PC REVUE
Image
30.5.2017 1 Comments

Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov

Nová štúdia prišla so zistením, že počas nasledujúcich 10 rokov nás môžu roboty obrať až o 7,5 milióna pracovných miest. Pritom automatizácia viac ako miesta vo výrobe ohrozuje maloobchod. Ten už dlhšie trpí úbytkom zákazníkov, ktorí uprednostňujú on-line nakupovanie.

V dôsledku trendu znižovania maloobchodného predaja nakoniec roboty nahradia ľudí na určitých pracovných miestach, pretože sú efektívnejšie.

„Pokladníci sú považovaní za jednu z najjednoduchšie automatizovateľných pozícií  v ekonomike,“ uvádza spoločnosť Cornerstone Capital Group, ktorá uskutočnila štúdiu.

Digitálne škrty ohrozia aj veľa miest predavačov. Zákazníci budú v obchodoch používať mobilné aplikácie a počítačové kiosky, čím sa obmedzí počet potrebných predavačov. Počítače pomôžu aj pri inventarizácii, čo znamená, že nebude treba toľko pracovníkov.

A hoci úspešne nastolené požiadavky na vyššie mzdy zlepšia život zamestnancov obchodu, môže ísť o dvojsečnú zbraň. Majitelia obchodov totiž budú nútení hľadať spôsoby, ako ušetriť.

„Spoločnosti, ktoré využívajú technológie na podporu svojich pracovníkov, budú pravdepodobne dlhodobo profitovať zo zvýšenia produktivity,“ uvádza sa v štúdii. „Technológia však má aj potenciál automatizovať časť predajného procesu a urobiť tak veľa pracovných miest nadbytočnými.“

V histórii ľudstva staré priemyselné odvetvia zanikajú a vytvárajú sa nové, no tempo, ktorým si pracovníci musia osvojovať stále nové zručnosti a učiť nové práce, je čoraz rýchlejšie. Dokáže spoločnosť držať krok s robotmi?

Zdroj: Nbcnews

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

Technológie 1

Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

16.11.2018 00:04

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním. Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie ...

q

1 Comments

  1. tak neviem reakcia na: Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov
    30.5.2017 20:05
    boli ste niekedy v tescu? Odporucam navstevu aby ste tu vasu buducnost videli v praxi uz dnes
    Reagovať

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button