Samsung ako prvý spúšťa predaj QLED televízorov s 8K rozlíšením

0

Spoločnosť Samsung koncom októbra spustila ako prvý výrobca predaj televízorov s rozlíšením 8K. Stalo sa tak krátko po ich predstavení na tohoročnom veľtrhu IFA2018 v Berlíne.

Formát Ultra HiVision 8K využíva štyrikrát vyššie rozlíšenie (7680 × 4320 bodov) ako Ultra HD 4K a až 16-krát vyššie oproti full HD. Samozrejmá je podpora rozšíreného farebného priestoru podľa Rec. 2020 a rozšíreného dynamického rozsahu HDR. Na pripojenie externých zariadení využíva novú generáciu rozhrania HDMI verzie 2.1, ktorá umožňuje prenos HDMI 8K 50/60p HDR alebo 4K 100/120p HDR a má dátovú priepustnosť až 48 Gb/s.

Samsung predstavil nový model QLED TV s 8K rozlíšením, označený Q900R, ktorý je dostupný s uhlopriečkami 65", 75" a 85". Ten je na reprodukciu obrazu v kvalite 8K vybavený úplne novým procesorom Quantum Processor 8K, využívajúcim umelú inteligenciu (AI). Ten zabezpečuje reprodukciu natívneho 8K obsahu, ale čo je v počiatočnej fáze zavádzania tohto formátu ešte dôležitejšie, stará sa o vysokokvalitný prevod (upsampling) videa s nižším rozlíšením (full HD, 4K) na zobrazenie v 8K. V prvom kroku televízor analyzuje zdrojový obsah a na následný prepočet do 8K rozlíšenia ho porovnáva s dynamickou knižnicou vzorov, tvarov a farieb. Potom použije algoritmus, ktorý najlepšie zodpovedá danému obsahu, a vykoná finálnu reprodukciu obrazu do plného rozlíšenia 8K. To znamená, že či už používateľ sleduje obsah prostredníctvom streamingovej služby, set-top boxu, HDMI, USB, alebo dokonca mobilného zrkadlenia, Quantum Processor 8K rozpozná a prevzorkuje akýkoľvek obsah do rozlíšenia 8K. Televízor Q900R podporuje takisto technológiu Q HDR 8K s podporou HDR 10+ (High Dynamic Range), ktorá optimalizuje úroveň jasu, produkuje prirodzené farby a umožňuje tak dosiahnuť presne taký obrazový výraz, aký tvorcovia zamýšľali. Na tieto účely televízor používa priame zadné podsvietenie Direct Full Array Elite na zvýšenie kontrastu a presné riadenie podsvietenia a pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3. Ponúkne tak používateľom miliardy farebných odtieňov na doposiaľ najčistejšie a najpresnejšie farebné podanie. Televízor dosahuje zatiaľ najvyšší špičkový jas na trhu s hodnotou až 4000 nitov, čo je dvojnásobok oproti najvýkonnejším 4K televízorom. To zaručuje obrovský dynamický rozsah pri sledovaní obsahu HDR.

Okrem špičkového obrazu a zvuku v konfigurácii 4.2 Q900R obsahuje množstvo nových funkcií, ktoré umožnia jednoduchšie používanie. Televízor napríklad rozpozná a analyzuje zariadenia pripojené či už cez HDMI, alebo cez optický kábel a následne automaticky prepne zdroj obrazu a audiovýstup na optimálny zážitok zo sledovania. Na ich kompletné ovládanie možno využiť univerzálny ovládač Smart Remote. Režim Ambient, známy z najnovších 4K televízorov výrobcu, bol zlepšený tak, aby televízor hladko splynul s okolitým priestorom, a zobrazuje na obrazovke fotografie, predpoveď počasia, správy a ďalšie informácie. Kábel One Invisible Connection, ktorý sa dodáva štandardne v dĺžke 5 m, zahŕňa optické aj napájacie vedenie a dáva tak používateľom väčšiu slobodu pri rozhodovaní o tom, kam a ako televízor umiestniť. Kábel je veľmi tenký a umožňuje veľmi nenápadné prepojenie s One Connect Boxom, ktorý obsahuje všetky potrebné pripojenia vrátane napájania. Keďže televízor v čase uvedenia ešte neobsahuje najnovšie rozhranie HDMI 2.1 (v súčasnosti ani neexistujú žiadne zariadenia, ktoré by sa k nemu dali pripojiť), výrobca vďaka tomuto riešeniu umožní upgrade na najnovšie technológie jednoduchou výmenou One Connect Boxu. Inteligentné zlepšenia, ako je napríklad aplikácia SmartThings, ďalej rozširujú schopnosti televízora Q900R (ovládanie inteligentnej domácnosti) a Universal Guide poskytuje personalizované odporúčania na jednoduché vyhľadanie naživo prenášaného alebo OTT obsahu v televízore.

QLED 8K televízory Q900R sú od 22. októbra 2018 dostupné u vybraných predajcov. Odporúčaná maloobchodná cena je 4999 eur za veľkosť 65", 6999 eur za 75" a 14 999 eur za televízor s uhlopriečkou 85".

Samsung 8K televizor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať