Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Rusko už má svoju vlastnú verziu internetu nezavislú od tej celosvetovej

5

V Rusku v novembri nadobudol účinnosť zákon o „zvrchovanom internete“, ktorý umožňuje blokovanie obsahu v „mimoriadnej situácii“. Prezident Vladimir Putin nedávno podpísal zákon, ktorý zakazuje predaj zariadení bez predinštalovaných ruských aplikácií. A podľa správy BBC ruské ministerstvo komunikácií v týchto dňoch oznámilo, že úspešne otestovalo alternatívu k internetu pre celú krajinu.

Nie je jasné, ako táto sieť funguje, ale ministerstvo tvrdí, že používatelia počas testovania nezbadali žiadne zmeny v ich bežnom používaní webu. Ruský projekt označovaný ako Runet zrejme umožňuje vláde filtrovať obsah prostredníctvom vlastných cenzorov. Podľa profesora Alana Woodwarda, počítačového vedca z University of Surrey, by Runet prinútil poskytovateľov internetových služieb. „Konfigurovať internet v rámci svojich hraníc ako obrovský intranet, ako to robia veľké korporácie“.

Tento typ infraštruktúry by dokonca sťažil VPN prístup k blokovanému obsahu. Zatiaľ je ťažké povedať, ako ďaleko zašlo Rusko vo svojich snahách vybudovať vlastný Veľký firewall. Technológovia teoretizujú o „splinternete“ už takmer 20 rokov. No úsilie superveľmocí ako Čína a Rusko oddeliť svoju infraštruktúru by mohlo nasledovať viac krajín, a tak by internet vyzeral úplne inak.

Zdroj: engadget.com.

Redakcia

Všetky autorove články
internet web online Digital dáta pocitac notebook

5 komentárov

Rusko už má svoju vlastnú verziu internetu nezavislú od tej celosvetovej reakcia na: Rusko už má svoju vlastnú verziu internetu nezavislú od tej celosvetovej

31.1.2020 15:01
Nepravdivý článok. Hlavnou úlohou RUNETU je: zabezpečiť internet pre územie RF aj po zablokovaní rusov od svetového internetu (to je - blokovanie inou stranou /napr. USA/ a nie rusmi).
Reagovať

Bravo reakcia na: Rusko už má svoju vlastnú verziu internetu nezavislú od tej celosvetovej

30.12.2019 21:12
A to všetko len preto aby sa pár mocichtivých hlupákov udržalo pri moci
Reagovať

RE: Bravo reakcia na: Bravo

31.12.2019 13:12
Máš pocit že sa Putin drží pri moci silou? Navyše takýto intranet má každá krajina.
Reagovať

RE: Bravo reakcia na: Bravo

30.12.2019 22:12
Prečo sa ľudia tejto tyranii nevzoprú? Bežných ľudí je viac ako diktátorov...
Reagovať

RE: RE: Bravo reakcia na: RE: Bravo

2.1.2020 08:01
Samozrejme ze rusofob ignoruje pravdu nezaujima ho bo Putin...je to o bezpecnosti, samozrejme to aj veci znali rusofobi vedia ale kopnut si treba prikladov zneuzitia internetu USA atd je vela
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať