Image
30.5.2017 1 Comments

Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov

Nová štúdia prišla so zistením, že počas nasledujúcich 10 rokov nás môžu roboty obrať až o 7,5 milióna pracovných miest. Pritom automatizácia viac ako miesta vo výrobe ohrozuje maloobchod. Ten už dlhšie trpí úbytkom zákazníkov, ktorí uprednostňujú on-line nakupovanie.

V dôsledku trendu znižovania maloobchodného predaja nakoniec roboty nahradia ľudí na určitých pracovných miestach, pretože sú efektívnejšie.

„Pokladníci sú považovaní za jednu z najjednoduchšie automatizovateľných pozícií  v ekonomike,“ uvádza spoločnosť Cornerstone Capital Group, ktorá uskutočnila štúdiu.

Digitálne škrty ohrozia aj veľa miest predavačov. Zákazníci budú v obchodoch používať mobilné aplikácie a počítačové kiosky, čím sa obmedzí počet potrebných predavačov. Počítače pomôžu aj pri inventarizácii, čo znamená, že nebude treba toľko pracovníkov.

A hoci úspešne nastolené požiadavky na vyššie mzdy zlepšia život zamestnancov obchodu, môže ísť o dvojsečnú zbraň. Majitelia obchodov totiž budú nútení hľadať spôsoby, ako ušetriť.

„Spoločnosti, ktoré využívajú technológie na podporu svojich pracovníkov, budú pravdepodobne dlhodobo profitovať zo zvýšenia produktivity,“ uvádza sa v štúdii. „Technológia však má aj potenciál automatizovať časť predajného procesu a urobiť tak veľa pracovných miest nadbytočnými.“

V histórii ľudstva staré priemyselné odvetvia zanikajú a vytvárajú sa nové, no tempo, ktorým si pracovníci musia osvojovať stále nové zručnosti a učiť nové práce, je čoraz rýchlejšie. Dokáže spoločnosť držať krok s robotmi?

Zdroj: Nbcnews

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 nm procesory AMD Zen 2 prídu v roku 2019

22.05.2018 00:25

AMD v súčasnosti dodáva na trh 12 nm procesory a jeho generálna riaditeľka Lisa Su tvrdí, že spoločnosť je už takmer pripravená na prechod na 7 nm výrobu. Nová architektúru Zen 2 bude súčasťou 7 nm pr ...

Technológie

Americké námorníctvo bude pomocou umelej inteligencie hľadať malvér v šifrovanej komunikácii

22.05.2018 00:20

Pentagon spolupracuje s veľkými technologickými vývojármi, ktorí používajú umelú inteligenciu a cloud computing na odhaľovanie kybernetických útokov protivníka ukrytých v šifrovanej webovej prevádzke. ...

Technológie

Aktuálna tema: Ako kriminalisti a súdni znalci skúmajú zabavené mobily a počítače

22.05.2018 00:15

Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom, bez ohľadu na to či bol kriminálny čin spáchaný prostredníctvom informačných techno ...

1 Comments

  1. tak neviem reakcia na: Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov
    30.5.2017 20:05
    boli ste niekedy v tescu? Odporucam navstevu aby ste tu vasu buducnost videli v praxi uz dnes
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize