Samsung HW-MS650: Priestorový zvuk domáceho kina zo soundbaru

0

Kvalitný soundbar s podporou priestorového zvuku sa stáva čoraz populárnejšou alternatívou klasickej zostavy domáceho kina. Predsa len kompaktný plochý kváder sa dá oveľa jednoduchšie umiestniť či už na stenu, alebo stolík pod televízor. Telo soundbaru Samsung HW-MS650 je z pevného kvalitného plastu. Pod predným priezvučným krytom sú nielen reproduktory, ale aj päťznakový displej, na ktorom rotuje aktuálne zvolený typ vstupu, informácia o párovaní a podobne. Vpravo sú štyri tlačidlá s dobre nahmatateľnými reliéfnymi ikonami. Dve sú na reguláciu hlasitosti, tretie na prepínanie vstupov a štvrté na zapnutie/vypnutie. Tieto a ďalšie funkcie môžete, samozrejme, nastavovať aj pomocou diaľkového ovládača. Najčastejšie budete soundbar k televízoru pripájať pomocou HDMI ARC (Audio Return Channel), k dispozícii sú však aj možnosti bezdrôtového pripojenia cez Wi-Fi a bluetooth, digitálny optický vstup a, samozrejme, aj analógový vstup cez 3,5 mm ­konektor jack.  Zvuk je vyžarovaný len smerom dopredu sústavou šiestich eliptických širokopásmových a troch kruhových výškových reproduktorov. Samozrejme, ešte predtým je spracovaný signálovými procesormi s cieľom odstrániť prípadné skreslenie vplyvom vzorkovacej frekvencie. Pri bežnom zvukovom súbore z CD so vzorkovacou frekvenciou  44,1 kHz bol v porovnaní s bežným ­lineárnym zosilňovačom vplyv filtra distortion počuteľný. Zvuk sa najskôr vnútorne prekonvertuje na 96 kHz/24 bitov, teda kvalitu triedy high resolution audio.

Keďže soundbary sa nevyužívajú len v domácnostiach, ale aj vo veľkých zasadačkách a malých sálach, testovali sme bohatosť priestorového efektu nielen v obývačke, ale aj v pomerne veľkej open-space sále. V obývačke bol priestorový zvuk perfektný, samozrejme, len pre bežného poslucháča. Audiofil by klasickú zostavu reproduktorov 5.1 za soundbar nevymenil. Vo veľkej miestnosti sme skúsili dve polohy. Najskôr sme soundbar nasmerovali do otvoreného priestoru. Priestorový zvuk bol síce badateľný aj pri takomto umiestnení, ale bolo zrejmé, že chýba odrazený zvuk, ktorý by priestorový efekt dokreslil. Situácia sa výrazne zlepšila, keď sme soundbar postavili tak, že smeroval na stenu vo vzdialenosti asi 3 m. Odrazený zvuk v tomto prípade hrá dosť dôležitú úlohu.  Čo sa týka vernosti priestorového zvuku, použijeme približnú subjektívnu analógiu. Ak bohatosť priestorového zvuku domáceho kina s klasickou zostavou reproduktorov 5.1 so systémom DTS Digital Surround označíme na stupnici od 0 (pure stereo) do 100 maximálnou hodnotou 100, soundbar Samsung HW-MS650 by dosiahol hodnotu okolo 60. Vyšší model HW-MS750, ktorý má ešte ďalšiu dvojicu reproduktorov nasmerovanú k stropu, by určite dosiahol vyššiu subjektívnu priestorovú vernosť. Analógia sa týka priestorových efektov, nie frekvenčného rozsahu a dynamiky, pretože sme na testovanie mali k dispozícii len soundbar bez subwoofera. Zmerali sme aj frekvenčnú charakteristiku, výrobca totiž udáva frekvenčný rozsah bez tolerancie. Podľa nášho merania je rozsah 40 – 20 000 Hz v tolerancii -8 dB, tento útlm sme namerali na dolnej udávanej frekvencii, keď sme ako referenčnú hodnotu 0 dB zvolili úroveň na frekvencii 2 kHz. Subjektívny dojem z počúvania je veľmi dobrý. Zvuk filmu aj hudba znejú bohato a vyvážene. Keby vám chýbali „dunivé basy“, môžete si dokúpiť aktívny subwoofer, ktorý sa k soundbaru pripája bezdrôtovo.

Parametre:

• Výkon zosilňovačov: 180 W (9 kanálov × 20 W), frekvenčný rozsah: 40 – 20 000 Hz, zabudované dekodéry: DTS Digital Surround, Dolby Digital, konektivita: bluetooth 4.0, Wi-Fi, DLNA, rozmery: 106,7 × 12,9 × 7,9 cm, hmotnosť: 6,2 kg
• Cena: 329,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný priestorový zvuk, široká frekvenčná charakteristika, dobré basy
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Zvuk: 90 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať