PC REVUE
Image
12.2.2018 1 Comments

Samodeštrukčná elektronika sa príkazom na dialku rozpadne na prach

Inžinieri z Cornellovej univerzity prišli s návrhom samodeštrukčnej elektroniky. Keď zariadenie už nebudete potrebovať, jednoducho zmizne. Sú v ňom totiž zaplombované chemikálie, ktoré môžu rozleptať jeho obvody. Uvoľniť ich môžete pomocou rádiových vĺn. To znamená, že ak sa zariadenia s týmto druhom elektroniky zmocnia zlodeji, môžete nariadiť na diaľku jeho samodeštrukciu a vymazanie dát.

Doslova sa rozplynie do ovzdušia,“ hovorí Amit Lal, profesor elektrotechniky na Cornellovej univerzite a jeden z tvorcov návrhu. „Zostane len veľmi málo zvyškov.

Vedci chcú použiť pominuteľnú elektroniku napríklad v lekárskych implantátoch, ktoré sa vytratia z tela namiesto toho, aby ich bolo treba chirurgicky odstrániť. Alebo môže nájsť uplatnenie v snímačoch uložených v lesoch a oceánoch na meranie znečistenia alebo hladiny oxidu uhličitého. Po dokončení práce by ich nebolo treba zasa pozbierať.

Iní výskumníci navrhli elektroniku, ktorá na iniciovanie samodeštrukcie využíva vodu alebo teplo. Tá však má isté nevýhody – nemusíte nevyhnutne chcieť, aby sa vaše zariadenie začalo rozpúšťať, keď sa rozprší. Lal a jeho tím preto prišli s elektronikou, ktorá nezmizne, kým na to nedostane príkaz.

Dizajn sa skladá z mikročipu vloženého do polykarbonátového plášťa. Vnútri plášťa sú malé dutiny vyplnené kovmi, ako je rubídium a cézium. Tieto kovy reagujú s kyslíkom a sú kľúčom k zničeniu čipu. Sú zablokované membránami vyrobenými z grafénu a nitridu kremíka. Na ich uvoľnenie výskumníci vyslali do čipu rádiový signál. Čipom potom prechádza elektrický prúd z batérie cez membránu. Grafén sa tým ohrieva a rozpína, až kým nitrid kremíka praskne. Tak prenikne dnu vzduch a začne reagovať s kovmi. Teplo z tejto chemickej reakcie prenikne do plastovej škrupiny, poláme ju a napokon odparí.

Keď škrupina praskne, roztriešti sa aj mikročip. Tím experimentuje aj s chemikáliami, ktoré vytvárajú kyselinu fluorovodíkovú, ktorá by zahrievaním rozleptala čip. S takýmto zariadením by sa dalo bezpečne manipulovať. „Nechcem tým povedať, že by ste to mali počas samodeštrukcie držať,“ hovorí Lal. Prístroj by teoreticky mohol byť vybavený snímačmi, aby sa zabránilo samodeštrukcii, ak je nablízku osoba, dodáva.

Tím v decembri získal patent na novú technológiu. Po zničení elektroniky vám zostane len jemný prášok z oxidov cézia a rubídia, piesok z kremíkového čipu, drobné vločky uhlíka z grafénu a batéria. Všetko sa to deje v kocke so šírkou 0,04 palca. Lal si predstavuje využitie technológie napríklad v senzoroch na monitorovanie prostredia, ktoré by sa zničili, keby dostali signál z dronu letiaceho nad nimi.  

Zdroj: popsci.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Je tu nový lacnejší Raspberry Pi 3 Model A+. Príchod Raspberry Pi 4 je však otázny

19.11.2018 00:10

Po jarnom uvedení Raspberry Pi 3 Model B+ je tu teraz menšia a lacnejšia verzia Raspberry Pi 3 Model A+. Novinka obsahuje 64-bitový štvorjadrový procesor ARM Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 1,4 GH ...

Technológie 2

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie 1

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

q

1 Comments

  1. Cézium reakcia na: Samodeštrukčná elektronika sa príkazom na dialku rozpadne na prach
    12.2.2018 08:02
    Do lesa a oceánov dávať cézium? Veď je ho dosť v Černobyle.
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button