S_042020 S_042020 S_042020

Rusko: Gmail, Skype a ďalšie služby musia ukladať používateľské dáta u nás

0

gmail.jpeg V Rusku bolo schválených niekoľko nových „protiteroristických" zákonov, ktoré umožnia služby ako Skype vyhlásiť za nelegálne, ak ich prevádzkovatelia v priebehu 6 mesiacov nezmenia svoje postupy.

Nový zákon vyžaduje, aby prevádzkovatelia služieb, ako je Skype, Facebook či Gmail, ukladali ruské používateľské dáta na serveroch umiestnených v tejto krajine. Ak totiž ruské úrady chcú mať prístup k týmto údajom, musia byť uložené na serveroch umiestnených na ruskom území, aby mohli legálne požiadať o sprístupnenie informácií. Vláda tak chce zrejme získať väčšiu kontrolu nad používaním internetu.

Ruský vyhľadávač Yandex sa o novom zákone vyjadril takto: „Podľa nášho názoru bude prijatie zákona ďalším krokom smerujúcim k posilneniu štátnej kontroly internetu v Rusku, čo môže mať negatívny vplyv na rozvoj celého odvetvia."

Ak Microsoft a ďalšie spoločnosti nesplnia požiadavky zákona, najhorší scenár pre používateľov by bolo blokovanie ich aplikácií a služieb. Samozrejme, podobne ako v Číne možno tieto obmedzenia obísť využitím VPN.

Zdroj: neowin.net

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať