Samsung QE65Q9FN: Kráľ svetlých miestností

0

Novinka od Samsungu pochádza z najvyššieho modelového radu Q9, ktorého hlavná výhoda je Direct LED podsvietenie s dynamickým jasom až 2000 nitov, ako aj technológia panela Quantum Dot. Poďme sa pozrieť, ako si bude počínať v našom teste v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Dizajn a výbava

Spoločnosť Samsung, ako jeden z mála výrobcov, dosiaľ neprešla na technológiu OLED a drží sa aj v najvyšších radoch svojich televízorov technológie LCD, zdokonaľovanej v paneloch QLED. Na pripomenutie, QLED využíva LCD panely s podsvietením modrým svetlom, pred ktorým sú vsadené fólie s dvoma vrstvami kvantových bodov, ktoré generujú červenú a zelenú farbu. Vo výsledku sa zmiešaním týchto základných farieb RGB dosahuje presná biela, ktorá umožňuje zobraziť široké spektrum farieb. Výhodou tohto riešenia je možnosť dosahovania vysokého výkonu podsvietenia a lepšieho zobrazenia HDR obsahu. Nová vrstva zvyšuje jas až o 15 % a prispieva aj k rozšíreniu farebného gamutu. Televízor tak vie zobraziť až 100 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. V modeloch série Q9 sa vysoký dynamický rozsah navyše dosahuje vďaka priamemu zadnému podsvieteniu. To znamená, že LED podsvietenie nesvieti iba zboku, ako je to pri riešení Edge LED, ale pole LED je rozmiestnené po celej ploche panela. Samsung neuvádza presný počet sektorov, ale hovorí sa o 500 sektoroch, ktoré dokážu selektívne meniť jas na základe zobrazovaného obsahu. V tmavých miestach obrazu sa teda podsvietenie stlmí a v jasných, naopak, pridá na intenzite. Vďaka tomu sa dosahuje hlbšia úroveň čiernej a vyšší jas v osvetlených častiach. Novinka podporuje režim HDR pre video s vysokým dynamickým rozsahom a dosahuje svietivosť v špičkách úctyhodných 2000 cd/m2. Technológia OLED neumožňuje takéto parametre. Panel je vybavený aj špeciálnou vrstvou Ultra Black Elite, ktorá zabezpečuje dokonalé pohlcovanie svetla z okolia a predchádza odleskom. Na obrazovke Q9F sú tak absorbované rušivé odlesky a nepríjemné odrazy, vďaka čomu je dosiahnutá vyššia úroveň kontrastu. V kombinácii s technológiou lokálneho stmievania tak vie panel vyčariť naozaj pôsobivú čiernu. Panel má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a uhlopriečku 65", ktorá je v tomto rade v strede, Q9F dostanete aj v 55" a 75" verzii. Panel, samozrejme, ponúka 10-bitové ­zobrazenie farieb a televízor podporuje zobrazenie obrazu s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) v štandardoch HDR10, novom HDR10+ aj HLG. Dolby Vision medzi podporovanými formátmi nie je. Prístroj spĺňa podmienky na certifikáciu UltraHD Premium. Vstavaný zvukový systém je v konfigurácii 4.2 a poskytuje výkon 60 W. K novinkám tohtoročného modelového radu patrí funkcia Ambient Mode. Je to špeciálny mód, ktorý v režime stand-by umožňuje zobrazovať pozadie splývajúce s pozadím televízora. Farbu aj jas pozadia možno doladiť, takže ak sa s tým trochu pohráte, dá sa dosiahnuť celkom zaujímavý výsledok. Nakoniec to vyzerá tak, že televízor zobrazuje hodiny akoby na pozadí steny za ním. Okrem toho možno použiť aj viacero pripravených pozadí, prípadne fotky. Počas zobrazenia môžete zvoliť z mobilu aj prehrávanie hudby. 


Connect Box obsahuje všetky prípojné miesta a s panelom je prepojený iba jedným tenkým káblikom, ktorý zabezpečuje aj napájanie

Dodávaný stojan má odnímateľnú lištu, pod ktorou jednoducho ukryjete prívodný kábel, celá zadná strana je pritom vybavená krytom. Zaujímavý doplnok sú dva typy voliteľných stojanov, jeden vo forme trojnožky, ktorá evokuje maliarsky podstavec pod obraz, druhý vo forme ihlana. Celá elektronika s prípojnými miestami je umiestnená v externom Connect Boxe rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Novinkou však je to, že tento je už prepojený s panelom iba jedným tenkým káblom s polopriehľadnou izoláciou a pripojený k dedikovanému konektoru. K panelu sa nepripája už nič iné. To je nielen veľmi elegantné, ale aj z technického hľadiska veľmi unikátne riešenie, najmä ak si uvedomíme, že cez tento ledva viditeľný káblik je vedené aj napájanie panela, čo rozhodne nie je nič zanedbateľné. V predošlej generácii mal panel samostatný zdroj s vlastným 220 V napájaním. Káblik je dostatočne dlhý, takže Connect Box môžete elegantne ukryť, aby čistý vzhľad nič nenarúšalo. Panel je osadený v tenkom kovovom rámiku s malým logom Samsung pod ním. Minimalistické je aj ovládanie prístroja, ktoré má formu piatich tlačidiel v kruhu, umiestnených práve pod stredovým logom. Medzi vychytávky patrí aj dodávaný diaľkový ovládač. Má minimalistický dizajn s niekoľkými tlačidlami a dotykovými plôškami, vstavaný mikrofón na hlasové vyhľadávanie a celý je kovový. Výborne sa drží a ovládanie ním je veľmi príjemné.

Skúsenosti z testovania

Samsung zase dokazuje, že ani LCD technológia zatiaľ nepovedala posledné slovo a stále je čo zlepšovať. Predovšetkým musím oproti minulému roku pochváliť široké pozorovacie uhly, ktoré teraz umožňujú sledovanie aj z uhla 40°. Zlepšila sa aj jednotnosť podsvietenia a farieb a zdokonalilo sa podanie bielej. Obraz je veľmi detailný, dobre nastavený, s vysokou ostrosťou. Veľmi dobré je podanie farieb, ktoré vyniká hlavne v režime kino. Naše merania potvrdili tvrdenia výrobcu o 100 % pokrytí farebného priestoru DCI-P3. Veľmi dobrá je aj celková priemerná farebná odchýlka δE s hodnotou 2. Prístroj ponúka veľké množstvo rôznych nastavení obrazu vrátane nastavenia dynamického jasu a intenzity lokálneho riadenia jasu. Ponuka obrazových režimov zostáva rovnaká ako pri predchádzajúcej generácii, takže máte na výber 4 profily - dynamický, prirodzený, štandardný a kino. Televízor má integrovanú aplikáciu Smart Thinks, vďaka ktorej možno priamo z menu ovládať prvky inteligentnej domácnosti od osvetlenia cez vykurovanie, domáce spotrebiče až po bezpečnostný systém. Jedna z jej funkcií je Ambient Mode, ktorá umožňuje oživiť miestnosť vo forme videoobrazu. Jednoducho pomocou aplikácie vyfotíte televízor podľa zobrazených značiek a aplikácia vytvorí tapetu s efektom, akoby bol televízor priehľadný. Otázne však je, aký vplyv na životnosť podsvietenia by mala pri častom používaní.

Napriek minimalistickému dizajnu pre­kvapí prístroj kvalitným zvukom, ktorému vďaka basovému meniču nechýbajú ani basové zložky spektra. Zvuk je čistý a má dostatočný výkon. Kvalitnú zostavu priestorového zvuku nenahradí, ale na bežné sledovanie televízie je viac ako dostatočný. Samozrejmá je štedrá ponuka smart funkcií s možnosťou inštalácie ďalších aplikácií.

Parametre:

• Uhlopriečka 65", LCD s LED podsvietením Direct Full Array Elite a vrstvou Quantum dot, rozlíšenie 3840 × 2160, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie HDMI (4×), optický výstup
S/PDIF, USB 2.0 (3×), DVB-T2/T/C/ S2 (2×), eternet, Wi-Fi, Ci+ 1.4, HbbTV 1.5, rozmery a hmotnosť bez stojana 1450,1 × 830,4 × 38,9 mm; 26,7 kg, hmotnosť so stojanom 30,9 kg

• Cena: 3999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v UHD aj FHD, vysoký jas, výborný upscaling, zvuk, vybavenie
- Slabšie pozorovacie uhly

HODNOTENIE:

Obraz: 95 %
Zvuk:  100 %
Výbava:  100 %
Ovládanie:  95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár