Image
18.11.2017 0 Comments

Recenzia: Samsung J3 (2017) Dual SIM – spracovanie poteší, cena neprekvapí

Tohtoročný model J3 kórejského gigantu ­ponúka primeraný výkon s cenou low-end smartfónu. Model J3 je dostupný v dvoch variantoch bez väčšieho cenového rozdielu. Jeden disponuje jedným slotom na SIM kartu, zatiaľ čo druhý variant má Dual SIM. Telo telefónu je vyrobené z kovu a bočné steny sú plastové, čo však vôbec nenarúša líniu kovu a nepôsobí lacným dojmom.

Smartfón sa počas používania príjemne drží v ruke a nemal som pocit, že by sa mi z nej chcel vyšmyknúť. Na pravej bočnej stene sa nachádza tlačidlo na odomknutie a zapnutie/vypnutie telefónu a reproduktor, ktorý sa mi počas hrania podarilo niekoľkokrát prekryť prstom, no napriek tomu hral hlasno a v pomerne dobrej kvalite, nehodnotiac basy. Na ľavej bočnej stene je už tradične ovládanie hlasitosti zvuku a slot na SIM kartu/karty spolu s miestom na pamäťovú kartu microSD do veľkosti 256 GB. Na spodnej strane si našiel svoje miesto vstup mini USB spolu s 3,5 mm vstupom jack. Spredu telefón disponuje mierne zaobleným 5-palcovým HD LCD displejom s rozlíšením 1280 × 720 pixelov, nepredstavuje však úplne plynulý prechod medzi telom telefónu. Je vybavený ochranným sklom dostatočne odolným na to, aby sa mi ho počas používania nepodarilo poškriabať ani pri miernom testovaní s kľúčmi. Rámik nad displejom obsahuje mikrofón, predný fotoaparát a predný blesk. Čo však mňa veľmi nepotešilo, je absencia svetelného senzora a notifikačnej diódy. V praxi to znamenalo, že všetko nastavovanie jasu displeja som musel robiť manuálne. Pre low-end charakter tohto modelu domovské tlačidlo neponúka zároveň funkciu odomykania odtlačkom prsta.

Vnútri telefónu by sme našli čipovú súpravu s názvom Exynos 7570 Quad. Má štyri jadrá ­Cortex-A53 s frekvenciou 1,4 GHz. O grafické vykreslenie sa stará procesor Mali-T720 MP2. Zvládne spustiť aj náročnejšie hry na dobrej úrovni, no na rovinu, 60 FPS to nebolo. Procesor dopĺňajú 2 GB pamäte RAM, multitasking pre ňu nie je problém, ale pri náročnejších aplikáciách som si všimol spomalenie. Interná pamäť je 16 GB. Systém zaberá okolo 5 GB. Po nainštalovaní niekoľkých aplikácií mi však veľmi rýchlo ostalo len 6 GB voľnej pamäte. Celé zariadenie napája 2400 mAh batéria. Napriek papierovo neohromujúcej kapacite ma nakoniec veľmi milo prekvapila. Vydržala štyri dni, pričom som mal stále zapnuté Wi-Fi a skúšal som veľa činností od hrania po prenos dát cez bluetooth. Nabíjanie sa uskutočňuje cez vstup micro USB a nie je dostupná žiadna forma rýchleho nabíjania. Zadná 13 Mpx kamera má svetelnosť objektívu f/1.9, pričom ochranné sklo šošovky nevystupuje nad líniu zadného kovového krytu. Predná kamera dostala 5 Mpx so svetelnosťou f/2.2. Pre­dinštalovaný softvér kamery ponúka veľa možností – od rôznych filtrov pri fotení po rôzne módy, napríklad sport, night a nakoniec aj mód Pro, ktorý ma však svojou ponukou neohúril. Pri dobrých svetelných pod- mienkach sa mi podarilo vytvoriť ostré fo­tografie, no tmavšie miesta boli zrnité. Kamera ponúka možnosť natáčať full HD video s frekvenciou 30 fps. Potešila ma prítomnosť FM rádia, pretože v inteligentných telefónoch to už zďaleka nie je štandard.

Čo sa týka konektivity, zariadenie disponuje pripojením Wi-Fi klasických štandardov a bluetoothom verzie 4.2. Telefón sa dá bez problémov spárovať s iným androidovým zariadením. O určovanie polohy sa starajú prijímače GPS, Glonass a Beidou. Služba GPS je v prostredí Sygicu zo začiatku trochu pomalšia, čo sa týka určenia polohy, ale po chvíli som presne vedel, kde sa nachádzam. Menšia záhada je pre mňa funkcia NFC. Výrobca síce udáva, že by mala byť podporovaná, ale v nastaveniach telefónu som nič také nenašiel. Navyše ďalšie zdroje uvádzajú, že telefón touto funkciou nedisponuje.

Čo sa týka softvérovej stránky, telefón beží pod systémom Android 7.0, doplneným nadstavbou Samsung Experience 8.1. Prostredie je svižné, bez zbytočného sekania aj pri náročnejších aplikáciách. Nastavenia sú usporiadané do skupín, odlišných od tých, aké poznám z čistého Androidu, takže som bol zo začiatku trochu stratený. Našťastie ma zachránilo vyhľadávanie pomocou hesiel. Spolu s Androidom prichádza aj súprava predinštalovaných aplikácií. Väčšinou ide o aplikácie od Googlu, ďalšie sú od Microsoftu, ktoré som počas používania ­celkom ocenil, zvyšné aplikácie sú priamo od Samsungu. Na môj vkus je predinštalovaných aplikácií priveľa a je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich by som nepoužil ani po pol roku testovania. Bežný používateľ nemôže tieto ­aplikácie jednoducho odinštalovať, iba zastaviť a odinštalovať aktualizácie. Myslím si, že v danej cenovej triede sa nachádza niekde v strede ­rebríčka.

Verdikt

Cenovo nenáročný low-end smartfón s pekným dizajnom pre nenáročných používateľov alebo záložný mobil na neočakávané situácie. Okrem multitaskingu poteší aj dlhá výdrž batérie, prítomnosť FM rádia a blesk prednej kamery.

Parametre:

• OS: Android 7.0 Nougat + Samsung Experience 8.1; čipová súprava Exynos 7570 Quad; procesor: štvorjadrový Cortex-A53, 1,4 GHz; grafický procesor: Mali-T720 MP2; pamäť: 2 GB RAM, interná pamäť 16 GB + do 256 GB karta microSD; rozmery: 143 × 70 × 8 mm; displej: 5" LCD HD 1280 × 720, 294 ppi; fotoaparát: zadný 13 Mpx, clona f/1.9, FHD 30 fps video, predný 5 Mpx, clona f/2.2, LED blesk; konektivita: LTE, Wi-Fi, bluetooth 4.2, micro USB, ostatné: GPS, FM rádio, 3,5 mm jack; batéria: 2400 mAh, vymeniteľná v servise; hmotnosť: 142 g; AnTuTu benchmark skóre: 34 912
• Cena: okolo 200 EUR 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výdrž batérie, dizajn, blesk k prednej kamere
- Chýbajúci svetelný senzor, notifikačná dióda

HODNOTENIE:

Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ 60 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 65 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 76 %


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo december 2018

06.12.2018 11:29

Red Dead Redemption 2 má obrovský úspech Očakávaný titul z westernového prostredia menom Red Dead Redemption 2 dosiahol len za prvé tri dni svojho predaja tržby vo výške 725 miliónov dolárov. Spoločn ...

Recenzie

JBL Charge 4: Reproduktor na párty aj k bazénu

14.12.2018 00:00

Značka JBL platí v oblasti prenosných blue­toothových reproduktorov za etalón a asi by ste ťažko hľadali niekoho, kto by ju nepoznal. Novinka je už štvrtou generáciou modelu Charge, to znamená, že pri ...

Recenzie

Univerzálne 3D zariadenie TruDi od slovenskej firmy

06.12.2018 09:45

Univerzálne zariadenie TruDi umožňuje 3D tlač dvoma farbami, laserové 2D gravírovanie a rezanie. Konštrukcia tlačiarne je tvorená celokovovými prvkami na vysokú presnosť a dlhú životnosť. Produkt sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button