Image
14.5.2019 0 Comments

SONY SF-G128T: Superrýchla karta do nepohody pre profesionálov

Pamäťové karty sú pre profesionálnych fotografov či kameramanov jedna z najdôležitejších častí výbavy. Zbytočne budete mať drahú kameru, ak zlyhá úložisko, zmizne vaša práca v nenávratne.

Sony patrí dlhodobo k výrobcom špičkových úložísk a svoju pozíciu potvrdzuje aj novou sériou kariet SDXC označenou Tough. Karty sú určené predovšetkým pre profesionálov, ale uplatnenie určite nájdu aj u nadšencov, ktorí veľa cestujú a fotia alebo filmujú aj v extrémnych podmienkach. Napriek tomu, že profesionálne fotoaparáty či kamery sú odolné proti prenikaniu vlhkosti a prachu, kartu potrebujete občas vytiahnuť a vymeniť alebo stiahnuť z nej dáta.

Pri fotení v prírode sa však často pohybujete v prašnom alebo vlhkom prostredí, karta vám môže spadnúť do kaluže a podobne. To sú presne situácie, do ktorých sú určené karty série Tough. Možno sa pýtate, v čom sa dá taká karta zlepšiť, veď je to kúsok plastu so zalisovanou elektronikou. Aj keď sa to tak zdá, karty SD majú niektoré slabé miesta, náchylné na poškodenie. Sú to napríklad vodiace drážky medzi kontaktmi, ktoré sa po dlhšom používaní zvyknú vydrať alebo oddeliť a môžu zablokovať alebo dokonca zničiť kontakty slotu v kamere.

Ďalej je to prepínač uzamknutia zápisu, pre ktorý je konštrukcia karty vrstvená a pri ponorení do vody hrozí zatečenie, navyše sa niekedy zvykne zaseknúť pri vyťahovaní karty zo slotu. No a posledná kritická časť je materiál, z ktorého je vyrobené telo karty. Ide o tenký termoplast, ktorý aj preto, že karta je zložená z dvoch alebo troch vrstiev, nemá veľkú mechanickú odolnosť, a ak vám náhodou niekde zapadne v brašne, môže sa pri manipulácii zlomiť. Karty Sony série SF-G so špecifikáciou Tough sú navrhnuté na maximálnu spoľahlivosť a odolnosť.

Telo je z jednodielneho výlisku zo špeciálnej živice s vysokou pevnosťou a má 18-krát vyššiu odolnosť proti ohybu než štandardné karty SD, odolá nárazu pri páde z výšky až 5 m a poskytuje najvyššiu úroveň ochrany proti prachu a vode (IP68). Spoľahlivosť je zvýšená aj vylúčením slabých prvkov konvenčných kariet SD – rebier a prepínača na ochranu proti zápisu. Hermeticky uzatvorený jednodielny výlisok vyhovuje najvyšším špecifikáciám odolnosti proti vode a prachu. Karty so špecifikáciou Tough sú odolné proti prachu, blatu, nečistotám a ponoreniu do vody do hĺbky 5 m až na 72 hodín. Karta však okrem odolnosti vyniká aj rýchlosťou, v súčasnosti ide o jednu z najrýchlejších kariet SD na trhu. Spĺňa najvyššiu špecifikáciu UHS-II V90.

Podľa našich meraní dosahuje rýchlosť zápisu 262 MB/s a čítania až 312 MB/s. Kartu sme testovali v prístrojoch Panasonic GH5, kde bez problémov zvládala zápis videa s dátovým tokom 400 Mb/s, a Panasonic Lumix S1R (s rozlíšením 47 Mpx), v ktorom zvládla zápis pri vysokorýchlostnom snímaní 33 snímok RAW + JPEG iba o 5 sekúnd pomalšie ako karta XQD.

Na porovnanie, 256 GB karte UHS-II ADATA, takisto so špecifikáciou V90, trval rovnaký zápis o ďalších 21 sekúnd dlhšie. Keďže karta nemá prepínač proti zápisu, je o trochu širšia, takže do slotu sa zasúva o niečo ťažšie, ale je to iba preto, aby nemala vôľu. Už na dotyk pôsobí solídnejším dojmom a hneď poznať, že je pevnejšia. Keby predsa len po náročných foteniach bol problém s načítaním dát, výrobca ponúka zadarmo špeciálny softvér na obnovu dát. Karta sa vyrába okrem testovanej 128 GB verzie aj v kapacitách 32 a 64 GB. Vzhľadom na vlastnosti neprekvapí vysoká cena.

Parametre:

• Kapacita: 128 GB (využiteľná 115,2 GB), rozhranie UHS-II, udávaná rýchlosť čítania / zápisu: 300 MB/s / 299 MB/s, rozsah prevádzkových teplôt: -25 až +85 °C, rýchlostná trieda: Class 10 (rýchlostná trieda SD Speed Class), Class 3 (rýchlostná trieda UHS Speed Class), V90 (rýchlostná trieda Video Speed Class)

• Cena: 338,60 EUR (128 GB), 221,60 EUR (64 GB), 117,90 EUR (32 GB)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká odolnosť, vodotesná konštrukcia, špičkové hodnoty zápisu a čítania
- Nič podstatné

Celkovo: 100 ˇ%

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Saramonic Blink 500 B2 / Splnené túžby

06.02.2020 13:54

V novinárskej praxi sa často ocitáme v situáciách, keď chceme zaznamenať rozhovor dvoch osôb. Často je to však na rôznych akciách či výstavách, kde je redaktor sám a potrebuje optimalizovať veľkosť a ...

Recenzie

Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

10.02.2020 14:15

Samostatné zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“, svoje opodstatnenie však stále majú. Nič na tom nemení ani fakt, že k najvyspelejšiemu čipu Realteku (ALC1220) ...

Recenzie

HyperX Savage Exo (960 GB) / Terabajt do vrecka bez tlačenia

09.02.2020 14:08

Externé SSD výrazne naberajú na popularite. Cena pamätí NAND je už totiž natoľko nízka, že postupne maže cenové rozdiely oproti platňovým diskom. Menšie 250-gigabajtové HDD sú dokonca drahšie než kapa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá