Ruská vláda vypísala odmenu 3,9 milióna rubľov za crackovanie Toru. Koho chce sledovať?

0

ruble_rusko.jpg Preteky o deanonymizáciu Toru naberajú na obrátkach. Ruská vláda ponúka 3,9 milióna rubľov (asi 82 000 eur) tomu, komu sa podarí odhaliť technické podrobnosti o používateľoch Toru.

Ruské ministerstvo vnútra vypísalo tender na riešenie, ktoré by umožnilo dešifrovať dáta komunikácie uskutočňovanej prostredníctvom Toru.

Tor, pôvodne používaný americkým námorníctvom, púta pozornosť vlád na celom svete vďaka svojej schopnosti umožniť používateľom anonymný prístup k internetu. Dokonca aj americká vláda podľa dokumentov zverejnených Edwardom Snowdenom venuje značné prostriedky na úsilie prelomiť anonymitu programu.

V priebehu posledných mesiacov popularita Toru v Rusku narástla. Počet používateľov výrazne stúpol najmä v júni, čo možno pokladať za reakciu na tzv. bloggerský zákon, ktorý v máji podpísal prezident Putin. Odborníci na médiá ho označili za pokus umlčať opozičné hlasy a obmedziť kritiku vlády na internete. Ruská vláda čoraz častejšie hovorí aj o cenzúre internetu. Aj spomínané výberové konanie je súčasťou širšej kampane na reguláciu internetu.

Na rozdiel od čínskeho systému internetovej cenzúry, ktorá priamo blokuje niektoré webové stránky, ako je napr. Google, ten ruský je postavený skôr na zastrašovaní, aby sa používatelia „sami stali opatrnejšími a internetové spoločnosti vymysleli spôsob, ako blokovať niektoré stránky", povedal Andrej Soldatov, odborník na dohliadacie a bezpečnostné služby.

No blogger, novinár a webový podnikateľ Anton Nosik pochybuje o tom, že by tender na výskum Toru mohol mať nejaký účinok. Podľa neho ministerstvo vnútra nie je vážny hráč medzi vládnymi agentúrami na dohľad nad internetom. Výberové konanie teda má slúžiť ako PR a ukázať, že ministerstvo vnútra vážne pracuje na otázke anonymizačných technológií.

Podľa Nosika je oveľa znepokojujúcejšie, že operátor Rostelcom investoval veľa peňazí do technológie na hĺbkovú kontrolu paketov (Deep Packet Inspection - DPI), ktorá by umožnila filtrovanie webovej prevádzky na základe jej obsahu, a nie zdroja. Tým by sa výrazne znížila anonymita používateľov webu. Tor by však mal byť schopný trochu obmedziť schopnosti DPI, nazdáva sa Nosik.

Zdroj: theguardian.com
dailydot.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať