Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

STUBA GREEN TEAM oslávil 10 rokov od založenia

Technológie
1

Slovenskú Technickú Univerzitu v Bratislave už 10 rokov na medzinárodných súťažiach reprezentuje STUBA GREEN TEAM. Ide o tím študentov ktorý súťažia s vlastnoručne navrhnutou a postavenou Formulou s elektrickým pohonom.

STUBA GREEN TEAM bol založený v roku 2009 skupinou 8 študentov Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Počas 10 rokov svojej existencie sa v ňom vystriedali desiatky študentov. V súčasnosti má viac ako 60 členov z 5 fakúlt STU a už dva roky v ňom pracuje aj niekoľko študentov z Univerzity Komenského v Bratislave.

Tím má za sebou už stavbu 8 monopostov ktoré stále zdokonaľuje a vylepšuje s využitím najmodernejších technológií. Aktuálny model je poháňaný štvoricou elektromotorov umiestnených priamo v nábojoch kolies s dvojitými planétovými prevodovkami vlastnej konštrukcie.

Zaujímavosťou je, že väčšina konštrukcie monopostu vrátane riadiaceho softvéru pochádza priamo od študentov. Nejde teda o žiadnu jednoduchú skladačku. Všetky konštrukčné prvky sa musia navrhnúť, vyrobiť a otestovať.

K hodnoteným súžažným kritériám totiž patrí aj konštrukčné riešenie a cena monopostu ktorú si musia súťažiaci vedieť obhájiť. 

V súčasnosti tím dokonca pracuje na autonómnom riadiacom systéme ktorý má umožniť prejdenie súťažnej trate bez zásahu vodiča.

Ako vidieť, na našich školách študuje množstvo nadaných a šikovných ľudí ktorý môžu byť časom veľkým prínosom aj pre náš automobilový priemysel. STUBA GREEN TEAMu prajeme k jeho 10. narodeninám veľa úspechov a nadšenia do ďaľších rokov.

 

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Vynikajúce! reakcia na: STUBA GREEN TEAM oslávil 10 rokov od založenia

27.10.2019 06:10
Milí študenti a pedagógovia!
Vyslovujem Vám nesmierne uznanie a obdiv. Vaša činnosť je obdivuhodná. Vo svojom voľnom čase ste dokázali, že Vaše snaženie prinieslo prekrásne výsledky a predovšetkým Vás posunulo na miesto, ktoré Vám právom patrí.
25. októbra 2019 mne a mojim spolužiakom, pán dekan udelil Pamätný diplom absolventa na stretnutí po 50-tich rokoch. Ako bývalý učiteľ v priemyslovke som na Vás veľmi hrdý.
Ing, Branislav Zrutta, Myjava
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať