Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Route 66 so Sony RX100 VI

0

Prémiový kompakt Sony RX100 je tu už v 6. generácii. My sme ich už niekoľko testovali, ale vždy šlo o bežné redakčné testy. Fotoaparát je vďaka svojim miniatúrnym rozmerom, jednoduchej obsluhe a špičkovej kvalite fotiek aj videa ideálna voľba pre cestovateľov. Keď som sa teda dozvedel, že kamaráti plánujú cestu na motorkách po legendárnej Route 66, bola to výborná príležitosť, ako ho vyskúšať pri reálnom používaní. Slovo dalo slovo a aj vďaka Sony dostali na cestu fotoaparát aj s novým kombinovaným gripom so vstavaným ovládaním. O ich zážitkoch počas cesty napísal hlavný z aktérov, Anton.

Legendárna cesta Route 66 naprieč USA je asi snom každého motorkára, a tak sme sa po dlhom plánovaní začiatkom mája dočkali a nasadli sme na palubu lietadla smerujúceho do Los Angeles. Pred cestou som zostavil presný itinerár, v ktorom som počítal s jazdou maximálne 200 – 250 míľ denne, letenky sme si rezervovali ešte v zimných mesiacoch. Niektoré ubytovania sme mali zarezervované, väčšinou vám však postačí rezervovať si ho deň vopred. Zo skúseností môžem poradiť, kúpte si americkú SIM a vezmite si aplikáciu GPS s kvalitnými mapami. Dopravné značenie je v porovnaní s európskym dosť mizerné. Na druhej strane sú tu veľmi tolerantní vodiči. Bez toho by sa asi ťažko dalo jazdiť na šesť až osemprúdových diaľniciach.

Konečne preberáme naše vopred rezervované motocykle a tam, kde sa Route 66 končí, my začíname náš vysnený mototrip. Najdlhší a najzachovalejší úsek „matky ciest“, ako sa Route 66 hovorí, sa nachádza práve tu, na západnom pobreží USA, medzi Los Angeles, Barstow, Kingman a Seligman. Zainteresovaným čitateľom odporúčam vygoogliť si spomínané miesta, všetko má svoju zaujímavú históriu. Spomeniem iba pár faktov z histórie tejto legendárnej cesty. Oficiálny názov Route 66 bol uznaný 30. 4. 1926, ale do amerického štátneho systému ciest bol zaradený až 11. 11. 1926, podľa pôvodného návrhu sa cesta mala volať Chicago to Los Angeles Route. Route 66 merala 2448 míľ a 27. 7. 1985 bola oficiálne vyradená z amerického diaľničného systému a pomaly zaniká nahradením sústavou diaľnic.

Od prvého dňa nášho vysneného mototripu sme dokumentovali každý moment fotoaparátom Sony RX100 VI. Ľahko sa ovláda a zaistí krásne momentky z celého dňa. Keďže sme sa potrebovali zbaliť na dve motorky, veľmi sme ocenili, že je malý a ľahký a takmer počas celého výletu som ho mohol nosiť na šnúrke na krku. Vďaka tomu som ho mal vždy poruke, a keď sme videli niečo zaujímavé, hneď som to mohol zdokumentovať. K fotoaparátu sme mali aj prídavný grip, ktorý sa dal používať ako jednoduchý držiak s diaľkovým ovládaním zoomu a spúšte. Viac sa mi však páčilo, že ho možno rozložiť do podoby malého statívu. To sa nám hodilo, ak sme sa chceli odfotiť obaja spolu, stačilo fotoaparát so stojanom položiť a ovládali sme ho mobilnou aplikáciou. Výborné bolo, že napriek malým rozmerom má fotoaparát nečakane veľký rozsah zoomu. Navyše natáča veľmi pekné video. Fotím iba amatérsky, ale za mňa má tento drobec všetkých päť smiley.

Vráťme sa však k našej ceste. Ubytovanie v miestnych moteloch je na relatívne dobrej úrovni a za prijateľné ceny. Zaujímavá zastávka v našom itinerári je najslávnejší meteorický Barringerov kráter s priemerom 1200 metrov a úctyhodnou hĺbkou 210 metrov. Za tento výhľad vás možno trocha zaskočí vstupné 28 dolárov. V štáte Nové Mexiko v nadmorskej výške 1835 metrov leží dedinka Madrid, kde sa zrodila väčšia časť populárneho filmu Wild Hogs s hviezdnym obsadením. Štyria kamaráti sa jedného dňa rozhodnú radikálnym spôsobom okoreniť svoj tak trocha nudný život mototripom (to bol aj náš ďalší cieľ). Tu v miestnom Maggies Diner, žiaľ, dnes nedostanete ani kávu, zato však môžete nakúpiť kilá suvenírov.

Rezervované ubytovanie pod Monument Valley malo fakt svoje čaro: stan, v ktorom sme mali nocovať, vietor bičujúci tento kraj takmer odniesol a celý zafúkal pieskom. Preto sa indiánska majiteľka pozemku nad nami zľutovala a upratala nás kdesi do stodoly, takže žiadna sprcha, zuby umyť pivom a tešíš sa na ďalší deň.

Ďalší deň prechádzame cez South Rim – južný vstup, vraj najkrajší, do národného parku Grand Canyon. Po pár kilometroch nás privíta Grand Canyon v plnej nádhere. Prekrásny, neopísateľný pohľad, doslova mrazivý, je 18. mája a tu poletuje sneh a sú dva stupne nad nulou.

 Ďalšia zastávka je Las Vegas, myslím, že právom prezývané aj Mestom hriechu. Tu je totiž okrem „trávy“ legálna aj prostitúcia. Mesto fascinuje návštevníkov aj turistov z celého sveta už od štyridsiatych rokov minulého storočia iskrivými svetlami a všadeprítomnými kasínami. Nie sme nijakí hráči, ale v hoteli Bellagio, preslávenom filmom Dannyho jedenástka, sa nám predsa len podarilo vyhrať zopár dolárov a pár žetónov najnižšej nominálnej hodnoty aj priniesť domov ako suvenír.

Po troch dňoch opúšťame Las Vegas smerom na Barstow. Deň, na ktorý tak ľahko nezabudneme. Počas púštnej búrky v nehostinnej Nevadskej púšti, ktorá nás sprevádzala, vietor dosahoval miestami stokilometrovú rýchlosť. Naozaj to nebolo nič príjemné. Keď sme konečne dorazili do hotela, pivo a tequilla boli zaslúženou odmenou.

 Po približne 3800 kilometroch prichádzame naspäť do Los Angeles stráviť posledný týždeň a vychutnať si ničnerobenie na známej pláži v časti Santa Monica, v blízkosti Santa Monica Pier, kde sa Route 66 končí.

Cez rezervačný portál sme mali rezervované ubytovanie v dome mladej americkej rodiny. Malo to takisto svoje čaro. Ste súčasťou ich každodenného života a lepšie tak poznáte miestne zvyky aj kultúru. Veľmi zaujímavá skúsenosť. Navyše je to podstatne lacnejšie ako niekde v hoteli.   Videli sme kus Ameriky a zažili sme ho na vlastnej koži. Veľa príjemných zážitkov, ktoré ešte potrebujú čas na dokonalé spracovanie. Vy si zopár fotografií z našej cesty môžete pozrieť aj na webe PC REVUE. Recenziu fotoaparátu si môžete prečítať na inom mieste v tomto čísle.

 

Zobrazit Galériu

Anton Matula, René Hubinský

Všetky autorove články
Route 66 sony

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať