Samsung Space Monitor 27R750Q: Štýlový monitor s maximálnou variabilitou

0

Konštrukčné a dizajnové riešenie monitora predpokladá upevnenie pomocou zvierky o dosku pracovného stola na jeho protiľahlej strane. Noha monitora má dva kĺby, ktoré umožňujú nastaviť ľubovoľnú výšku. Jeden kĺb je tesne nad upevňovacou zvierkou a druhý v mieste uchytenia nohy k panelu. Zvierka má meniteľnú polohu druhého dorazu, takže sa dá upevniť na dosku s hrúbkou až 9 cm.

 

Ak monitor nepoužívate, stačí ho posunúť dozadu, aby bol tesne pri stene alebo na okraji pracovného stola, ak ho máte v open space. V takejto polohe je zároveň panel displeja v maximálnej výške, takže môžete pracovať na klávesnici notebooku a využívať aj jeho displej. Pritiahnutím monitora k sebe znižujete zároveň jeho výšku. Hovorí sa, že lepšie raz vidieť ako trikrát čítať, preto sme k článku urobili sprievodné video demonštrujúce všetky užitočné polohy monitora.

Zároveň vám medzi šikmo umiestnenou nohou a doskou stola vzniká priestor, do ktorého môžete položiť zatvorený notebook.

Ak pracujete s klávesnicou a myšou a notebook máte vedľa, môžete monitor znížiť až do polohy, keď sa spodný okraj panela dotýka povrchu stola. Takúto polohu ocenia hlavne deti a mladší žiaci.

Kĺby sú dostatočne tuhé a robustné, a tak monitor zostane zafixovaný v akejkoľvek polohe. A pri pripojovaní káblov stačí monitor sklopiť tak, aby sa plochou displeja takmer dotýkal stola, a máte pohodlný prístup k jeho zadnej stene.

Konektory sú v obdĺžnikovej priehlbni na zadnej stene, umiestnenej nad uchytením kĺbu nohy k panelu. Zatiaľ čo miesto upevnenia nohy sa prekryje krytom, ktorý dizajnom ladí s povrchom zadnej steny, priestor na konektory kryt nemá. Ak nepočítam servisný konektor USB, monitor má len konektor na pripojenie externého napájacieho zdroja a porty HDMI a mini DisplayPort. Ak pripájate počítač alebo notebook cez HDMI, nepotrebujete riešiť, kadiaľ povedú dva káble. Dodávaný kábel HDMI má totiž vnútri aj vodiče na napájanie. Na konci, ktorým sa kábel pripája k monitoru, sa potom kábel vetví na HDMI a napájací konektor. Približne v tretine dĺžky kábla je zásuvka, do ktorej sa pripojí napájací zdroj, takže na druhej strane je už len konektor HDMI. Kábel sa dá uložiť do žliabku na zadnej strane nohy.

Rozlíšenie recenzovaného monitora WQHD (2560 × 1440 pixelov) je vzhľadom na veľkosť uhlopriečky 27 palcov optimálne. Rozlíšenie 4K je ergonomické od uhlopriečky 32 palcov a Samsung má v ponuke aj takýto model s rovnakým konštrukčným riešením upevnenia a polohovania. Meranie kolorimetrickou sondou potvrdilo 100 % pokrytie farebného priestoru RGB. Aj pri subjektívnom hodnotení je obraz veľmi živý, s dobrou dynamikou farieb. Používatelia v dobre presvetlených priestoroch by možno ocenili ešte o niečo vyššiu úroveň jasu podsvietenia. Nielen priestorová flexibilita priam predurčuje tento monitor do stiesnených priestorov študentských izieb, ale obnovovacia frekvencia 144 Hz a latencia 4 ms poteší aj náročnejšieho hráča. Monitor nemá reproduktory ani USB hub. No ruku na srdce: kto tieto veci využíva? K dispozícii je aj funkcia obraz v obraze, no ak chcete pripojiť dva počítače, ktoré nedisponujú kombináciou portov HDMI a mini-DP, budete musieť použiť redukciu.

Verdikt:

Netradične a veľmi účelne konštrukčne riešený monitor s veľmi kvalitným obrazom.

Technické parametre:

Veľkosť obrazovky: 27"; rozlíšenie WQHD 2560 × 1440px (16:9); frekvencia 144 Hz; latencia: 4 ms (GTG); jas: 250 cd/m2; kontrast statický: 3000:1; pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 100 % sRGB; konektory: 1× HDMI 2.0, 1× mini DisplayPort, spotreba 48 W; rozmery (so stojanom): 614,8 × 730,3 × 115,5 mm; hmotnosť: 5,8 kg

+ inovatívna konštrukcia, priestorová variabilita
- druhý port mohol byť radšej HDMI alebo USB-C

Hodnotenie: 94
Dizajn: 92
Kvalita obrazu: 90
Funkcionalita: 95
Cena: 389 EUR
Tip redakcie: Inovatívna konštrukcia

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
technológie Samsung monitor notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať