Image
12.2.2018 1 Comments

Samodeštrukčná elektronika sa príkazom na dialku rozpadne na prach

Inžinieri z Cornellovej univerzity prišli s návrhom samodeštrukčnej elektroniky. Keď zariadenie už nebudete potrebovať, jednoducho zmizne. Sú v ňom totiž zaplombované chemikálie, ktoré môžu rozleptať jeho obvody. Uvoľniť ich môžete pomocou rádiových vĺn. To znamená, že ak sa zariadenia s týmto druhom elektroniky zmocnia zlodeji, môžete nariadiť na diaľku jeho samodeštrukciu a vymazanie dát.

Doslova sa rozplynie do ovzdušia,“ hovorí Amit Lal, profesor elektrotechniky na Cornellovej univerzite a jeden z tvorcov návrhu. „Zostane len veľmi málo zvyškov.

Vedci chcú použiť pominuteľnú elektroniku napríklad v lekárskych implantátoch, ktoré sa vytratia z tela namiesto toho, aby ich bolo treba chirurgicky odstrániť. Alebo môže nájsť uplatnenie v snímačoch uložených v lesoch a oceánoch na meranie znečistenia alebo hladiny oxidu uhličitého. Po dokončení práce by ich nebolo treba zasa pozbierať.

Iní výskumníci navrhli elektroniku, ktorá na iniciovanie samodeštrukcie využíva vodu alebo teplo. Tá však má isté nevýhody – nemusíte nevyhnutne chcieť, aby sa vaše zariadenie začalo rozpúšťať, keď sa rozprší. Lal a jeho tím preto prišli s elektronikou, ktorá nezmizne, kým na to nedostane príkaz.

Dizajn sa skladá z mikročipu vloženého do polykarbonátového plášťa. Vnútri plášťa sú malé dutiny vyplnené kovmi, ako je rubídium a cézium. Tieto kovy reagujú s kyslíkom a sú kľúčom k zničeniu čipu. Sú zablokované membránami vyrobenými z grafénu a nitridu kremíka. Na ich uvoľnenie výskumníci vyslali do čipu rádiový signál. Čipom potom prechádza elektrický prúd z batérie cez membránu. Grafén sa tým ohrieva a rozpína, až kým nitrid kremíka praskne. Tak prenikne dnu vzduch a začne reagovať s kovmi. Teplo z tejto chemickej reakcie prenikne do plastovej škrupiny, poláme ju a napokon odparí.

Keď škrupina praskne, roztriešti sa aj mikročip. Tím experimentuje aj s chemikáliami, ktoré vytvárajú kyselinu fluorovodíkovú, ktorá by zahrievaním rozleptala čip. S takýmto zariadením by sa dalo bezpečne manipulovať. „Nechcem tým povedať, že by ste to mali počas samodeštrukcie držať,“ hovorí Lal. Prístroj by teoreticky mohol byť vybavený snímačmi, aby sa zabránilo samodeštrukcii, ak je nablízku osoba, dodáva.

Tím v decembri získal patent na novú technológiu. Po zničení elektroniky vám zostane len jemný prášok z oxidov cézia a rubídia, piesok z kremíkového čipu, drobné vločky uhlíka z grafénu a batéria. Všetko sa to deje v kocke so šírkou 0,04 palca. Lal si predstavuje využitie technológie napríklad v senzoroch na monitorovanie prostredia, ktoré by sa zničili, keby dostali signál z dronu letiaceho nad nimi.  

Zdroj: popsci.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

1 Comments

  1. Cézium reakcia na: Samodeštrukčná elektronika sa príkazom na dialku rozpadne na prach
    12.2.2018 08:02
    Do lesa a oceánov dávať cézium? Veď je ho dosť v Černobyle.
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá