SIS chce presadiť zákon nariaďujúci odovzdať jej kľúče k všetkej šifrovanej komunikácii a dátam

Informatizácia
0

SIS.jpg Slovenská informačná služba (SIS) predložila ministerstvu vnútra návrh zákona o spravodajských službách, ktorý by jej umožnil prístup k všetkej šifrovanej komunikácii vrátane internet bankingu, e-mailov a komunikácie na sociálnych sieťach. Správu o tom uverejnili noviny SME.

SIS navrhuje, aby jej banky odovzdali kľúče na rozšifrovanie citlivých údajov. Mohla by tak čítať nielen komunikáciu ľudí s bankami, ale aj e-maily či správy na sociálnych sieťach bez toho, aby o tom ľudia vedeli alebo aby to povolili. Prevádzkovatelia zabezpečených stránok by podľa návrhu museli SIS poskytnúť privátne kľúče k svojim certifikátom SSL.

Hovorca SIS Branislav Zvara potvrdil, že návrh už dali ministerstvu vnútra, ktoré má právomoc zákon posunúť do parlamentu.

Návrh by mal zmeniť aj 17 ďalších právnych predpisov, okrem iného aj zákon o podmienkach uvádzania výrobkov na trh. Mal by v ňom pribudnúť paragraf, podľa ktorého musí výrobca alebo distribútor „výrobku, ktorý umožňuje utajovanie prenosu alebo uchovávania informácií alebo iných údajov vrátane kódovania, šifrovania a kompresie", poskytnúť polícii a tajnej službe zrozumiteľný návod, aby mohla údaje odšifrovať. Tento návod by mal umožniť dešifrovanie bez spolupráce používateľa produktu.

V konečnom dôsledku by to pri niektorých typoch produktov znamenalo povinné zadné vrátka, pretože napríklad dobré šifrovanie uložených dát nemôže umožniť dešifrovať dáta nijakým spôsobom bez spolupráce používateľa. Ak distribútor produktu odmietne takýto návod poskytnúť, daný produkt sa nebude môcť na Slovensku predávať. Pokuta 166-tisíc by hrozila používateľom, ktorí úradom počas trojmesačnej prechodnej lehoty nenahlásia, že už šifrovací nástroj majú.

SIS tvrdí, že dovozcovia šifrovacích zariadení už dnes majú podobnú povinnosť. Podľa zistení denníka SME ide o nariadenie vlády z roku 2001 o technických požiadavkách na rádiové zariadenia. Výrobcom a distribútorom vysielačiek a mobilov so šifrovaním sa tu nariaďuje odovzdať jeho vzorku ministerstvu vnútra spolu s návodom, ako sa dá šifrovanie prelomiť.

Odborníci na informačné technológie a právo sa zhodujú, že takáto povinnosť je technicky nesplniteľná, neústavná a štát jej plnenie nedokáže vymáhať.

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať