Samsung spája čipy. Nový SoC Exynos 8 zahŕňa aj modem LTE

0

Spoločnosť Samsung naznačila, že jej budúce high-end smartfóny Galaxy budú používať iba jeden čip na spúšťanie aplikácií a umožnenie bezdrôtového pripojenia.

Najväčší svetový výrobca smartfónov v týchto dňoch predstavil svoj najnovší procesor Exynos 8 Octa. Je navrhnutý tak, aby vykonával funkcie, ktoré v súčasnosti vyžadujú dva čipy. Kombinácia dvoch čipov do jedného dopomáha k vyššej energetickej účinnosti zariadenia. Osemjadrový dizajn spája štyri „malé" procesorové jadrá ARM Cortex A53 a štyri „veľké" vysokovýkonné jadrá. Podľa vyjadrenia Samsungu má nový procesor o 30 percent lepší výkon a zároveň o 10 percent nižšiu spotrebu energie ako predchádzajúci model Exynos 7 Octa 7420. Druhá významná zmena spočíva v integrácii modemu LTE do čipu. Modem podporuje sťahovanie rýchlosťou až 600 Mb/s a rýchlosť odosielania je až 150 Mb/s.

Zlepšila sa aj časť GPU, aj keď tu Samsung nemení svoju stratégiu. ARM Mali-T880 je asi 1,8-krát rýchlejší ako je Mali-T760 použitý v predchádzajúcom procesore Exynos 7420.

Nový čip má konkurovať procesorom Qualcomm Snapdragon, ktoré v súčasnosti dominujú na trhu mobilných zariadení. Bude sa vyrábať 14 nm procesom FinFET a jeho hromadná výroba sa začne ešte v tomto roku.

Zdroj: bloomberg.com
arstechnica.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať