrebné sa zamyslieť nad dopadom, aký môže mať na používanie dát, bezpečnosť a ochranu súkromia – a zaviesť náležitú infraštruktúru, aby sme zabezpečili ich ochranu. V súvislosti s nariadením GDPR, ktoré v rámci EU vstúpilo do platnosti, potrebujú mať podniky istotu, že dokážu ochrániť osobné údaje pracovníkov a zabezpečiť ich bezpečnosť, bez ohľadu na to, kde a kedy zamestnanci používajú mobilné telefóny.

Phil Lander, vedúci skupiny ETO-Mobile B2B v spoločnosti Samsung Electronics Europe k tomu dodáva: „Mobilné technológie menia spôsob, akým pracujeme a ako sa chováme, či už v kancelárii alebo mimo nej. Hovorím tomu „Blurred World“, kedy sa všetko počnúc pracovnou dobou a končiac podobou kancelárie, neustále vyvíja, pretože mobilné telefóny stierajú hranice medzi tým, ako sa chováme v pracovnom a osobnom živote, a prelínajú sa miesta a okamihy, kedy pracujeme a kedy trávime voľný čas.“

Lander pokračuje: „V Samsungu touto novou mobilnou ekonomikou doslova žijeme a vnímame ju ako obrovskú príležitosť pre spotrebiteľov a firmy dovoľujúcu dosiahnuť väčšiu inovatívnosť a pružnosť. Umožňujeme tejto rýchlo sa rozvíjajúcej mobilnej pracovnej sile, aby si vyskúšala nové spôsoby práce a podporujeme ju poskytovaním príslušných mobilných a digitálnych ekosystémov. Klasickým príkladom je naša platforma pre zabezpečenie dát Samsung Knox, ktorá zabezpečuje otvorenosť a flexibilitu, čo sú neoddeliteľné predpoklady pre úspešné fungovanie v Blurred World, a zároveň minimalizuje riziká úniku dát a porušení ich dôvernosti. Ide o technologické riešenie, ktoré podporuje kultúrnu premenu, ktorou ľudstvo prechádza, a umožňuje ľuďom, aby boli stále ľuďmi.“

V tomto novom trende zohráva Samsung Knox kľúčovú úlohu, pretože poskytuje podnikom technickú infraštruktúru pre riadenie a kontrolu osobných údajov a obsahu, ktoré pritom umožňuje jednotlivcom používať mobilné technológie tak, ako chcú. Samsung Knox je bezpečnostná platforma spĺňajúca požiadavky obranného priemyslu a používa bezpečnostné mechanizmy už na úrovni hardvéru. Vďaka jednoduchému nastaveniu, zabezpečeným údajom a možnosti ovládania na diaľku pomáha Samsung Knox podnikom využívať výhody novej mobilnej ekonomiky s vedomým, že ich dáta sú v bezpečí.

Štúdia Blurred World sa uskutočnila v rámci prieskumu spoločnosti Samsung zameraného na novú mobilnú ekonomiku. Prieskumná štúdia skúma vzorce ľudského chovania v súvislosti s využívaním technológií na moderných pracoviskách a do prieskumu sa zapojilo viac než 5 000 respondentov z celkovo 10 európskych krajín.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

World Usability Day 2018: Ako zlepšiť používateľský zážitok v dopravných službách

16.11.2018 14:38

Slovenská User Experience Asociácia (SUXA) v druhý novembrový štvrtok pripravila už ôsmu konferenciu pod hlavičkou celosvetovej iniciatívy World Usability Day (WUD). Chce tak pri príležitosti Svetovéh ...

Tlačové správy

Balíky internetovej televízie Kuki prechádzajú do populárnej „trial“ verzie

16.11.2018 13:51

Používatelia internetovej televízie Kuki si oddnes môžu vyskúšať plnohodnotné balíky služieb počas 14 dní úplne zadarmo. Balíky Kuki malá a Kuki veľká prechádzajú do populárnej formy skúšobnej verzie. ...

Tlačové správy

ITAPA 2018: Prichádza rok zúčtovania

16.11.2018 10:56

Slovensko na informatizáciu verejnej správy vynaložilo nemalé prostriedky, čas zúčtovania sa blíži. A to ako na strane štátu, tak aj verejnosti. Ľudia by tiež po novom mali vždy vedieť, aké dáta o nic ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button