SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Samoregeneračná pneumatika Goodyear sa sama prispôsobí klimatickým podmienkam a stavu vozovky

1

Elektrické autá budú teoreticky potrebovať veľmi málo údržby. Napriek tomu pneumatiky budú vyžadovať, aby ste vozidlo vzali do servisu a počkali, kým ich vymenia. Tu by mal pomôcť projekt reCharge spoločnosti Goodyear. Ide o koncept samoregeneračnej pneumatiky, ktorú možno prispôsobovať a meniť podľa individuálnych potrieb. Koleso by obsahovalo vymeniteľnú kapsulu, ktorou by bolo možné opätovne nabíjať obnoviteľnú a biologicky rozložiteľnú zmes behúňa.

Náboj kolesa by mal v strede otvor, do ktorého možno vsadiť takúto kapsulu naplnenú kvapalnou zmesou na regeneráciu behúňa. Pneumatiky by sa tak mohli prispôsobovať klimatickým podmienkam a stavu vozovky. Zmes by mala byť stopercentne biologicky odbúrateľná, vyrobená z biologických materiálov a vystužený vláknami „inšpirovanými“ jedným z najpevnejších známych prírodných materiálov - pavučinou. No to ešte nie je všetko. Pre každý režim používania vodičom by bolo navrhnuté individuálne zloženie zmesi pomocou umelej inteligencie.

Navyše behúň by mali byť údajne veľmi odolný. Nie je jasné, ako sa zmes dostane von z kapsuly, ale teoreticky by koleso reCharge mohlo po stlačení gombíka pridať trochu extra behúňa, ak zídete z cesty do terénu, alebo dokonca aj odobrať, aby sa znížil valivý odpor a zvýšila sa efektívnosť jazdy na diaľnici. Pravda, v čase, keď sa elektromobilita rozšíri do takej miery, že bude treba začať premýšľať o nových riešeniach pre pneumatiky, opotrebovanie pneumatík už nebude záležitosťou spotrebiteľa. Bude to problém spoločností ako Uber, ktoré budú vlastniť flotily robotických vozidiel.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
doprava auto

1 komentár

bulvar redakcia, ta pneumatika neexistuje, prepiste si nadpis reakcia na: Samoregeneračná pneumatika Goodyear sa sama prispôsobí klimatickým podmienkam a stavu vozovky

12.3.2020 21:03
bulvar redakcia, ta pneumatika neexistuje, prepiste si nadpis
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať