Image
10.11.2017 0 Comments

Rozborka iPhone X: Obsahuje veľký počet komponentov, ľahko sa rozbije a oprava je drahá

Po prvých rozboroch a testoch odolnosti možno povedať, že nový iPhone X je nielen najkrajší iPhone, ale aj najdrahší na opravu.

Spoločnosť Square Trade, ktorá poskytuje rozšírené záruky na elektronické zariadenia, dospela k záveru, že je to „najkrehkejší a najdrahšie opraviteľný iPhone vôbec“ napriek tomu, že Apple tvrdí, že ide o „smartfón s najodolnejším sklom“.

Square Trade vykonal test odolnosti pri páde z výšky 1,8 m na betón, pričom iPhone dopadol  na hranu, displej a chrbát. S výnimkou pádu na hranu bolo výsledkom nesprávne fungovanie displeja OLED a pri všetkých testoch sa rozbilo odolné sklo. Rovnaký test, ibaže z polovičnej výšky vykonal aj web CNET, ktorý dospel k podobným výsledkom a k prasknutiu skla. Apple zvolil sklo na zadnú stranu smartfónu pre efektívnejšie bezdrôtové nabíjanie.

Podľa rozboru webu iFixit výmena rozbitého zadného skla pri iPhone X znamená podľa servisnej stránky cupertinskej spoločnosti výmenu celého zariadenia za 549 dolárov, čo je o 150 dolárov viac ako náklady na opravu zadného skla iPhonu 8 Plus.

Navyše súčiastky tohto 999-dolárového zariadenia stoja podľa prieskumnej spoločnosti TechInsights, ktorá urobila vlastný rozbor a analýzu dielov, spolu asi 358 dolárov, takže výmena zariadenia znamená pre firmu ďalší zisk vo výške 191 USD.

Zaujímavé je, že iPhone 4, ktorý mal takisto sklenú zadnú časť, sa dal ľahko opraviť a nebola potrebná výmena celého zariadenia, ak sa sklo rozbilo.

Rozbor iFixit priniesol niekoľko zaujímavých zistení. iPhone X obsahuje dvojčlánkovú batériu v tvare L s kombinovanou kapacitou 2716 mAh, čo je o trochu viac ako v prípade iPhonu 8 Plus, ktorý má 2691 mAh batériu. Dvojčlánkový dizajn bol podľa iFixit zvolený skôr na šetrenie miesta než na zvýšenie kapacity, umožňuje totiž viac kreativity pri umiestnení.

Logická doska telefónu sa takisto značne zmenšila. Má len  70 % veľkosti dosky v iPhone 8 Plus. Apple ju vtesnal do menšieho priestoru a pomohol si pri tom jej zložením na polovicu (dve polovice sú spojené spájkovaním), aktívne komponenty sú na oboch stranách. Po spočítaní celková plocha samostatných vrstiev predstavuje 135 percent plochy logickej dosky v iPhone 8 Plus.

Rozbor ďalej ukázal senzory na Face ID, novú formu identifikácie v iPhone X, nahrádzajúcu Touch ID. Predná kamera TrueDepth kombinuje infračervené diódy, bodové projektory a IR kameru na vytvorenie mapy hĺbky a umožnenie autentifikácie tváre.

iFixit poznamenáva, že hustota konektorov a komponentov v iPhone X je bezprecedentná. Ďalší pozoruhodný rozdiel v porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami iPhone je nový držiak na duálny fotoaparát, ktorý podľa iFixit funguje ako miniatúrny airbag, ktorý zmierňuje nárazy a chráni senzory.

Pokiaľ ide o opravy, iFixit tvrdí, že displej sa dá vymeniť bez odstránenia biometrických komponentov Face ID. Horší prípad je rozbitie zadného skla. iFixit hovorí, že vtedy „bude treba odstrániť všetky komponenty a nahradiť celé šasi“. Skóre opraviteľnosti je 6 z 10 (10 značí najľahšie opraviteľné), z čoho vyplýva, že sa dá o niečo ľahšie opraviť ako Samsung Galaxy Note 8, ktorý mal skóre 4.

Zdroj: Forbes9to5mac

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

Produkty

ISE 2018: Optoma

15.02.2018 23:17

Spoločnosť Optoma je známa predovšetkým ako výrobca kvalitných projektorov. Tentoraz však predstavovala novú LED stenu, zostavenú z LED panelov s pomerom strán 16:9, s rozstupom 2,6 mm a celkovou hrúb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá