SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Samsung: Druhá generácia skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold2 je tu.

1

Samsung svoje Tohtoročné novinky predstavil už v auguste tohto roku, tú najväčšiu si však nechal až na september.  Galaxy Z Fold2  je nástupcom minuloročného modelu Galaxy fold ktorý sa dá považovať za zakladateľa novej kategórie mobilných zariadení so skladacím displejom.  Novinka pochopiteľne prichádza s viacerými vylepšeniami, zväčšenými rozmermi, vyšším jasom displeja  a väčšou výdržou na batériu.  Oproti predpokladom, u skladacích mobilných zariadení nie je najväčšou výzvou ani tak samotný skladací displej ako mechanizmus  pántov, ktorý musí zabezpečovať úplnú   prachotesnosť,  tak aby bolo zamedzené vniknutiu prachu a nečistôt pod samotný displej. 

Novinka využíva novo vyvinutý 5 vrstvový ohybný displej  s uhlopriečkou 7,6”.  Oproti 7,3” displeju  na Galaxy Fold je teraz rámik okolo displeja o 27 % užší a zmizol tiež výrez pre kamery a ďalšie senzory na pravej hornej strane, ktorý bol nahradený riešením Infinity-O display, teda dierou v displeji na fotoaparát. Maximálny jas displeja je v High brightness mode zvýšený zo 600 na 700 nit,  a v špičkách z 800 až na 900 nit. Hlavný displej je typu AMOLED 2X Infinity Flex display s rozlíšením 2208 x 1768 bodov,  Vonkajší displej je typu Super AMOLED s uhlopriečkou 6,2” a rozlíšením 2260 x 816 bodov.

Zariadenie je osadené celkovo piatimi kamerami.  Okrem trojice zadných kamier  všetkých s rozlíšením 12 megapixelov je tu ešte predná a vnútorná kamera obe s rozlíšením 10 megapixelov. Prístroj podporuje režim Dual SIM so vstavanou kartou eSIM  a Nano SIM.  Je vybavený 12 GB RAM úložiskom s veľkosťou 256 GB typu UFS 3.1.  O napájanie sa stará dvojica akumulátorov s kapacitou 4500 mAh. 

Vonkajší displej narástol zo 4,6 na 6,2”. Na zvýšenie výkonu a maximalizáciu výdrže batérie majú displeje možnosť nastavenia adaptívnej obnovovacej frekvencie v rozsahu 11 až 120 Hz.  to umožňuje rovnako kvalitné zobrazenie pri čítaní elektronických kníh, sledovaní filmov aj pri hraní akčných hier. Pri sledovaní filmov  počúvaní hudby aj hraní hier využijete kvalitné stereo reproduktory  ktoré v  roztvorenom stave poskytnú kvalitné počúvanie hudby bez potreby prídavných Bluetooth reproduktorov alebo slúchadiel. 

Výrobca sa sústredil na kvalitné využívanie rozkladacieho displeja  čomu je prispôsobené celé používateľské rozhranie prístroja.  Pri spustení aplikácie na vonkajšom displeji môžete plynule prejsť roztvorením prístroja na vnútorný displej pričom sa zobrazenie aplikácií a okien prispôsobí novej polohe  a veľkosti displeja.  Prepínanie užívateľského rozhrania na celú alebo rozdelenú obrazovku dochádza v rozsahu 80 až 160 stupňov. Prístroj si môžete postaviť na stôl s roztvorenými displejom podobne ako notebook pričom sa na strane displeja bude zobrazovať obsah či už video, fotky, tabuľky, dokument alebo čokoľvek iné a na spodnej strane sa môžu zobrazovať ovládacie prvky, klávesnica, náhľady ďalších videí, obrázkov alebo ovládanie prehrávača multimédií.

Tento režim je výborný tiež fotografovanie alebo natáčanie videí.  Vzhľadom k tomu že telefón takto položíte stabilnej polohy nie je problém ani s fotením kvalitných nočných  fotografií s dlhým expozičným časom.  V režime videa môžete zase využiť funkciu auto framing ktorá pomocou algoritmov strojového učenia dokáže výrezom sledovať postavu alebo objekt pred kamerou a zameriavať naň záber bez nutnosti pohybu s kamerou.  Funkcia môže byť zaujímavá pre vlogerov alebo rôznych tvorcov obsahu na internet.

Počas fotenia alebo filmovania so zalomeným displejom vrchná časť displeja slúži ako náhľadový monitor a na spodnej sa na jednej časti zobrazujú ovládacie prvky fotoaparátu alebo kamery a na polovici sa zobrazuje obrázok výslednej fotografie. tak to máte ihneď náhľad vytvorené fotografie a nemusíte sa prepínať vždy do režimu prehliadania. Fotiť samozrejme môžete aj s kompletne otvoreným displejom  pomocou zadného alebo vnútorného fotoaparátu, alebo si celý telefón obrátiť a používať aj na selfie zadnú kvalitnejšiu kameru a ako náhľadový monitor používať vonkajší 6,2” palcový displej. Možnosti fotenia sú vďaka koncepcii prístroja jedinečné, aké nenájdete vlastne na žiadnom inom smartfóne. 

Okrem fotenia sú samozrejme k dispozícii aj bohaté možnosti filmovania.  V profesionálnom móde môžete riadiť rýchlosť  zoomu, úroveň Stereo zvuku, môžete si nechať zobraziť histogram,  a navyše máte k dispozícii niekoľko možností vstupu zvuku z predného alebo zadného mikrofónu, z oboch mikrofónov, cez USB alebo mikrofónu pripojeného cez Bluetooth.  Rovnako ako u nového Note 20 môžete v úlohe klopového mikrofónu použiť nové slúchadlá Galaxy buds live.

Vlastnosti rozkladacieho displeja sú optimalizované aj v ďalších aplikáciách ako sú správy, kontakty, prehliadač internetu, kalendár, videohovory, kalkulačka, a veľa ďalších. Displej umožňuje aj zobrazenie viacerých okien a dokonca spoluprácu medzi jednotlivými aplikáciami, kedy môžete jednoduchým pretiahnutím obsahu kopírovať obsah medzi aplikáciami. 

 Zaujímavosťou ešte je, že rovnako ako nový Note 20 Ultra bude aj Galaxy Z Fold2 dostupný na vybraných trhoch  v špeciálnej luxusnej edícii Thom Brown Edition. V balení T nájdete telefón Galaxy Z Fold2 5G, hodinky Galaxy Watch3, slúchadlá Galaxy Buds Live a celý rad ďalšieho príslušenstva, všetko v jedinečnom dizajne Thoma Browna. Verzia Thom Browne nebude na Slovensku ani v Česku dostupná.

Model Galaxy Z Fold2 5G bude na Slovensku dostupný v značkových predajniach Samsung a v e-shopoch Samsung.sk a alza.sk v čiernej (Mystic Black) a bronzovej (Mystic Bronz) farbe za odporúčanú maloobchodnú cenu 1 999 Eur od 18. septembra. Záujemcovia si môžu smartfón predobjednať od 1. septembra s termínom dodania 18. septembra. Zákazníci s Galaxy Z Fold2 5G navyše získajú 4-mesačné predplatné YouTube Premium zdarma. Okrem toho pri nákupe Galaxy Z Fold2 5G z oficiálnej slovenskej distribúcie automaticky získavajú poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia.

Viacej sa o novom Galaxy z Fold 2 dozviete z nášho redakčného testu keď ho dostaneme do rúk.

Galaxy Z Fold2 5G technické špecifikácie

Displej

Hlavný displej*

- 7,6'' QXGA+ Dynamic AMOLED 2X (22.5:18) Infinity Flex Display (2208 x 1768), 373 ppi

Predný displej**

 - 6,2'' HD+ Super AMOLED Display (25:9), 2260 x 816, 386ppi

*Hlavný displej: Rozmer sa udáva ako uhlopriečka plného obdĺžnika bez ohľadu na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.

**Predný displej: Rozmer sa udáva ako uhlopriečka plného obdĺžnika bez ohľadu na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.

Rozmery a hmotnosť

V zavretom stave: 68.0 x 159.2 x 16.8 mm (pánt) ~ 13.8 mm (v prevesení), 282 g
V otvorenom stave: 128.2 x 159.2 x 6.9 mm (rámik) ~ 6.0 mm (displej), 282 g

Fotoaparát

Predný fotoaparát 1

10 MPix Selfie: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚

Predný fotoaparát 2

10 MPix Selfie: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚

Trojitý zadný fotoaparát

12 MPix ultraširoký fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚

12 MPix širokouhlý fotoaparát: Super Speed Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f1,8, veľkosť pixelu: 1,8 μm, uhol záberu: 83˚
12 MPix fotoaparát s teleobjektívom: PDAF, f2,4, optický stabilizátor, veľkosť pixelu: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚
Duálny optický stabilizátor, optický zoom 0,5x do šírky a 2x do dĺžky, až 10x digitálny zoom, HDR10+, kontinuálne zaostrovanie

Procesor

7㎚ 64-bit Octa-Core Processor (3.09GHz + 2.40GHz + 1.80GHz)

Pamäť

12 GB RAM + interné úložisko 512 GB (UFS3.1)*

12 GB RAM + interné úložisko 256 GB (UFS3.1)* (UFS3.1)**

* 512 GB je k dispozícii len na vybraných trhoch (Čína, Hongkong, Tchaj-wan apod). Skutočná kapacita závisí na predinštalovanom softvéri. ** Skutočná kapacita závisí na predinštalovanom softvéri.

Batéria

Duálna batéria 4500 mAh (typická kapacita) *

* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná  odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 4365 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia a pod.

Nabíjanie

Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo*
Wireless PowerShare**

*Káblové dobíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA
**Systém Wireless PowerShare je obmedzené na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú Galaxy Z Fold2 5G, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5 a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusí fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti na sieťovom prostredí môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby.

Operačný systém

Android 10

Siete 

[LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20
- až 2Gb/s Download / až 200 Mb/s Upload

[5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

Konektivita

[Wi-Fi] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE80 MIMO, 1024QAM

[Bluetooth]* Bluetooth® v 5.0 (LE až 2 Mb/s), USB type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

[Ultra Wide Band]
 * Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné.

SIM Card

1x eSIM, 1x Nano SIM
*SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
*eSIM vyžaduje bezdrôtové dátové služby a umožňuje využívať mobilné služby bez fyzickej SIM karty.

*Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti od softvérovej verzie, krajiny a operátora. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje.

Platby (Samsung Pay)

Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC
členské karty, darčekové kupóny a pod.
*Dostupné vo vybraných krajinách (na Slovensku nie je služba Samsung Pay dostupná). Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u  operátorov a poskytovateľov služieb.

Senzory

Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (na strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor

Autentifikácia

Blokovanie: obrazec, PIN, heslo

Biometrické blokovanie: odtlačok prsta*, rozpoznávanie tváre

*Galaxy Z Fold2 má kapacitnú čítačku odtlačkov prstov (na strane)

Audio

Stereo reproduktory

Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)
Podpora UHQ 32-bit &DSD64/128 *, PCM: až 32 bit, DSD: DSD64/128
Podpora formátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

*Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru.

Video

Podpora formátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
TV pripojenie: Bezdrôtové: Smart View (zrkadlenie 1080p pri 30 obr/s) / Káblové: podpora DisplayPort cez USB-C. Podporuje videovýstup cez HDMI adaptér. (DisplayPort 4K UHD pri 60 obr/s)

Zabezpečenie

Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase.
Antivir, prevencia malware. (Systém McAfee)
Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videá a pod. chránený odtlačkom prsta.
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátorovi.

Farebné varianty

 [Základné farby]

Mystic Black, Mystic Bronze
[Užívateľské farby – pant]*

Metallic Silver, Metallic Gold, Metallic Red, Metallic Blue

 * Možnosť využitia užívateľských farieb bude k dispozícii na 22 trhoch: Austrália, Rakúsko, Belgicko, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rusko, Španielsko, Švédsko, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Veľká Británia, USA a Vietnam.

Obsah balenia

Galaxy Z Fold2, dátový kábel, cestovný adaptér, špendlík na SIM kartu, stručný návod,

slúchadlá (USB Type-C) s technológiou AKG, leták pre službu Galaxy Z Premier Service, Brand Story Leaflet

* Niektoré z uvedených súčastí, vrátane krycieho a ochranného filmu, nemusia byť dostupné v závislosti od zakúpeného modelu alebo od miestneho trhu.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Samsung: Druhá generácia skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold2 je tu.

1.9.2020 17:09
Dobre velka obrazovka pre dochodcov alebo deti na pozeranie fotiek, robenie video hovorov alebo na hranie hier.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať