Image
16.12.2018 1 Comments

Samsung Galaxy A9: Prvý smartfón so 4 objektívmi

Po uvedení Samsungu Galaxy A7, ktorý priniesol do strednej triedy tri objektívy, sme boli zvedaví, čím prekvapí A9, najvyšší model „áčkovej“ rodiny. Na premiére v Miláne sme sa zúčastnili, takže môžeme sprostredkovať prvé dojmy. Podrobnejšie informácie prinesieme, keď budeme môcť tento inovatívny model otestovať v redakcii.

Ako naznačuje číselné označenie, Samsung Galaxy A9 je najvyšší model tejto produktovej rodiny a je možnosťami a, samozrejme, aj cenou situovaný niekde na hranicu, kde sa končí vyššia stredná trieda a začínajú vlajkové lode. Keď už spomíname vlajkové lode, trh v tomto segmente je už relatívne saturovaný a ani mnohí „skorí osvojitelia“ už investične nestíhajú inovačné tempo diktované výrobcami a na nový model vlajkovej lode prechádzajú po dvoch, niektorí až po troch rokoch. Inovovať po roku sú ochotní len vtedy, ak nový model prinesie revolučné technologické zlepšenie. Preto sa Samsung začal viac orientovať na vyššiu strednú triedu s cieľom uspokojiť dopyt po nových zmysluplných zariadeniach, ktoré by prinášali najmodernejšie technológie za prijateľnú cenu.

Účel štvorice objektívov

Uniknuté informácie ani tentoraz nezavádzali a nadšenci mobilného fotografovania sa dočkali smartfónu, ktorý má na zadnej stene štyri objektívy. V aplikácii síce pôsobia ako jeden fotoaparát, no sú to de facto štyri samostatné fotoaparáty, pričom každý z nich má objektív a snímač s inými vlastnosťami. Ich opis začneme zhora pri orientácii smartfónu na výšku.

Najčastejšie budete pri fotení používať objektív, ktorý je tretí v poradí, ale nepredbiehajme. Prvý objektív zhora má svetelnosť f/2,4, je širokouhlý so zorným uhlom 120° a rozlíšením snímača 8 Mpx. Keďže širokouhlý objektív má veľmi veľký rozsah hĺbky ostrosti, typicky od 1,2 m do nekonečna, tento objektív je typu Fix Focus, čiže je pevne zaostrený na takzvanú hyperfokálnu vzdialenosť, aby od určitej vzdialenosti až po nekonečno bolo všetko v zábere ostré. Druhý zhora je teleobjektív, ktorý má oproti hlavnému fotoaparátu, ktorý je pod ním, dvojnásobný optický zoom. Aj tento objektív má svetelnosť f/2,4, ale rozlíšenie snímača je v porovnaní so širokouhlým fotoaparátom o niečo vyššie – 10 Mpx.

Za hlavný môžeme označiť tretí objektív zhora. Má zorný uhol približne rovnaký ako ľudské oko a vynikajúcu svetelnosť f/1.7. Ešte prednedávnom bola táto hodnota vyhradená pre vlajkové lode. Objektív má automatické zaostrovanie a obraz premieta na snímač s rozlíšením 24 Mpx. Tento tandem by mal umožniť zosnímať jasné a zreteľné snímky, a to tak v ostrom svetle, ako aj za nepriaznivých svetelných podmienok. Takto to prezentuje výrobca. Uvidíme, ako sa fotoaparátom A9 bude dariť pri redakčnom teste. Posledný štvrtý fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/2.2 a snímač s rozlíšením 5 Mpx. Je určený ako pomocný na funkciu dynamického zaostrovania, ktorá umožňuje rozostriť objekty v popredí alebo v pozadí tak, aby podľa kreatívneho zámeru vynikol hlavný objekt, napríklad ostrý portrét na neostrom pozadí. Hĺbka ostrosti s využitím tejto funkcie je oveľa menšia, než by sa dalo dosiahnuť na optickom princípe vzhľadom na extrémne krátku fyzickú ohniskovú vzdialenosť objektívov. Dynamické rozostrovanie využíva skutočnosť, že na zábere dvojicou objektívov možno určiť vzdialenosť každého objektu presne tak, ako my priestorovo vidíme dvoma očami. Aktuálna verzia softvéru v čase uvedenia neumožňovala plynulé nastavenie zväčšenia, pri nastavovaní sa prepínajú objektívy, a teda aj aktuálne zväčšenie. Ani jeden z objektívov nemá optickú stabilizáciu obrazu.

Vďaka technológii rozpoznania scény s využitím umelej inteligencie je fotoaparát schopný okamžite zistiť motív fotografovaného objektu a zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť nastavenie na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Pretože A9 na rozdiel od S9 nedokáže nastaviť clonu, môže manipulovať len s expozičným časom a ISO. Preto sa domnievame, že hlavný prínos scény rozpoznanej umelou inteligenciou je v spracovaní surových údajov zo snímača na výsledný obrazový súbor vo formáte JPG. Kreatívne zámery môžete vyjadriť pomocou objektívu so selektívnou hĺbkou ostrosti, ktorý vám dáva možnosť ručne nastavovať hĺbku ostrosti fotografií, zamerať sa na fotografovaný objekt a tvoriť tak profesionálne vyzerajúce snímky.

Hardvér

Prednej stene dominuje 6,3" full HD+ displej Super AMOLED s rozlíšením 1080 × 2220. Pri danej uhlopriečke to predstavuje hustotu 392 ppi. Pomer strán displeja je 18,5:9.

Zariadenie využíva možnosti moderného osemjadrového čipu Qualcomm Snapdragon 660, vyrobeného 14 nm technológiou. Na náročnejšie úlohy sa využívajú štyri jadrá Kryo 260 taktované na 2,2 GHz a na bežné úlohy ďalšie štyri úspornejšie jadrá rovnakého typu, taktované na 1,8 MHz. Grafiku má na starosti GPU Adreno 512, operačná pamäť má kapacitu 6 GB. Batéria telefónu Galaxy A9 s kapacitou 3800 mAh vám umožní užívať si telefón po celý deň. Vďaka 128 GB internému úložisku smartfónu Galaxy A9, ktoré sa dá rozšíriť pomocou karty SD až o ďalších 512 GB, máte dosť priestoru aj na ukladanie záznamov videa v rozlíšení 4K.

Dostupnosť

Na Slovensku bude Galaxy A9 k dispozícii v čiernom vyhotovení a v špeciálnej gradientnej modrej farbe (Lemonade Blue). Odporúčaná maloobchodná cena modelu Galaxy A9 bude 579 eur a v predaji bude od polovice novembra.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

14.02.2020 13:43

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo p ...

Magazín

Technologické trendy, ktoré zmenia náš život

14.02.2020 13:31

1) Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“ 2) Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny 3) Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programov ...

Magazín

Reportáž: TV Philips 2020 / Pohlcujúci zážitok pre všetky zmysly

07.02.2020 14:52

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2020. V úvode označil Kostas Vouzas, CEO spoločnosti TP Vision TV & ...

1 Comments

  1. Samsung reakcia na: Samsung Galaxy A9: Prvý smartfón so 4 objektívmi
    26.1.2019 18:01
    Ja ten Samsung zerem. Oni fakt vedia co robia.
    Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá