Image
30.5.2017 1 Comments

Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov

Nová štúdia prišla so zistením, že počas nasledujúcich 10 rokov nás môžu roboty obrať až o 7,5 milióna pracovných miest. Pritom automatizácia viac ako miesta vo výrobe ohrozuje maloobchod. Ten už dlhšie trpí úbytkom zákazníkov, ktorí uprednostňujú on-line nakupovanie.

V dôsledku trendu znižovania maloobchodného predaja nakoniec roboty nahradia ľudí na určitých pracovných miestach, pretože sú efektívnejšie.

„Pokladníci sú považovaní za jednu z najjednoduchšie automatizovateľných pozícií  v ekonomike,“ uvádza spoločnosť Cornerstone Capital Group, ktorá uskutočnila štúdiu.

Digitálne škrty ohrozia aj veľa miest predavačov. Zákazníci budú v obchodoch používať mobilné aplikácie a počítačové kiosky, čím sa obmedzí počet potrebných predavačov. Počítače pomôžu aj pri inventarizácii, čo znamená, že nebude treba toľko pracovníkov.

A hoci úspešne nastolené požiadavky na vyššie mzdy zlepšia život zamestnancov obchodu, môže ísť o dvojsečnú zbraň. Majitelia obchodov totiž budú nútení hľadať spôsoby, ako ušetriť.

„Spoločnosti, ktoré využívajú technológie na podporu svojich pracovníkov, budú pravdepodobne dlhodobo profitovať zo zvýšenia produktivity,“ uvádza sa v štúdii. „Technológia však má aj potenciál automatizovať časť predajného procesu a urobiť tak veľa pracovných miest nadbytočnými.“

V histórii ľudstva staré priemyselné odvetvia zanikajú a vytvárajú sa nové, no tempo, ktorým si pracovníci musia osvojovať stále nové zručnosti a učiť nové práce, je čoraz rýchlejšie. Dokáže spoločnosť držať krok s robotmi?

Zdroj: Nbcnews

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 2

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

1 Comments

  1. tak neviem reakcia na: Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov
    30.5.2017 20:05
    boli ste niekedy v tescu? Odporucam navstevu aby ste tu vasu buducnost videli v praxi uz dnes
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button