Image
13.3.2015 0 Comments

Rokovania o národnom roamingu sa predlžujú, tvrdí SWAN

Blesk_Swan.jpg Rokovania s mobilnými operátormi o národnom roamingu sa predlžujú. Konštatovali to vo štvrtok na tlačovej konferencii zástupcovia spoločnosti SWAN. "Chápeme to, že ochota našich konkurentov poskytnúť nám národný roaming je limitovaná, máme s tým istú empatiu. Naším vstupom na trh sa to istým spôsobom dotkne tržieb každého jedného z našich konkurentov, do akej miery, to uvidíme," povedal pre médiá predseda predstavenstva firmy SWAN Juraj Ondriš. Situácia však podľa neho prekročila rozumnú mieru.

"Na základe všetkých dôkazov, ktoré existujú, to má v rukách regulátor, ktorý by mal situáciu vyriešiť. Podľa toho, ako nám bola vydaná licencia, za ktorú sme riadne zaplatili, by sme mali od decembra poskytovať plnohodnotné služby," doplnil Ondriš. Ako ďalej dodal, dnes je podľa údajov Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zrejmé, že SWAN mal k 10. decembru minulého pripravenú sieť.

"Mali sme 20-percentné pokrytie, na základe tých pravidiel, na ktorých stála súťaž, k tomuto termínu sme mali mať poskytnutý národný roaming. Všetkých troch operátorov sme na to upozorňovali, že k termínu december 20-percentné pokrytie budeme mať, a že ich žiadame, aby nám tu pripravenosť zrealizovali, čo sa nestalo," uviedol Ondriš.

Začiatkom februára tohto roka podala spoločnosť Orange Slovensko, a.s., návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktoré malo firme SWAN zamedziť k prístupu do jej siete na základe národného roamingu. Ako upozornili zástupcovia SWAN, 23. februára okresný súd Bratislava IV napriek ich výhradám vydal predbežné opatrenie. "To predbežné opatrenie pokiaľ bude platné, tak nám pravdepodobne zamedzí použiť službu národného roamingu od jedného z operátorov. To znamená, že v prípade ostatných operátorov sa môžeme ešte stále dohodnúť," vysvetlil riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti SWAN Martin Mosný.

"V skutočnosti operátor, ktorý povedal, že nám nie je schopný poskytnúť tieto služby a dal to dokonca vo svojom písomnom podaní na súd, tak sa usvedčil z toho, za čo by mu mal regulačný úrad odobrať licenciu, že nenaplnil podmienky výberového konania, ktorého sa zúčastnil a frekvencie, ktoré získal, získal podvodným spôsobom," doplnil Ondriš. Spoločnosť SWAN teda podala 2. marca tohto roka trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu pri účasti na aukcii.

Podľa hovorcu RÚ Romana Vavra v súčasnosti prebiehajú posledné procesné úkony, ktoré predchádzajú rozhodnutiu RÚ o spore medzi operátormi, týkajúcom sa národného roamingu. "Pred vydaním rozhodnutia by sme neradi komentovali bližšie tieto veci. Všetky potrebné podklady sú súčasťou spisu, respektíve spisového materiálu a s týmto materiálom sa momentálne oboznamujú účastníci konania," reagoval Vavro.

SWAN získal v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1 800 MHz a v stanovených termínoch začal používať pridelené frekvencie vo viacerých mestách na Slovensku. Do konca tohto roka operátor plánuje vybudovať na Slovensku 300 základňových staníc, do troch rokov plnohodnotnú mobilnú 4G sieť s viac ako 1 100 základňovými stanicami. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať 100 mil. eur.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Internet na vnútroeurópskych letoch od Telekomu je do konca februára v pilotnej prevádzke zdarma

06.12.2019 00:17

Telekom predstavil  pre svojich zákazníkov novú internetovú službu, vďaka ktorej môžu zostať v spojení so svetom aj počas letu ponad Európu. Nová služba umožňuje bezplatný prístup na internet na palub ...

Telekomunikácie

Na návšteve v Data Centre SWAN

15.11.2019 00:00

Data Centrum je komlex pokročilých technológií, ktoré zaisťujú bezpečnosť vašich dát. My sme sa s kamerou pozreli do Data Centra spoločnosti SWAN a preskúmali sme, ako funguje a čo všetko je potrebné ...

Telekomunikácie

Vianočná ponuka Orange - vaše nespotrebované dáta budú pomáhať

23.10.2019 00:02

Orange na tlačovej konferencii predstavil novinárom filozofiu na základe ktorej koncipoval svoju predvianočnú ponuku pre existujúcich aj nových zákazníkov. Generálny riaditeľ Frederico Colom zdôraznil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá