Image
26.10.2019 1 Comments

STUBA GREEN TEAM oslávil 10 rokov od založenia

Slovenskú Technickú Univerzitu v Bratislave už 10 rokov na medzinárodných súťažiach reprezentuje STUBA GREEN TEAM. Ide o tím študentov ktorý súťažia s vlastnoručne navrhnutou a postavenou Formulou s elektrickým pohonom.

STUBA GREEN TEAM bol založený v roku 2009 skupinou 8 študentov Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Počas 10 rokov svojej existencie sa v ňom vystriedali desiatky študentov. V súčasnosti má viac ako 60 členov z 5 fakúlt STU a už dva roky v ňom pracuje aj niekoľko študentov z Univerzity Komenského v Bratislave.

Tím má za sebou už stavbu 8 monopostov ktoré stále zdokonaľuje a vylepšuje s využitím najmodernejších technológií. Aktuálny model je poháňaný štvoricou elektromotorov umiestnených priamo v nábojoch kolies s dvojitými planétovými prevodovkami vlastnej konštrukcie.

Zaujímavosťou je, že väčšina konštrukcie monopostu vrátane riadiaceho softvéru pochádza priamo od študentov. Nejde teda o žiadnu jednoduchú skladačku. Všetky konštrukčné prvky sa musia navrhnúť, vyrobiť a otestovať.

K hodnoteným súžažným kritériám totiž patrí aj konštrukčné riešenie a cena monopostu ktorú si musia súťažiaci vedieť obhájiť. 

V súčasnosti tím dokonca pracuje na autonómnom riadiacom systéme ktorý má umožniť prejdenie súťažnej trate bez zásahu vodiča.

Ako vidieť, na našich školách študuje množstvo nadaných a šikovných ľudí ktorý môžu byť časom veľkým prínosom aj pre náš automobilový priemysel. STUBA GREEN TEAMu prajeme k jeho 10. narodeninám veľa úspechov a nadšenia do ďaľších rokov.

 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete má list vrtule dlhý 107 metrov

15.01.2020 00:00

Holandská spoločnosť Eneco začala odoberať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X 12 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Prototyp bol nainštalovaný v prístave Maasvlakte-Rotterdam. ...

Technológie

Uniknuté fotografie potvrdzujú názov Galaxy S20 pre ďalší vlajkový smartfón Samsungu

13.01.2020 17:00

Zdá sa, že nebude existovať žiadny Samsung Galaxy S11. Prvé zábery Galaxy S20 Plus, publikované na webe XDA Developers, potvrdzujú dohady z posledného obdobia, že Samsung skočí vpred rovno na označeni ...

Technológie

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

11.01.2020 16:06

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastoviči ...

1 Comments

 1. Vynikajúce! reakcia na: STUBA GREEN TEAM oslávil 10 rokov od založenia
  27.10.2019 06:10
  Milí študenti a pedagógovia!
  Vyslovujem Vám nesmierne uznanie a obdiv. Vaša činnosť je obdivuhodná. Vo svojom voľnom čase ste dokázali, že Vaše snaženie prinieslo prekrásne výsledky a predovšetkým Vás posunulo na miesto, ktoré Vám právom patrí.
  25. októbra 2019 mne a mojim spolužiakom, pán dekan udelil Pamätný diplom absolventa na stretnutí po 50-tich rokoch. Ako bývalý učiteľ v priemyslovke som na Vás veľmi hrdý.
  Ing, Branislav Zrutta, Myjava
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá