Rozšírená realita alebo prečo by sa o fenomén Pokémon Go mali zaujímať riaditelia firiem

Technológie
0

Analytička spoločnosti Gartner Heather Pemberton Lévyová publikovala článok, ktorý sa fenoménu Pokémon Go venuje najmä z hľadiska jeho významu pre rozvoj biznisu a nových príležitostí a obchodných modelov postavených na rozšírenej realite (RR). Nižšie ponúkame niekoľko skrátených úryvkov, celý článok (v angličtine) nájdete online.

Ako funguje RR

RR (rozšírená realita, angl. AR/Augmented Reality) je technológia spájajúca fyzický a digitálny svet pridaním vrstvy informácií, ako je text, obrázky alebo interaktívna grafika na objekty reálneho sveta. Možno ju sledovať s pomocou zariadenia s displejom ponúkajúcim buď video sprostredkované, alebo priamy pohľad do reálneho sveta prostredníctvom náhlavného displeja (HMD), inteligentného telefónu alebo tabletu.

Primárnymi používateľmi riešenia z oblasti RR budú v najbližších niekoľkých rokoch podniky. Napríklad v skladoch DHL je v rámci pilotných programov využívaná oblieknuteľná elektronika v kombinácii s RR pre zvýšenie efektivity pri vyzdvihovaní zásielok. Iné aplikácie RR umožňujú napríklad automatický preklad nápisov a značiek a alebo v prostrediach, kde používateľ nemá voľné ruky, môžu poskytovať inštrukcie servisným technikom pomocou náhlavného displeja.

Príležitosť pre ďalší rozvoj

RR na mobilných zariadeniach je len jedným (najjednoduchším) typom "pohlcujúci" technológie a súčasťou fenoménu siete digitálnych zariadení, ktorú už predtým analytici Gartneru zaradili do zoznamu desiatich hlavných trendov pre rok 2016. V súčasnom pozdvihnutí okolo Pokémon Go by riaditelia firiem a ich IT oddelenie mali vidieť signál - je na čase sledovať dianie okolo oblieknuteľnej elektroniky (inteligentné hodinky, náramky, okuliare, HMD), RR a VR (virtuálna realita) - počas tohto a budúceho roka zhodnotiť tempo ich prijatie zákazníkmi a možných obchodných príležitostí. Môže ísť napríklad o možnosti ako používateľa - zákazníkov osloviť v určitých situáciách, napríklad doma, na ceste do práce alebo v práci.

Pokémon rozsirena realita RR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať