Image
10.9.2016 5 Comments

Samsung Galaxy Note 7 - špičkový pracovný nástroj

Galaxy Note7 je smerovaný do biznisu ako špičkový pracovný nástroj. Naproti tomu modely Galaxy S7 a S7 edge, predstavené na jar, sú určené skôr pre najnáročnejších spotrebiteľov.

Malý „veľký“ telefón

Note7 s 5,7" displejom je od základov navrhnutý ako „veľký“ telefón bez ­akýchkoľvek kompromisov a musíme konštatovať, že sa to inžinierom a dizajnérom Samsungu skutočne podarilo. A keď sme už pri tej veľkosti, Note7 je „až“ o 3,4 mm väčší, o 1,3 mm širší, o 0,2 mm tenší a o 12 g ťažší než Samsung ­Galaxy S7 edge, rozdiel je teda takmer nebadateľný. Neznamená to, že by sa Note v porovnaní napríklad so „štvorkou“ výrazne zmenšil, dĺžka zostala, na šírke ubudli 4 mm. Naopak, ostatné telefóny podrástli. Na porovnanie, S7 má 5,1" displej, zaoblený S7 edge disponuje uhlopriečkou 5,5" a S6 edge+ mal rovnakú uhlopriečku ako Note7, teda 5,7". V porovnaní s iPhonom 6S plus je Note7 o 4,7 mm kratší a o 4 mm užší.

Zaoblenie displeja je dobrý kompromis medzi nespornou dizajnovou atraktívnosťou a jedinečnosťou „edge“. Predná a zadná zaoblená stena z odolného skla Corning Gorilla Glass 5 plynule nadväzuje na hliníkový rám. Telefón je odolný proti prachu a vode na úrovni IP68, takže vydrží 30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra. Vodotesné sú všetky konektory, takže nepotrebujú krytky, ako aj pero S Pen. Po náhodnom ponorení odporúčame dôsledne vyklepať vodu z konektorov a nechať uschnúť. Slaná voda je tabu.

Zadná stena zo skla síce neprispieva k spo­ľahlivému držaniu, ale tento drobný nedostatok je viac než dostatočne vykompenzovaný dojmom z luxusných materiálov a možnosťou bezkontaktného indukčného nabíjania. Väčšie rozmery zároveň znamenajú väčšiu páku na pôsobenie síl, napriek tomu telefón odoláva pokusom o ohýbanie či krútenie, samozrejme, primeranou silou. Fotoaparát na zadnej strane vyčnieva len nepatrne, čo značne zvýšilo stabilitu telefónu položeného zadnou stranou na tvrdej podložke. Vpravo od objektívu je LED blesk a senzor na meranie tepovej frekvencie.

Always On displej

Použitý displej Super Amoled s rozlíšením QHD je, čo sa týka sýtosti a vernosti farieb, kontrastu či hĺbky čiernej farby, absolútna špička. Rozsah pozorovacích uhlov je takisto vynikajúci, bez známok farebného skreslenia. Pri práci večer môžete zapnúť filter modrého svetla. Na večerné čítanie skvelá funkcia. Možnosť znížiť rozlíšenie displeja je skôr akademická, keď sa ­pixely obrazu nezhodujú s pixelmi ­displeja, kvalita obrazu sa zhorší, no zníži sa spotreba energie.

Ak máte aktivované inteligentné zapnutie obrazovky, tá zostane zapnutá dovtedy, kým sa na ňu budete pozerať. Podobne ako S7 aj Note7 má implementovanú funkciu ­Always On, teda trvalé zobrazovanie niektorých informácií, predovšetkým času a ikon notifikácií, aj pri vypnutom telefóne. Na vypnutý displej si navyše môžete robiť operatívne poznámky perom S Pen vďaka funkcii Poznámka na vypnutej obrazovke. Technológia AMOLED umožňuje takmer úplne vypnúť čierne pixely, ak sa k tomu pridá primerane intenzívne podsvietenie len časti ­obrazovky, ­takéto zobrazenie je paradoxne aj energeticky šetrné. Podľa výskumov sa totiž priemerný používateľ pozrie na displej telefónu asi 150-krát denne a každé pozretie si vyžiada niekoľko­sekundové zapnutie telefónu.

Inteligentné pero S Pen

Hlavný odlišovací znak od S7 je podľa nášho názoru pero S Pen. Tenký 0,7 mm hrot a zlepšená metóda snímania 360 vzoriek za sekundu, pričom sa rozlišuje 4-tisíc úrovní prítlaku, navodzujú rovnaký pocit ako pri písaní skutočným perom. Je to silno návykové a u väčšiny používateľov nepotrvá dlho a ich typickou pracovnou pozíciou bude telefón v dlani a pero v druhej ruke. Vysúva sa zatlačením a zasunutie je indikované mechanickým kliknutím. Ak pracujete s perom, necháte ho na stole a odchádzate s telefónom preč, Note7 vás zvukovým signálom upozorní, že ste pero nezasunuli do telefónu. Poznámky na zamknutej obrazovke sme už spomínali. Funkcia Inteligentný výber umožňuje vytvárať a zdieľať animácie GIF ako selektívny výrez z videa. Bezdotykový príkaz umožňuje funkcie ako zväčšenie oblasti, nad ktorou sa pohybuje pero, či automatický preklad označovaného textu. Funkcia Snímanie s posúvaním vám umožní uložiť si celý článok presahujúci rozmer displeja ako jeden súbor a pred uložením môžete v ňom robiť perom poznámky alebo zvýraznenia, prípadne kresliť.

Výkon bez kompromisov

Na európsky trh je určený variant s proprietárnym čipom Samsungu Exynos 8890. V USA sa podobne ako v prípade S7 predáva konfigurácia s procesorom Qualcomm Snapdragon 820. Výkonný osemjadrový procesor, 4 GB RAM a grafický čip Mali T880 využíva predovšetkým herné API novej generácie s označením Vulkan. V AnTuTu benchmarku sme dosiahli skóre               135 925. Pre zaujímavosť, S7 edge v rovnakom teste mal skóre 127 672.

Kapacita úložného priestoru 64 GB vyhovie na akýkoľvek scenár, možno s výnimkou častého nakrúcania 4K videí. Vtedy oceníte slot na pamäťovú kartu. Batéria Note7 má kapacitu 3500 mAh, teda o 100 mAh menej ako Galaxy S7 edge. Dôvodom je kompromis, pero S Pen potrebuje v telese telefónu priestor na uloženie. Napriek tomu batéria s malou rezervou poskytne dostatok kapacity na pomerne intenzívne jednodňové používanie. Ak sa prepnete do najúspornejšieho režimu, rozlíšenie displeja sa zníži iba na HD a veľa funkcií sa deaktivuje, podľa údajov príslušnej aplikácie sa však výdrž na batériu takmer strojnásobí. Netrúfame si odhadnúť, kedy dostane Note7 upgrade na nový Android 7.0 Nougat, možno v horizonte niekoľkých mesiacov, pretože softvérové nadstavby sú v operačnom systéme hlboko integrované. Veľmi pozitívne hodnotíme striedmosť v množstve predinštalovaných aplikácií.

Kamery a multimédiá

Obidve kamery sú identické s S7. Hlavný foto­aparát má rozlíšenie 12 Mpx a natívny pomer strán obrazu 4:3. Vďaka kvalitnému objektívu so svetelnosťou F/1,7 a predovšetkým senzoru s technológiou Dual Pixel, umožňujúcou zachytiť lepší obraz aj v náročnejších svetelných podmienkach, je to momentálne absolútna špička. Väčšie pixely s priemerom 1,4 mikrometra, pričom každý je zložený z dvoch fotodiód, dokážu zachytiť viac svetla a snímač exceluje aj pri fotografovaní v protisvetle. Navyše na fázovú detekciu zaostrenia sa využívajú všetky pixely. Režim selektívneho zaostrovania dokáže upraviť zaostrenie fotografií dodatočne po ich odfotení, takže môžete kreatívne oddeliť pozadie od námetu snímky.

HDR video streaming umožňuje sledovať videá zo zdrojov, ktoré túto technológiu podporujú v oveľa vyššej kvalite, hlavne čo sa týka sýtosti farieb. Hráčov poteší Game Pack, ktorý si môžu stiahnuť z aplikačného obchodu. Zvuk z monofónneho reproduktora v spodnej časti je na bežné použitie dostatočne hlasný a vyniká v pomerne širokej oblasti stredných a vyšších frekvencií. Je to výborný kompromis medzi kvalitou zvuku a nutnosťou použitia vodotesnej membrány. Kvalita zvuku na výstupe na slúchadlá je excelentná.

Bezpečnosť

Zabezpečenie má v prípade Note7 dve prelínajúce sa roviny: atraktívnu a bezpečnú. Funkcia naladená skôr na efekt než na úžitkovú hodnotu je autentifikácia používateľa skenovaním očnej dúhovky. Skenovanie využíva infračervené svetlo, takže funguje aj pri nízkej úrovni okolitého osvetlenia. Obraz dúhovky nemožno replikovať. Konfigurácia čiže prvé snímanie dúhovky majiteľa si vyžaduje trochu cviku. Treba nájsť správnu vzdialenosť a uhol. Pomôckou je umiestnenie obrazu očí do vyznačených kruhov. Snímanie sa nám podarilo až na ôsmy pokus, takže sme sa to nechtiac dobre naučili a následné prihlasovanie bolo už v 9 prípadoch z 10 úspešné. Treba si dať pozor na odlesky od displeja notebooku či slnka. Stačí však pootočiť hlavu a je to vyriešené. Snímanie dúhovky funguje aj s okuliarmi a väčšinou kontaktných šošoviek a nemalo by sa dať oklamať zosnímaním obrázka či priestorového modelu oka.

Skutočná  „pevnosť“ na pozadí je technológia Samsung Knox. V biznise, ale aj súkromí využijete zabezpečený priečinok dostupný len pre vás, do ktorého môžete ukladať privátne dokumenty a multimediálne súbory a nad verejnou aj privátnou sekciou používať rovnaké aplikácie pod odlišnými prihlasovacími údajmi, takže de facto máte dva telefóny v jednom zariadení.

Nová generácia príslušenstva

Už na jar sa pred uvedením Samsung Galaxy S7 na MWC intenzívne špekulovalo, či táto novinka zostane medzi vlajkovými loďami jedným z posledných mohykánov s klasickým konektorom micro USB. Zostala. Samsung si nemohol dovoliť dočasné vákuum ohľadne príslušenstva využívajúceho tento konektor, predovšetkým okuliarov Gear VR na virtuálnu realitu, do ktorých vkladal veľké nádeje. Galaxy Note7 je vynikajúca príležitosť, ako prezbrojiť na technologicky pokročilejší konektor USB Type-C, dovoľujúci predovšetkým podstatne rýchlejšie nabíjanie aj prenos súborov. Spolu s Note7 sú na trhu aj okuliare s týmto konektorom a postupne bude určite pribúdať ďalšie príslušenstvo, takže nástupca S7 bude mať v tomto ohľade už ustlané na ružiach. Súčasťou balenia je aj štandardný adaptér na zasunutie príslušenstva kompatibilného s USB, napríklad pamäťových kľúčov, a redukcia micro USB na USB-C, aby ste v prípade potreby mohli Note7 nabiť aj z bežných nabíjačiek.

Určitý čas bola kombinácia telefónu s väčším displejom a externej klávesnice prezentovaná ako najmenšia mobilná „kancelária“, no táto koncepcia sa veľmi nepresadila. Ukázalo sa, že s výnimkou písania dlhších textov je najmenšou kanceláriou kvalitný pracovný smartfón. Napriek tomu Samsung ponúka puzdro fungujúce aj ako stojan v polohe na šírku. Perfektné na sledovanie videa a možno si niekto obľúbi aj prácu s externou klávesnicou.

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový 64-bitový Exynos 8890 (štyri jadrá 2,3 GHz + štyri 1,6 GHz)
Grafika: Mali-T880 MP12
Pamät: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB
Displej: 5,7" QHD Super AMOLED, 2560 × 1440 px (534 ppi)
Fotoaparát: zadný – Dual Pixel 12 Mpx (F1.7), Smart OIS , predný – 5 Mpx (F1.7)
Sieť: LTE Cat12 (600/150 Mbit/s)
KonektIvita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), MIMO (2×2) 620 Mb/s, Bluetooth v 4.2 LE, ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Glonass, Beidou)
Senzory: barometer, snímač odtlackov prstov, gyrosenzor, kompas, Hallov senzor, HR senzor, snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia, svetlo RGB
Batéria: 3500 mAh, nevymeniteľná
Oper. systém: Android 6.0.1 (Marshmallow)
Rozmery: 153,5 × 73,9 × 7,9 mm
Hmotnosť: 169 g
Benchmark AnTuTu: 135 925, 3D mark (test Sling Shot): 2174
Cena: 849 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pero S Pen, kvalitný displej, vysoký výkon, vodeodolnosť
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 100 %
Funkcionalita: 100 %
Celkovo: 100 %

VERDIKT

Samsung znovu prekonal samého seba aj konkurenciu v segmente. Galaxy Note7 kombinuje produktivitu a zábavu, výkon procesora aj grafiky je pripravený na najnáročnejšie aplikácie a hry vrátane virtuálnej reality. Migráciu zo starších telefónov radu Galaxy uľahčí Smart Switch. Do nového telefónu sa presunie celý obsah vrátane aplikácií, pozadia obrazovky a rozmiestnenia ikon.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

MSI GTX 1650 Gaming X: Tichá a hlavne úsporná grafika

20.06.2019 13:05

NVIDIA v rýchlom tempe vydáva jednu grafickú kartu za druhou. Najčerstvejšia GTX 1650 však zostane nejaký čas na dne low-endu a bude najlacnejším modelom v ponuke „zelených“. Na rozdiel od GTX 1660 a ...

Recenzie

MSI Infinite S: Malý počítač na veľké akcie

20.06.2019 12:58

O tom, že i herné desktopy môžu byť spratné zariadenia, sem-tam píšeme. A extra priestor na miniaturizáciu je najmä pri hotových návrhoch na mieru, ako je i koncept Infinity S. Ten má objem iba desať ...

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

q

5 Comments

 1. Pan (Note7) Dokonaly. reakcia na: Samsung Galaxy Note 7
  11.9.2016 11:09
  To by chcelo surface phone aby sa mu nieco vyrovnalo. Je to maximum co moze ponuknut fon.
  Reagovať
 2. Ehm... reakcia na: Samsung Galaxy Note 7
  10.9.2016 21:09
  Možno preto že novší iPhone ešte nie je k dispozícii?
  Reagovať
 3. ehm reakcia na: Samsung Galaxy Note 7
  10.9.2016 21:09
  Možno preto že novší iPhone ešte nie je k dispozícii?
  Reagovať
 4. minusy reakcia na: Samsung Galaxy Note 7
  10.9.2016 19:09
  minusy - vybuchujuca bateria :D
  Reagovať
 5. ? reakcia na: Samsung Galaxy Note 7
  10.9.2016 14:09
  Prečo ho porovnavate so starym modelom iPhone 6S Plus ??
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá