SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Rusko poslalo do vesmíru robota, ktorý dokáže strieľať

Bezpečnosť
1

Model Skybot F-850, prezývaný „Fyodor“ (skratka pre Final Experimental Demonstration Object Research), je navrhnutý na vykonávanie úloh, ktoré dokážu robiť aj ľudia, napríklad pomocou skrutkovača alebo kľúča. Minulú stredu bol z Kazachstanu vypustený na palube bezpilotnej ruskej rakety Sojuz MS-14. Na ISS dorazil v sobotu a na palube strávi päť dní.

Vesmírna loď, na ktorej letel Fyodor, zvyčajne preváža do vesmíru trojčlennú posádku. Ale Fyodor mal celú loď pre seba. Robot mal k dispozícii aj sedadlo vodiča, pričom ale raketu neriadil. Loď funguje na autopilotovi pomocou vlastného interného navigačného systému.

Rusi chcú mať vo veciach jasno: „Fyodor nie je zabijácky robot, hoci dokáže strieľať zo zbraní. Je navrhnutý na použitie v najrizikovejších scenároch, vrátane streľby a vesmírnych útokov. Je šikovný, rýchly, schopný vykonávať prvú pomoc pomocou kovových, sklopných, akoby ľudských prstov, ktoré môže tiež použiť pri stlačení spúšte pištole.“

"Nevytvárame terminátora, ale umelú inteligenciu, ktorá bude mať veľký praktický význam v rôznych oblastiach," uviedol podpredseda vlády Dmitrij Rogozin v tweete ešte v roku roku 2017. Video štartu ukazuje, ako robot sedí na sedadle pilota a drží malú ruskú vlajku. Vedľa Fyodora sedela hračka v tvare malého ruského kozmonauta, ktorý sa vzniesol do vzduchu, keď raketa opustila zemskú atmosféru a vstúpila do nízko gravitačného priestoru.

Roboty ako Fyodor, ktorých výška sa pohybuje okolo 180 cm a hmotnosť okolo 160 kg, sú medzi nami už asi päť rokov. „Aj keď Rusko nikdy predtým neposlalo do vesmíru humanoidného robota, primárnym účelom letu bolo otestovať raketu, na ktorej bol Fyodor,“ uviedol hovorca NASA Rob Navis.  

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot vesmir

1 komentár

... reakcia na: Rusko poslalo do vesmíru robota, ktorý dokáže strieľať

26.8.2019 10:08
Ako dokáže strieľať, takto? https://www.mojevideo.sk/video/281e2/rusi_vypustili_raketu_(rusko).html?utm_source=related_player
Jožo
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať