Image
16.11.2018 0 Comments

S virtuálnym desktopom v cloude sú dáta v bezpečí a dostupné odkiaľkoľvek

Virtuálna pracovná plocha, skrátene označovaná ako VDI, prináša výhody pre obe strany – pre používateľov i firemné IT oddelenie. Fyzický desktop tu nahrádza diaľkovo sprístupnená virtuálna verzia prevádzkovaná v dátovom centre, ktorá zvyšuje dostupnosť služby, zaisťuje vysokú bezpečnosť dát i maximálne pohodlie pri práci s aplikáciami a údajmi z rôznych zariadení. Cloudová technológia s využitím VDI poskytuje aj finančnú úsporu pri nákupe firemného hardvéru.

Technológia VDI (Virtual Desktop Infrastructure), ktorá umožňuje prácu koncových používateľov v cloude, nachádza čoraz širšie využitie vo firmách z rôznych odvetví. Firmy ju vnímajú ako jeden zo spôsobov, pomocou ktorého môžu zefektívniť chod IT oddelení a získať náskok pred konkurenciou. Pri správnej implementácii totiž virtualizácia desktopov ponúka pracovníkom možnosť pohodlne využívať prostredie, ktoré v mnohých ohľadoch prevyšuje fyzický desktop – či už v zmysle väčšej flexibility, rýchlejšej IT podpory, ale aj bezpečnosti. Zjednodušene sa dá povedať, že používateľovi stačí prihlásiť sa z ľubovoľného zariadenia vo firme, z ktorého sa dostane do svojho personalizovaného desktopu, kde má všetky potrebné nástroje a údaje na svoju prácu. Tie totiž nie sú inštalované priamo v zariadení, ale využívajú výpočtovú kapacitu cloudu. Svojim používateľom však poskytujú rovnaké alebo aj lepšie podmienky ako pri práci s programami fungujúcimi priamo v počítači.

Viac času na rozvoj firmy

VDI, ako súčasť komplexnej cloudovej služby, však neslúži len ako virtuálna kópia fyzickej pracovnej plochy, v porovnaní s ňou totiž prináša viacero ďalších výhod. Tá najdôležitejšia je čas, ktorý cloudové riešenie získava firme na jej ďalší rozvoj. Namiesto toho, aby IT pracovníci venovali podstatnú časť svojich kapacít rutinným činnostiam súvisiacim so zabezpečením podpory koncových používateľov, môžu sa vďaka cloudovej technológii viac sústrediť na zlepšovanie iných systémov. „Podľa našej analýzy musia IT administrátori v prípade tradičného prístupu, teda klasických firemných serverov a spôsobov práce používateľov, vynaložiť v priemere až 90 % svojich kapacít na správu IT infraštruktúry. K tomu sa pridáva nákladná a komplikovaná obmena hardvéru a softvéru. Ak však využijú komplexnú cloudovú službu, ktorá zahŕňa aj virtuálny desktop, na správu IT systémov venujú administrátori len 55 % času. Zvyšných 45 % tak môžu vynaložiť na ďalší rozvoj firmy. V prepočte ide o viac ako 100 hodín mesačne,“ uvádza Ivan Luby, technický riaditeľ IT spoločnosti GAMO, ktorá sa špecializuje na cloudové riešenia na mieru.

Úspora nákladov na hardvér

Virtualizačná technológia fungujúca z dátového centra poskytuje používateľom bezpečný prístup k aplikáciám a údajom prostredníctvom desktopu s personalizovaným nastavením každého používateľa. Všetky údaje sú uložené v bezpečnom prostredí dátového centra. Nenachádzajú sa teda priamo na koncových zariadeniach, z ktorých k nim používatelia pristupujú. „Výpočtovo náročné programy alebo grafické systémy CAD sú spúšťané priamo v cloude, na monitor či displej pracovníka sa prenáša len obrazovka vzdialeného počítača. Firmám preto stačí nakúpiť menej výkonné počítače, ktorým sa výrazne predĺži životnosť, alebo tenké klienty – jednoúčelové koncové zariadenia, ktoré slúžia len ako sprostredkovateľ prístupu k virtuálnemu desktopu. Tenký klient navyše spotrebúva menej energie než klasický počítač,“ vysvetľuje Ivan Luby. Nespornou výhodou využitia VDI ako komplexnej cloudovej služby je aj presnejší dlhodobý odhad investícií do prevádzky IT systémov. Na rozdiel od správy tradičnej firemnej serverovne prechádza zodpovednosť za prevádzku a dostupnosť cloudovej služby priamo na jej poskytovateľa. Spolu s ňou firme odpadá i riziko nečakaných výdavkov, ktoré by musela vynaložiť v prípade neočakávaných porúch a výpadkov v jej serverovni.

Možnosť práce odkiaľkoľvek

Používatelia majú plnú kontrolu nad aplikáciami, ktoré prostredníctvom virtuálneho desktopu používajú. Cloudová služba zároveň eliminuje riziko, že sami používatelia neúmyselne poškodia operačný systém alebo inštalované programy. Kľúčový aspekt pre firmy a ich pracovníkov je tu predovšetkým rýchlosť, pohodlie a jednoduchosť používateľského rozhrania. Napríklad pri práci z domu si pracovníci nemusia pamätať, na akom zariadení majú uloženú najnovšiu verziu rozpracovaných dokumentov. Vďaka virtuálnemu desktopu môžu v práci pokračovať z rôznych zariadení a odkiaľkoľvek, a to bez obáv, že v počítači, tablete alebo mobilnom telefóne zanechajú nezabezpečené citlivé dáta. Zamestnanci tak nie sú závislí od jediného pracovného notebooku či stolového počítača a ich produktivita práce vďaka flexibilite IT systému rastie. Keďže sa dáta nenachádzajú priamo v počítači, nedôjde ani k ich kompromitácii pri neoprávnenom prístupe v prípade jeho odcudzenia.

Profesionálna ochrana údajov

Ďalšia z kľúčových výhod cloudových služieb je nepochybne ich úroveň zabezpečenia. S rozvíjajúcou sa digitálnou transformáciou sa firmy čoraz viac zameriavajú na zdokonaľovanie ochrany svojich IT systémov a citlivých údajov, s ktorými pracujú. Medzi ne patria napríklad dáta klientov bánk, aplikácie CRM alebo napríklad kľúčové výrobné postupy priemyselných podnikov. No ak využívajú cloudové služby, všetky ich dáta sú pred vírusmi či útokmi hekerov bezpečne chránené v dátových centrách. Tie samy osebe spĺňajú prísne podmienky zabezpečenia, či už z hľadiska fyzickej, kybernetickej a objektovej ochrany, ale aj z hľadiska legislatívnych pravidiel o ochrane osobných údajov. „Vďaka tomu, že sa dáta namiesto disku počítača nachádzajú priamo na serveri v dátovom centre, sú spoľahlivo zálohované a zabezpečené. Keďže kybernetické riziká sa stávajú čoraz sofistikovanejšími a ich počet neustále rastie, firmy sa v rámci svojich stratégií digitalizácie snažia neustále zvyšovať úroveň zabezpečenia svojich systémov. Aj v tejto oblasti im využitie cloudu dokáže významne pomôcť,“ dodáva Ivan Luby zo spoločnosti GAMO. Ak však firma ešte len plánuje implementovať technológiu virtuálneho desktopu, mala by najprv dôkladne zhodnotiť súčasný stav svojej výpočtovej infraštruktúry. Podľa vypracovanej analýzy dokáže skúsený integrátor naplánovať hladkú migráciu do cloudu. Nasadením VDI ako súčasti komplexnej cloudovej služby sa len posilnia prínosy, ktoré táto inovatívna technológia dokáže poskytnúť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Stealth Falcon: Doposiaľ neznámy backdoor kradne dáta na Blízkom východe

30.12.2019 14:18

Počuli ste už niekedy o skupine útočníkov Stealth Falcon? Prvýkrát sa o nej verejne hovorilo ešte v roku 2012 a jej hlavnými cieľmi sú politickí aktivisti a novinári na Blízkom východe. Odvtedy sa vša ...

ITPro

Hory papierov v kancelárii? Takto sa ich zbavíte

30.12.2019 14:12

Každá firma neustále produkuje hromady dokumentov. Stále pribúdajú dáta, ktoré treba spracovávať a uchovávať. Takisto legislatíva kladie na firmy čoraz väčšie požiadavky pri uchovávaní dokumentov spoj ...

ITPro

Využitie umelej inteligencie v riešeniach kybernetickej bezpečnosti

13.12.2019 10:04

Inteligentný algoritmus sa dokáže sám učiť a prijíma rozhodnutia na základe vstupov z okolitého prostredia nezávisle, bez zapojenia sa človeka. Strojové učenie je schopnosť počítačových systémov nájsť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá