SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

SSD strieda HDD. Western Digital uvádza SSD disky WD Green a WD Blue s výdržou až 56 rokov

1

Od kedy sa začali SSD cenovo približovať klasickým pevným diskom museli ich výrobcovia reagovať na vzniknutú situáciu. Western Digital to vyriešil jednoducho odkúpením výrobcu a značky SanDisk, doteraz však SSD neponúkal pod vlastnou značkou. 

11. októbra predstavil v Prahe novú rodinu diskov SSD pod tradičnou značkou WD Blue a WD Green, čo sú prvé spotrebiteľské SSD disky SATA s označením WD. Nové SSD-čka dopĺňajú ponuku klasických pevných diskov pre počítače, PC a pracovné stanice a sú určené pre upgrade existujúcich počítačov a notebookov alebo pre nadšencov a profíkov, ktorí si PC stavajú sami.

Nové disky WD SSD atakujú maximálne dosiahnuteľnú rýchlosť SATA diskov, vyznačujú sa vo svojej triede podľa WD výbornou životnosťou a spoľahlivosťou. Disky majú certifikáciu  WD Functional Integrity Testing Lab, prinášajú rýchle bootovacie časy a vysokú spoľahlivosť (1,75 mil. hodín MTTF) s nízkou spotrebou s nižším zahrievaním. K obom typom nových SSD diskov WD je k dispozícii monitorovací softvér WD SSD Dashboard, ktorý umožňuje nepretržitú kontrolu a monitorovanie stavu disku, jeho výkonu a kapacitu. Sú určené pre zákazníkov, ktorí hľadajú rýchlu odozvu systému, vysokú životnosť úložiska, nízku spotrebu energie a malé rozmery.

Rad WD Blue je určený pre náročnejších užívateľov, pracujúcich s fotografiami v RAW formáte, 4K videom alebo databázami.  SSD WD Blue dosahuje rýchlosť sekvenčného čítanie 540 MB/s,  zápisu 525 MB/s a výkon v náhodnom prístupov 100 000 IOPS (čítanie) resp. 80 000 IOPS (zápis). Nebudú síce najrýchlejšie ale budú patriť k tým lepším. WD uvádza pri WD Blue životnosť 400 TBW (počet zapísaných terabajtov). 1TB verzia by tak pri využití 20 GB/deň mala vydržať 56 rokov, pri záťaži 80 GB/deň by 1 TB verzia disku mala vydržať 14 rokov. Ceny WD Blue budú začínať na 99 euro za 250 GB, 169 euro za 500 GB a 339 euro za 1TB verziu .

Rad WD Green je určený pre menej náročných domácich užívateľov. Rýchlosti sa pohybujú na 540 MB/s resp. 405 MB/sa a udávaná životnosť je 80 TBW teda päťkrát nižšia ako pri WD Blue.

Pri bežnom využití 20 GB/deň, by 240GB verzia mala vydržať v prevádzke 11 rokov. Cena WD Green pre 240 GB je 89 euro.

Hybridné disky, teda kombinácii HDD a SSD aktuálne WD podľa jej predstaviteľov neponúka a ani ich neplánuje do budúcnosti.

Zobrazit Galériu
SSD HDD WD Green WD Blue

1 komentár

WD ma sshd reakcia na: SSD strieda HDD. Western Digital uvádza SSD disky WD Green a WD Blue s výdržou až 56 rokov

21.10.2016 11:10
https://www.wdc.com/products/internal-storage/wd-blue-sshd.html
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať