Image
4.12.2017 0 Comments

Safe City Lab na Žilinskej univerzite sa bude venovať zabezpečeniu komunikácie počas kritických udalostí

O koncepcii Smart city čiže inteligentného mesta sa už popísalo veľa, ale integrálnou súčasťou takéhoto riešenia by mali byť aj systémy umožňujúce fungovanie predovšetkým bezpečnostných a záchranných zložiek počas rôznych predvídateľných či nepredvídateľných udalostí. Nielen počas prírodných katastrof, ale aj masových športových akcií, festivalov, demonštrácií a podobných akcií s veľkým počtom osôb, ktoré si vyžadujú zvýšenú informovanosť príslušníkov bezpečnostných zložiek na zvýšenie ochrany civilných osôb.


Systém eLTE Rapid

Spoločnosť Huawei dodala do laboratória komunikačný systém eLTE Rapid. Je to rádiová širokopásmová trunkingová sieť založená na technológii LTE. Okrem pokročilých hlasových služieb umožňuje aj prenos videa vo vysokom rozlíšení a dát. eLTE kombinuje všetky tri typy služieb v jednej sieti na rovnakom frekvenčnom spektre, pričom všetky služby sa môžu poskytovať súbežne. Používatelia využívajú na všetky služby jeden terminál, ktorý môže mať jednotné vytáčané číslo. Prostredníctvom tohto čísla môže používateľ spustiť hlasový hovor, videohovor alebo geografický informačný systém. Terminál je kompatibilný so všetkými už vybudovanými verejnými rádiovými sieťami na Slovensku i v zahraničí. Systém nevyžaduje žiadnu technickú obsluhu. Kompaktnú mobilnú verziu eLTE Rapid možno uviesť do prevádzky v mieste zásahu v priebehu 15 minút jednoduchým prepojením jednotlivých modulov, ktoré sú umiestnené v odolných boxoch s certifikáciou na vojenské účely.

Možnosti systému eLTE Rapid sú predstavené na našom videu

Táto technológia je prelomová a je viac než dôležitá vo všetkých kritických situáciách, napríklad v oblastiach zasiahnutých prírodnou katastrofou alebo priemyselnou haváriou či pri veľkých dopravných nehodách. Jej hlavné výhody sú systémová integrácia a rýchle zabezpečenie komunikácie pre všetky jednotky integrovaného záchranného systému už v priebehu niekoľkých minút. Takisto sa využíva vo verejných a uzavretých priestoroch masových podujatí na zaistenie hlasových a širokopásmových dátových služieb. Integrácia daného systému do takýchto miest zvyšuje informovanosť jednotlivých príslušníkov zborov a výrazne prispieva k zvýšeniu ochrany civilných osôb prítomných na takýchto podujatiach. Riešenie Huawei SAFE CITY využíva viac než 200 miest zhruba v 80 krajinách, a teda pomáha chrániť životy viac ako 800 miliónom obyvateľov po celom svete.


Komunikačná jednotka a diaľkovo ovládaná kamera

Slávnostné prestrihnutie pásky sa uskutočnilo za účasti rektorky Žilinskej univerzity Tatiany Čorejovej, zástupcov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, spoločnosti Huawei a ďalších významných hostí v priestoroch Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline.


Rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová

Otvorenie laboratória predchádzalo podpísanie zmluvy o spolupráci pri výskumnej činnosti, ktorú spoločnosť Huawei Technologies (Slovak) a Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) podpísali 2. marca 2016. V rámci tejto dohody poskytla spoločnosť Huawei práve Univerzitnému vedeckému parku UNIZA špičkovú technológiu na aplikovaný výskum. Jeho oblasti sú zamerané na dopravu, ktorá je tradičnou témou výskumu na Žilinskej univerzite, a koncept Bezpečné mesto (SAFE CITY).

Michal Zábovský, riaditeľ Univerzitného vedeckého parku ŽU, predstavil činnosť Univerzitného vedeckého parku, hovoril o význame testovania technológií eLTE Rapid v laboratórnych podmienkach a zdôraznil prepojenie s praktickými testami technológie na celoplošné využitie.


Shi Yi, generálny riaditeľ Huawei Technologies pre Slovensko

Shi Yi, generálny riaditeľ Huawei Technologies pre Slovensko, povedal: „Celý svet prechádza v súčasnosti digitálnou transformáciou a príprava študentov na používanie a aktívnu prácu s najnovšími technológiami nie je možná bez úzkej spolupráce medzi technologickými spoločnosťami a vládami i vzdelávacími inštitúciami.“


Ocenenie pre študentov, ktorí sa zúčastnili na programe Seeds for the Future

V závere svojho vystúpenia Bill Shi Yi predstavil celosvetový projekt pre študentov Seeds for the Future, v ktorom sa zúčastnilo aj 10 študentov zo slovenských univerzít. Spoločnosť Huawei na projekte spolupracovala s MŠVVaŠ SR.

Seeds for the Future je jeden z projektov Huawei, v rámci ktorého spoločnosť pomáha pri rozvoji lokálnych talentov z oblasti ICT. Každoročný projekt Seeds for the Future sa sústreďuje na študentov po celom svete. Desať slovenských študentov sa vrátilo 14. októbra 2017 po úspešnom absolvovaní dvojtýždňového edukatívno-poznávacieho programu v Pekingu a Šen-čene. Úspešní študenti zastupovali tieto univerzity: Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, Žilinskú univerzitu, Univerzitu Komenského v Bratislave, Technickú univerzitu vo Zvolene a Technickú univerzitu v Košiciach. 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Priemerný plat v IT je na úrovni 1886 eur

03.09.2019 00:00

Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie zamestnaných až takmer 9 miliónov ľudí v IT oblasti. Táto profesia je prevažne mužskou doménou naprieč všetkými krajinami únie. Ženy predstavujú len 17 % z ...

Biznis

Predaje smartfónov v druhom štvrťroku klesli. Huawei, prekvapivo, napriek embargu narástol

02.09.2019 00:10

V druhom štvrťroku bolo podľa čísel zostavených analytikmi spoločnosti Gartner celosvetovo predaných koncovým užívateľom (osobám i firmám) bezmála 368 miliónov smartfónov - to predstavuje medziročný p ...

Biznis

Ako zjednodušiť firemné IT?

27.08.2019 00:00

Špeciálny projekt Zaujímate sa o automatizáciu a riadenie firemných procesov bez chýb? Ako vyriešiť najväčšie IT výzvy v malých firmách? Chcete vidieť kanceláriu budúcnosti? Ak áno, prihláste sa odbo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019