Recenzia: Samsung 27CF390: Ohnutý monitor pre hráčov

0

Nový monitor so zakriveným displejom 27CF390 prichádza s nezvyčajným zakrivením displeja s polomerom 1800 mm, čo je podstatne viac ako bežné hodnoty 2700 alebo 3000 mm, používané u konkurencie. Monitor je určený hlavne pre hráčov, ktorým ponúkne technológiu Free sync umožňujúcu synchronizáciu frekvencie s grafickými kartami AMD. Z dizajnovej stánky je zaujímavá hrúbka panela iba necelých 12 mm. Orámovanie displeja je úzke, takže rámik neruší pri použití v hernej zostave 2 alebo 3 monitorov. Celá konštrukcia, ako sa dá očakávať v tejto cenovej kategórii, je plastová, zadná stena má vrúbkovaný vzor. Počíta sa s tým, že môže byť umiestnený tak, že je viditeľná. Stojan je veľmi jednoduchý a umožňuje iba sklápanie, vzhľadom na zakrivenie displeja by nakláňanie aj tak nepripadalo do úvahy. Portová výbava je veľmi strohá a nájdete tu iba jeden port HDMI, VGA a slúchadlový výstup.

Panel používa technológiu VA, má rozlíšenie 1920 × 1080 bodov a spracovanie farieb je 8-bitové. Pri uhlopriečke 27" nejde o  závratné rozlíšenie, vhodnejšie by bolo 2K. Monitor je tak aj vďaka veľkému zakriveniu viac vhodný na zábavu ako na prácu. Na hranie hier je pri tejto uhlopriečke zakrivenie vhodné hlavne pri konfigurácii s trojicou monitorov. Tomu nahráva aj nízka cena, takže vás takáto zostava finančne nepoloží. Vďaka iba full HD rozlíšeniu môžete navyše bez problémov hrať aj na menej výkonných zostavách, nároky na grafickú kartu nie sú také vysoké ako pri 2K, re­spektíve 4K monitoroch.

Pri používaní monitora na prácu si treba na zakrivenie chvíľu zvykať. Kombinácia pomerne malej uhlopriečky s veľkým zakrivením nemusí každému vyhovovať, na multimediálny obsah, či už na sledovanie filmov, alebo hranie hier, sa však zdá lepším variantom ako rovná obrazovka. Monitor obsahuje viacero technológií na ochranu zraku pri dlhšom používaní. V rámci najnovších trendov umožňuje režim zobrazenia s potlačením modrej zložky svetla. Ešte ­významnejšie je nahradenie impulzovej regulácie jasu ­podsvietenia (PWM) spojitým ovládaním, takže pri zníženej úrovni podsvietenia nedochádza k blikaniu svetla. Ovládanie je riešené malým ­joystickom, umiestneným vzadu v pravom ro­hu. Pomocou neho sa monitor aj zapína. Odhliadnuc od toho, že pri pr­vom kontakte sme chvíľu hľadali, kde je ovládanie, ide o najlepší spôsob ovládania, aký na monitoroch v súčasnosti nájdete. Je veľmi pohodlný a intuitívny.

Pri našich objektívnych meraniach monitor síce neexceloval, patril však k lepšiemu priemeru. Pokrýva 97 % farebného priesto­ru sRGB a 77 % Adobe RGB. Maximálny jas sme namerali na úrovni 276 cd/m2, čo je o 26 cd/m2 viac, ako uvádza výrobca. Statický kontrast sa pohyboval v rozmedzí 1190:1 až 1230:1, čo sú veľmi slušné hodnoty. Latencia je 4 ms. Presnosť farieb bola v tejto cenovej kategórii pomerne slušná, s priemernou farebnou odchýlkou δE = 2. Pri subjektívnom testovaní sa nám monitor páčil. Hranie hier či sledovanie videa je jeho silná stránka. Pokiaľ chcete pracovať s tabuľkami či Wordom, musíte si chvíľu zvykať na zakrivenie, ale nie je to nič tragické.

Parametre:

• Model: Samsung 27CF390, displej: AV, 27", 16:9, 1920 × 1080 bodov, zakrivenie 1800r, latencia: 4 ms, jas (udávaný): 250 cd/m2, pozorovacie uhly horizontálny/vertikálny: 178°/178°, vstupy: 1×  HDMI, D-Sub, výstup na slúchadlá 3,5 mm jack, farebná hĺbka: 8 bitov, ďalšie: podpora Free Sync, spotreba typická/stand-by: 23 W/0,3 W
• Cena: 250 EUR

Hodnotenie/výsledky meraní

• Spotreba stand-by/max.: 0,3 W/25 W, maximálny jas: 250 cd/m2, statický kontrast: 1200:1, priemerná odchýlka farieb δE = 2.00

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ovládanie, antireflexná úprava, nízka spotreba, Free Sync
- Slabšie možnosti pripojenia

HODNOTENIE:

Merania: 80 %
Výbava: 70 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať