Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Roboty v tvare kocky bez končatín aj bez kolies sa môžu pohybovať a skladať do stavieb

0

Vedľa vyskakujúcich humanoidných robotov Boston Dynamics nemusia roboty M-Block z MIT podobné kockám vyzerať veľmi zaujímavo. No napriek tomu, že nemajú končatiny, môžu robiť rôzne pôsobivé kúsky, napríklad skákať, šplhať sa či skladať väčšie štruktúry. Vďaka týmto schopnostiam by sa raz mohli zoskupiť do podoby schodiska, aby zachránili napríklad po prírodnej katastrofe tých, čo prežili a sú uväznení v budove. Prípadne by sa mohli použiť ako bloky Minecraft v skutočnom svete.

Každý M-Block má vnútri zotrvačník, ktorý sa otáča rýchlosťou 20 000 ot./min, ako aj permanentné magnety na každej hrane a ploche. To im umožňuje skákať, plaziť sa a otáčať s využitím uhlovej hybnosti a magneticky sa pripojiť na iné M-Blocky. Napriek svojej zdanlivej jednoduchosti sa tak dokážu spojiť do štruktúr a vykonávať úlohy. „Iné robotické systémy majú oveľa komplikovanejšie mechanizmy pohybu, ktoré vyžadujú veľa krokov, ale náš systém je škálovateľnejší a nákladovo efektívnejší,“ uviedol hlavný autor štúdie John Romanishin.

Každý modul sa môže pohybovať až 24 rôznymi smermi a bez vyčnievajúcich končatín je preň ľahké vyhnúť sa kolíziám a obísť prekážky. Najnovšie dokonca môžu navzájom komunikovať prostredníctvom čiarových kódov, ktoré sú spoľahlivejšie ako infračervené svetlo alebo rádiové vlny, najmä ak je na jednom mieste množstvo blokov.

V jednom experimente chceli vedci zistiť, či sa roboty dokážu zoradiť do priamky z náhodnej štruktúry. Museli na to najprv zistiť, ako sú spojené, a potom sa rozhodnúť, ako sa pohnúť, aby sa zoskupili do radu. Nakoniec to zvládlo až 90 % robotov. V ďalšom kroku chcú vedci zvýšiť počet blokov a vytvoriť väčšie roje, ktoré sa vďaka zlepšeným schopnostiam dokážu zostaviť do zložitejších štruktúr.

Zdroj: engadget.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika inovácie veda vyskum

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať