Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016)

0

» Tohtoročný model 7" tabletu Galaxy Tab A 7.0 (2016) prichádza vo verziách s Wi-Fi alebo s podporou LTE. My sme mali k dispozícii verziu LTE. Tablet patrí do nižšej strednej kategórie, čo ocenia hlavne používatelia citlivejší na cenu. Oproti predchádzajúcej generácii prichádza s displejom s pomerom strán 16:9 a s rozlíšením 1280 × 800 bodov a technológiou TFT. Podľa prieskumov Samsungu používatelia využívajú tablet viac na sledovanie filmov a hranie hier ako na čítanie elektronických kníh, a tak je tento pomer vhodnejší. 

Z dizajnovej stránky mu nie je čo vytknúť, klasické hladké línie so zaoblenými rohmi, hrúbka iba 8,7 mm a zdrsnená zadná strana evokujúca pocit koženkového povrchu uľahčujú jeho držanie aj prenášanie. Čipová súprava Exynos 3 Quad 3475 má štvoricu jadier ARM Cortex-A7 na 1,5 GHz a 1,5 GB RAM. Vnútorné úložisko s 8 GB priestoru slúži skôr na inštaláciu aplikácií, výhodná je však podpora kariet micro SD až do kapacity 200 GB. To už postačí aj na menšiu zbierku HD filmov, ktoré môžete mať na cestách pri sebe. Vstavaná batéria má kapacitu 4000 mAh, to v kombinácii s nižšou spotrebou danou použitím displeja TFT s rozlíšením 1280 × 800 dáva dobrý predpoklad na veľkú výdrž na jedno nabitie. Výrobca udáva až 9 hodín sledovania videa alebo až 100 hodín počúvania hudby. Zariadenie pracuje na operačnom systéme Android 5.1 Lollipop. Zadný fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx umožňuje snímanie panorámy aj animovaného GIF. Video nahráva v maximálnom rozlíšení 1280 × 720 30p. Predný fotoaparát má rozlíšenie 2 Mpx. Vynovený bol detský režim Kids Mode 4.0. Ponúka možnosť uzamknutia aplikácií a nastavenia doby používania, takže deti vám nič nevymažú, neupravia nastavenia a vy máte pod kontrolou čas, ktorý venujú hraniu hier. Pri jeho aktivácii si zadávate PIN, ktorý musíte zadať aj pri deaktivácii. V detskom režime môžete určiť aj to, aké programy a nastavenie budú prístupné. Tablet je vybavený aj funkciou Hybrid radio, ktorá kombinuje  FM a on-line vysielanie, umožňuje vytvárať vlastné zoznamy obľúbených programov aj nahrávať rádiové programy.

Skúsenosti

Galaxy Tab A 7.0 (2016) v podstate plní všetko, čo sľubuje. Práca s ním je príjemná. Vďaka malej hrúbke a zdrsnenej zadnej strane dobre sadne do ruky. Troška nepremyslene pôsobí iba umiestnenie reproduktora na ­zadnej strane hore, často si ho totiž pri hraní hier alebo sledovaní filmov zakryjete rukou. ­Displej na bežné používanie plne postačuje kvalitou aj jasom. Pri použití na slnku mu však dochádza dych. Pre tento prípad je tu režim extrémneho podsvietenia, keď sa intenzita podstatne zvýši. Tento režim zostane v činnosti 15 minút, a ak budete tablet používať bez zhasnutia displeja dlhšie, až do vypnutia. Treba však upozorniť, že tento režim je určený skôr na krátkodobé získanie informácií, ak ste v prostredí so silným osvetlením, pri dlhšom používaní sa, samozrejme, výrazne podpíše na vybíjaní batérie. No obraz je pri ňom už dosť presvetlený a dochádza k zlievaniu detailov hlavne v bledších častiach.

Zvuk je dostatočne kvalitný v rámci možností, na sledovanie filmov a hranie hier postačí. Užitočné je aj použitie FM rádia, a to hlavne pri cestách do zahraničia, ak práve nemáte prístup k internetu. Svoje obľúbené rádio si však môžete aj nahrať a počúvať neskôr. Fotoaparáty ničím neohúria, zadnému chýba aj prisvetľovacia LED, takže ste odkázaní na dostatok svetla. Z hľadiska výdrže nás tablet príjemne prekvapil. Pri využívaní asi 2-3 hodiny denne na hranie, prehliadanie internetu a sledovanie videí sme ho nabíjali po troch dňoch. Pri intenzívnejšom využívaní by bola výdrž, samozrejme, nižšia, ale aj tak to považujeme za dobrý výsledok. Používateľské prostredie využíva nadstavbu Touchviz, všetko fungovalo svižne a bez problémov.

PARAMETRE:

Displej: 7,0" (177,7 mm) TFT 1280 × 800 (WXGA)
Procesor: štvorjadrový ARM Cortex-A7 1,5 GHz
Sieť: LTE FDD, 3G, 2G
Pamäť: 1,5 GB (RAM) + 8 GB, micro SD až na 200 GB
Fotoaparát: 5 Mpx zadný + 2,0 Mpx predný
OS: Android 5.1
Konektory: micro USB (11-pin.), 3,5 mm vstup na slúchadlá
Pripojenie: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz, Wi-Fi Direct
GPS: GPS + GLONASS
Batéria: 4000 mAh Li-Pol, vstavaná
Rozmery: 186,9 × 108,8 × 8,7 mm
Hmotnosť: 289 g
Antutu Benchmark: 25 829 bodov
Cena: 209 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, rýchle dáta Wi-Fi aj LTE, mechanické tlačidlo HOME
- Ovládacie tlačidlá bez podsvietenia, bez prisvetľovacej LED

HODNOTENIE:

Výkon: 70 %
Výbava: 70 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 80 %

VERDIKT:

Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) dobre poslúži aj na cestách na vybavenie elektronickej pošty, kontakt na sociálnych médiách či ako zábavka pre deti. Výkonom síce neoslní, ale všetky úlohy zvládne spoľahlivo a bez zdržovania. Vzhľadom na veľkosť ide o rozumný kompromis medzi malými displejmi smartfónov a veľkými a ťažkými 10" tabletmi. Uhlopriečka 7" už v pohode stačí na prezeranie internetu alebo čítanie elektronických kníh. Výhodná je aj dostatočná výdrž na batériu a prítomnosť LTE. V predaji je v bielom a čiernom variante za 149 eur s DPH (verzia Wi-Fi) a 209 eur s DPH (verzia LTE).

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať