Image
27.7.2016 1 Comments

S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori

Slovenská rektorská konferencia nesúhlasí s viazaním výdavkov v rozpočtovej kapitole SAV a viazaním kapitálových výdavkov ministerstva školstva na valorizáciu miezd učiteľov. Prezídium rektorskej konferencie to vyhlásilo na svojom zasadnutí v pondelok 25. júla. Informovala o tom generálna sekretárka Slovenskej rektorskej konferencie Mária Čikešová.

Viazanie výdavkov môže podľa rektorskej konferencie viesť ku kríze vo financovaní slovenskej vedy a môže ohroziť personálnu štruktúru vedecko-výskumnej základne na Slovensku. Rektorská konferencia zároveň vyhlásila, že podporuje principiálne a transparentné riešenia záväzku vlády, ktoré vyjadrila v jej programovom vyhlásení a ktoré sa týka zvýšenia platového ohodnotenia učiteľov.

Rektorská konferencia vo svojom vyhlásení reaguje na to, že ministerstvo financií s cieľom zabezpečiť kompenzáciu nízkych výkupných cien mlieka a zvyšovať mzdy pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl chce znížiť rozpočet SAV o 1 072 087 eur. Ministerstvo to odôvodnilo tým, že v schválenom rozpočte na tento rok neboli na tento účel rozpočtované peniaze a je teda potrebné ich zabezpečiť viazaním výdavkov v rámci schválených rozpočtov jednotlivých rozpočtových kapitol.

Slovenská akadémia vied žiada ministerstvo financií, aby rešpektovalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2016 až 2020, v ktorom vláda uvádza, že vynaloží úsilie na posilnenie financovania výskumu a vývoja z prostriedkov štátneho rozpočtu. Postup vlády voči Slovenskej akadémii vied kritizovali tiež Iniciatíva slovenských učiteľov, Iniciatíva vysokoškolských učiteľov a iniciatíva Veda chce žiť!

Slovenská rektorská konferencia je jedným z troch orgánov reprezentujúcich vysoké školy v Slovenskej republike. Cieľom konferencie je koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

BlackBerry končí. V auguste sa prestane aj predávať

04.02.2020 15:03

V posledných rokoch sa telefóny BlackBerry vďaka partnerstvu s TCL vrátili na smartfónový trh. Teraz však BlackBerry oznamuje, že predaj jeho súčasných smartfónov s Androidom bude 31. augusta 2020 uko ...

Biznis 6

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

31.12.2019 00:05

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, k ...

Biznis

Business Intelligence z pohľadu developerky: Nové kompetenčné centrum v Košiciach

19.12.2019 00:12

V poslednej dobe sa business intelligence čoraz častejšie spája s konceptom ďalšej generácie reportingu (new generation reporting). Súhrn postupov, metód a analýz na prepájanie oblastí biznisu má pris ...

1 Comments

  1. Komunisticka vlada reakcia na: S viazaním výdavkov v kapitole SAV nesúhlasia ani rektori
    27.7.2016 07:07
    Náš komunistický premiér má za poradcu bývalého ohrdnutého riaditeľa SAV. A ten sa takto snaží postiť tým, ktorý ho už mali v SAV plné zuby. Presne v straníckej línii komunistickej strany smer.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Najnovšie videá