Samsung HW-Q60R / Viac zvuku pre váš televízor

0

Moderné LCD televízory používateľa zväčša lákajú na malú hĺbku panela a minimalistický dizajn, ktorý je však často v rozpore s požiadavkami na reprodukciu kvalitného zvuku v plnom spektre a prípadne aj v niektorom z priestorových formátov. To je, samozrejme, riešiteľné dedikovanými systémami domáceho kina. Veľa používateľov však k minimalistickému dizajnu TV nerado pridáva veľké reproduktory so spleťou káblov. Ich náhradou môžu byť práve soundbary.

Samsung v tohoročnej ponuke predstavil celú paletu soundbarov, ktoré dizajnovo korešpondujú s jednotlivými modelovými radmi televízorov a aj ich názvy sú odvodené od televízorov. Vďaka akvizícii značky Harman/Kardon, ktorej logo spoločne s logom Samsungu nájdete aj na prednej strane, je predpoklad na kvalitné audiozážitky. Už z názvu testovanej noviny vyplýva, že je prioritne určená k najnižšiemu tohoročnému radu 4K TV Q60R. Zariadenie v základnej zostave pozostáva z dvoch kusov – soundbaru a subwoofera. Soundbar má klasickú koncepciu s hranatými tvarmi a jemnou mriežkou v prednej časti. Za ňou sa ukrýva dovedna 8 reproduktorov, ktoré majú za úlohu vytvoriť homogénne zvukové pole s priestorovými efektmi. Tomu pomáha technológia Acoustic Beam, ktorá prostredníctvom radu tvarovaných otvorov smeruje zvuk pre efektové kanály hore do strán, čím sa pomocou odrazov od stien vytvára priestorový zvuk. Zariadenie disponuje celkovým výkonom 360 W a frekvenčným rozsahom 42 Hz až 20 kHz. Zostava ôsmich reproduktorov emuluje pravý, ľavý a centrálny kanál. Dodávaný aktívny subwoofer obsahuje 6,5" basový menič a k zariadeniu je pripojený bezdrôtovo. Tak ako aj soundbar vyžaduje napájanie. Výrobca v opisoch uvádza 5.1 kanálov, to však platí iba v prípade použitia Samsung Wireless Rear Speaker Kitu (model SWA-8500S), ktorý sa predáva samostatne a obsahuje dvojicu zadných efektových reproduktorov.

Soundbar má viacero možností pripojenia, priebežný HDMI s kanálom ARC, optický S/PDIF, analógový audiovstup, USB a bluetooth. Ovládanie je možné dodávaným diaľkovým ovládačom, prípadne priamo pomocou diaľkového ovládača televízora alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Pomocou nej možno soundbar aj nastaviť, ale možnosti sú pomerne obmedzené. Vďaka pripojeniu cez bluetooth možno zariadenie využiť ako kvalitný bezdrôtový reproduktor a prehrávať na ňom hudbu z mobilných zariadení. Pri pripojení cez HDMI je podporovaný kanál ARC, teda spätný kanál audia z TV. Signál HDMI je prenášaný bezstratovo a bez úpravy, takže môžete využiť aj HDR video. Soundbar má minimum nastavení. Všetky potrebné parametre sa nastavia automaticky. To je na jednej strane po používateľa výhoda pretože nepotrebuje nič nastavovať ani konfigurovať, zariadenie hrá priamo "z krabice", stačí ho zapojiť. Na druhej strane "minimálne možnosti konfigurácie predpokladajú, že soundbar bude umiestnený štandardne, to znamená zhruba v strede miestnosti s rovnakou vzdialenosťou od oboch stien bez prekážok. Ak ste navyše fanúšikom priestorového zvuku, nezaobídete sa bez doplnkovej súpravy efektových reproduktorov, ako už bolo spomínané.  Pokročilé funkcie zahŕňajú napríklad režim Adaptive Sound, ktorý analyzuje zvuk podľa sledovaného záberu a zabezpečuje tak zrozumiteľné dialógy aj pri nízkych úrovniach hlasitosti. Herný režim Game Mode Pro sa zapína automaticky pri pripojení hry a slúži na rozšírenie zvukového zážitku a priestorových efektov pri hraní. Subwoofer vďaka bezdrôtovému pripojeniu môže byť umiestnený na ľubovoľnom mieste.

Pri soundbare však bude dôležité aj to, ako hrá. Už som spomínal, že testovaný model je určený pre najnižšiu sériu 4K TV. Je v ponuke tohoročných modelov aj najlacnejší, a preto sa treba pripraviť na určité kompromisy. Prvý z nich je podpora priestorového zvuku iba vo formátoch Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1. Na rozdiel od vyšších modelov tu teda nenájdete najnovšie formáty Dolby Atmos ani DTS:X. V tom by som však veľký problém nevidel, ako som uviedol, na plnohodnotné využitie ako zdroja priestorového zvuku aj tak potrebujete prídavné reproduktory, a ak ich nemáte, dekodéry nepomôžu. Keby vám to predsa len chýbalo, v ponuke je aj o čosi drahší model Q70R, ktorý už tieto dekodéry obsahuje.

Ja som soundbar testoval s televízorom QE65Q85R, čo je druhý najvyšší model v ponuke. Ak si pozriete recenziu televízora, zistíte, že zvukový diel je v ňom veľmi kvalitný, takže prínos tohto modelu soundbaru bol iba v lepšom podaní nižších frekvencií. Ináč však ide o kombináciu, ktorú neodporúčam, takáto trieda televízora si zaslúži podstatne lepšie vybavený soundbar s plnohodnotným priestorovým zvukom. Na druhej strane k nižším radom TV bude soundbar podstatným prínosom. Kvalita zvuku je výborná a subwoofer sa zaslúži o hlboké a dunivé basy. Vďaka stredovému virtuálnemu reproduktoru a adaptívnemu zvuku sú dialógy zrozumiteľné a jasné. Horšie je to s lokalizáciou zvuku, tá nie je príliš presná, aj keď veľký vplyv na to môže mať tvar miestnosti a poloha soundbaru vzhľadom na steny. Ten na zvýraznenie priestorového efektu využíva odraz od bočných stien. Ako už bolo uvedené, keďže tieto parametre nemožno nastavovať, pomôže iba správne umiestnenie. Pri ňom treba myslieť aj na to, že nemôže byť umiestnený v skrinke alebo nábytkovej stene, pretože zvuk je vyžarovaný aj do strán a smerom hore.

Veľká výhoda je možnosť pripojenia mobilu alebo PC cez bluetooth. Ak práve nepozeráte TV, poslúži soundbar v úlohe kvalitnej audiosústavy. 

Parametre:

• Meniče: 8 ks, subwoofer 1× 6,5" reproduktor, výstupný výkon: 360 W, frekvenčná reakcia: 42 Hz – 20 kHz, napájanie elektrickou energiou: 230 V, konektivita: 2× HDMI s ARC + CEC, 1× HDMI Out, optický S/PDIF, analógový audiovstup, USB, bluetooth, dekodéry: Dolby Digital 5.1ch, DTS 5.1 ch, hmotnosť: 3,6 + 6,2 kg, príkon max.: 31 + 28 W

• Cena: 449 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, jednoduché ovládanie a inštalácia, bluetooth
- Menšie možnosti konfigurácie

HODNOTENIE:

Zvuk: 90 %
Výbava: 70 %
Ovládanie: 85 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 86 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať