Image
13.3.2018 2 Comments

S kamerou sme si urobili exkurziu do dátového centra Orange

Dátové centrum Orange TechPark je vybudovaný v bezpečnej lokalite, ďaleko od potenciálne nebezpečných industriálnych a iných objektov, mimo náletových zón letísk, mimo záplavových oblastí a mimo obytných zón aby neobťažovalo hlukom zo vzduchotechniky, či záložných dieselových agregátov, ktoré je nutné periodicky testovať. Lokalitu TechParku nemôžeme z bezpečnostných dôvodov prezradiť.

V krátkom videu vám predstavíme kľúčové subsytémy dátového centra Orange TechPark:

Orange TechPark je jedným z mála dátových centier, ktoré spĺňajú parametre kategórie TIER 3 podľa štandardov Uptime Institute. Vďaka svojim vysokým štandardom umožňuje poskytovať špičkové služby housingu, hostingu či cloudové riešenia. Samozrejmosťou je redundancia všetkých kľúčových systémov.

Redundantné sú samozrejme aj dátové prípojky. Dátové centrum má rozlohu viac ako 1026 m2, z toho dátové sály pre zákazníkov majú rozlohu 680 m2. Svojim zákazníkom ponúka nielen prenájom priestorov, ale predovšetkým komplexné služby dátového centra akými sú:

 • sieťová infraštruktúra
 • konektivita prostredníctvom optickej siete
 • prístup cez privátnu sieť VPN
 • kompletné komunikačné služby
 • správa zariadení na diaľku (Remote Hands)
 • prenájom administratívnych a skladových priestorov

Srdcom dátového centra sú sály, v ktorých je umiestnená serverová, disková a sieťová infraštruktúra. Komponenty sú umiestnené v  stojanoch umožňujúcich zabudovanie modulov. Stojany sú v sále umiestnené čelnými stenami oproti sebe tak, aby striedavo vytvárali uličky. Z uzavretých uličiek medzi čelnými stenami sa nasáva do stojanov chladný vzduch.

Zadné steny stojanov, kam ventilátory odvádzajú teplý vzduch ústia priamo do sály, takže v sálach je pomerne teplo. Všetky rozvody sú v dvojitej podlahe, takže chladiace potrubia ani káble nebránia prúdeniu chladiaceho vzduchu.

Oddelenie tepelných zón zamedzuje nežiadúcemu miešaniu vzduchu a zlepšuje efektívnosť chladenia. Systém nepriameho vodného chladenia funguje tak že odvádza teplo z technických miestností do chladiacich zariadení na streche.

Z uzavretých uličiek medzi čelnými stenami sa nasáva do stojanov chladný vzduch

V bežnej prevádzke sa dátové centrum napája z elektrickej siete prostredníctvom dvoch 2 MW transformátorov. Nepretržité napájanie je zabezpečené pomocou dvoch záložných dieselových turboagregátov s dostatočnou zásobou paliva na viac ako 72 hodín prevádzky a možnosťou ľahkého doplnenia spotrebovanej nafty.

Garantovaná doba nábehu je 40 sekúnd. Počas tejto doby je dátové centrum napájané zo záložných zdrojov. V TechParku sa miesto batérií, ktoré vyžadujú náročnú údržbu využívajú záložné zdroje na báze zotrvačníkov, ktoré sa neustále otáčajú vo vákuu

Panoramatický záber na rozvodnú miestnosť, úplne vľavo sú záložné zdroje so zotrvačníkmi

Detail zotrvačníka vo vákuovom puzdre

Kontajner s dieselovým generátorom

Nádrž na palivo

V prípade požiaru sa automaticky aktivuje hasiaci systém na báze zmesi dusíka a inertných plynov. Táto zmes nie je pre človeka nebezpečná a nepoškodzuje inštalovanú infraštruktúru.

Tlakové nádoby na hasiaci plyn

Vďaka moderným energetickým riešeniam patrí Orange Tech Park k špičke, jeho projektovaný koeficient PUE (Power Usage Effectiveness) na úrovni 1,35 je najnižší v strednej a východnej Európe. S ekologickým prístupom tak prináša aj nižšie náklady pre zákazníka. PUE sa vypočíta vydelením celkovej spotreby energie spotrebou energie na napájanie infraštruktúry.

Súčasným priemyselným štandardom je PUE na úrovni 1.8. Tretia generácia v súčasnosti budovaných dátových centier s využitím infraštruktúry v kontejneroch dosahuje 1.2 – 1.5 PUE. Pre integrované dátové centrá budúcnosti sa predpokladá PUE 1.07 – 1.19.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

2 Comments

 1. tajna lokalita??? :D reakcia na: S kamerou sme si urobili exkurziu do dátového centra Orange
  13.3.2018 10:03
  preco???? (Orange tam poskytuje aj Housing = musim vediet kam si prinesiem servery.....)
  Reagovať
  • RE: tajna lokalita??? :D reakcia na: tajna lokalita??? :D
   Autor: Lubo
   13.3.2018 17:03
   zákazníci a odborná verejnosť samozrejme o lokalite vedia a asi musia podpísať NDA že nebudú šíriť informácie o tom ako je datové centrum zabezpečené.
   Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button