Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Prvé dojmy: Samsung Galaxy S8 a S8+ na európskej premiére v Londýne

0

Paralelne s globálnym predstavením jednej z najočakávanejších tohtoročných vlajkových lodí Samsung Galaxy S8 a S8+ v New Yorku sa konalo aj európske predstavenie pre novinárov, zákazníkov a partnerov. Už len počty účastníkov: New York 7 000 a Londýn 1 500 prezrádzajú, že to bol dobrý nápad, pretože poskytol európskym novinárom dôkladnejšie sa zoznámiť z prezentovanými produktmi a mať viac času na získanie prvých dojmov.

V úvodnej časti sme sledovali videoprenos krátkeho prejavu prezidenta divízie Mobile Communications DJ Koha.


New York zdraví Londýn, prejav prezidenta divízie Mobile Communications DJ Koha môže začať

O zvyšok prezentácie sa postarali európski manažéri Samsungu. Po úvode CEO Samsung Electronics Europe YH Eoma predstavil najočakávanejšiu mobilnú novinku tohto roka riaditeľ pre produktovú stratégiu Mark Nortton.


Európskym novinárom, analytikom, zákazníkom a partnerom predstavil novinky riaditeľ pre produktovú stratégiu Mark Nortton

Skôr než ukážeme snímky z najzaujímavejších momentov jeho prezentácie, dáme priestor produktovému manažérovi Ivanovi Kapcovi zo slovenskej pobočky Samsungu na predstavenie Samsung Galaxy S8 a S8+, nových okuliarov na virtuálnu realitu s ovládačom, inovovanej kamery Gear 360 a dokovacej stanice Samsung DeX, ktorá umožní využívať S8 a S8+ ako plnohodnotný pracovný nástroj po pripojení monitoru, klávesnice a myši. Ukážka možností Samsung DeX je v závere videa.

Znovu musíme pochváliť organizátorov európskeho podujatia, že v demo zóne bol dostatočný počet smartfónov, takže každý sa s S8 mohol pohrať „do sýtosti“. Napriek tomu, že sme na získanie prvých dojmov mali viac než 20 minút nechceli sme riskovať, že pri predstavovaní novinky zabudneme na niečo dôležité, preto sme vo videu dali priestor produktovému manažérovi, ktorý mal určite viac možností zoznámiť sa z novinkou. Vlastnú video recenziu urobíme keď budeme mať možnosť novinku v redakcii intenzívne otestovať.

Vráťme sa však k uvedeniu noviniek v Londýne. Ťažisko predstavenia sa venovalo novému dizajnu.  Doterajšie modely mali z konštrukčných dôvodov pomerne široké vertikálne rámiky (pri orientácii na výšku). Po LG aj Samsung u svojej vlajkovej lode podstatne zúžil tieto rámiky, čo vytvorilo priestor na použitie displeja  18,5 :1. Takýto displej dokáže zobraziť viac informácií na výšku a pri orientácii na šírku premietnuť širokouhlý film. Celé používateľské rozhranie je dôsledne prispôsobené pomeru strán.


Pôsobivé zdôraznenie skutočnosti že displej v horizontálnej rovine zaberá celú plochu predného panelu


Snímač odtlačkov prstov uvoľnil miesto displeju, presťahoval sa na zadnú stenu, vedľa objektívu fotoaparátu.

Dosiaľ sa používa niekoľko viac, alebo menej bezpečných a pohodlných metód na identifikáciu. Z biometrických metód prevláda identifikácia pomocou zosnímania odtlačkov prstov. Nový Samsung Galaxy S8 využíva  skenovanie dúhovky a rozpoznávanie čŕt tváre.


Prehľad metód na identifikáciu na platforme Android


Skener dúhovky


Identifikácia podľa čŕt tváre

Achillovou pätou moderných smartfónov a vlajkových lodí obzvlášť, pretože kto investuje do špičkového telefónu je predpoklad že ho bude aj veľmi intenzívne využívať je výdrž na batériu. Samsung Galaxy S8 má batériu s kapacitou 3 000 mAh, väčší S8+ disponuje kapacitou 3 600 mAh. K dlhšej výdrži zrejme prispeje aj procesor vyrobený 10 nm technológiou. Predstavu o výdrži získame samozrejme až po dôkladnom otestovaní obidvoch modelov v redakcii.

Nielen S8, ale aj S8+ si zamilujete doslova „na prvý úchop“. Ľudia totiž nechcú veľké telefóny, ale pritom chcú mať na displeji zobrazených čo najviac informácií. Veľkosť telefónu väčšina ľudí neposudzuje podľa celkových rozmerov, ale kľúčovú úlohu hrá šírka, aby sa telefón dal pohodlne uchopiť. Niekoľko milimetrov výšky sú ochotní akceptovať výmenou za väčšiu plochu displeja


Porovnanie veľkosti S8 a S8+

Nie je to len anatomickým možnostiam ruky primeraná šírka, ale aj konštrukcia, konkrétne zaoblenie bočných hrán, čo prispieva k pohodlnému a spoľahlivému držaniu. V tomto ohľade sa S8 aj S8+ skutočne vydarili.

Iný pomer strán displeja a USB-C konektor si vynútili aj nový model okuliarov na virtuálnu realitu. Samsung pristúpil k významnejšej inovácii v podobe ovládača. V praxi to funguje tak, že vo virtuálnej scéne vidíte ako keby hrubý lúč z laserového ukazovátka, ktorým môžete presne zacieliť na objekt, alebo ovládací prvok umiestnený v 3D priestore.


Nové okuliare na virtuálnu realitu


Inovovaná a zmenšená kamera Gear 360

Veľmi sme zvedaví, ako dopadne koncepcia využívajúca dokovacou stanicu Samsung DeX. Konkurenčná platforma Windows so svojím Continuom dieru do sveta neurobila. Veríme, že Samsung bude úspešnejší. Vyskúšali sme si v demo zóne prácu s editorom Word pre Android vo veľkom okne a tvorba a editovanie dokumentov sa komfortom nelíši od práce na PC. Ak Samsung túto koncepciu rozšíri aj pre ďalšie modely, bude mať podľa nášho názoru našľapnuté na úspech. Inhibítorom rozšírenia bude vhodnosť tejto koncepcie len pre určité scenáre, pretože potrebujete k tomu monitor, klávesnicu a najlepšie aj myš. 


Dokovacia stanica Samsung DeX


Ukážka možností práce vo viacerých oknách na veľkom displeji

Viac podrobností prinesieme, keď budeme mať možnosť novinku otestovať.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S8

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať