Image
30.5.2017 1 Comments

Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov

Nová štúdia prišla so zistením, že počas nasledujúcich 10 rokov nás môžu roboty obrať až o 7,5 milióna pracovných miest. Pritom automatizácia viac ako miesta vo výrobe ohrozuje maloobchod. Ten už dlhšie trpí úbytkom zákazníkov, ktorí uprednostňujú on-line nakupovanie.

V dôsledku trendu znižovania maloobchodného predaja nakoniec roboty nahradia ľudí na určitých pracovných miestach, pretože sú efektívnejšie.

„Pokladníci sú považovaní za jednu z najjednoduchšie automatizovateľných pozícií  v ekonomike,“ uvádza spoločnosť Cornerstone Capital Group, ktorá uskutočnila štúdiu.

Digitálne škrty ohrozia aj veľa miest predavačov. Zákazníci budú v obchodoch používať mobilné aplikácie a počítačové kiosky, čím sa obmedzí počet potrebných predavačov. Počítače pomôžu aj pri inventarizácii, čo znamená, že nebude treba toľko pracovníkov.

A hoci úspešne nastolené požiadavky na vyššie mzdy zlepšia život zamestnancov obchodu, môže ísť o dvojsečnú zbraň. Majitelia obchodov totiž budú nútení hľadať spôsoby, ako ušetriť.

„Spoločnosti, ktoré využívajú technológie na podporu svojich pracovníkov, budú pravdepodobne dlhodobo profitovať zo zvýšenia produktivity,“ uvádza sa v štúdii. „Technológia však má aj potenciál automatizovať časť predajného procesu a urobiť tak veľa pracovných miest nadbytočnými.“

V histórii ľudstva staré priemyselné odvetvia zanikajú a vytvárajú sa nové, no tempo, ktorým si pracovníci musia osvojovať stále nové zručnosti a učiť nové práce, je čoraz rýchlejšie. Dokáže spoločnosť držať krok s robotmi?

Zdroj: Nbcnews

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Batérie prvých mobilov vážili ako jedenásťročné dieťa. Budúcnosť patrí silikónu alebo síre

19.02.2018 00:10

Telefóny, tablety, hodinky, hračky. Väčšina zariadení, ktoré používame každý deň, môže fungovať len vďaka batériám. Práve kvôli svojej nepostrádateľnosti si batérie dokonca vyslúžili aj vlastný medzin ...

Technológie

Video: Počas olympiády súťažili na lyžiarskom svahu aj roboti. Nešlo im to veľmi slávne

19.02.2018 00:35

V Južnej Kórei sa popri zimnej olympiáde uskutočnili aj iné zaujímavé lyžiarske preteky. Sily si v nich zmerali humanoidní roboti. Súťaž Ski Robot Challenge sa uskutočnila neďaleko dejiska olympiády a ...

Technológie

Nová vlajková loď od LG bude využívať umelú inteligenciu na krajšie fotky a hlasové ovládanie

19.02.2018 00:30

Spoločnosť LG oznámila vydanie svojho najnovšieho vlajkového telefónu na rok 2018 LG V30. V tlačovej správe ho charakterizuje ako „najmodernejší vlajkový smartfón“ a uvádza, že bude predstavený na pod ...

1 Comments

  1. tak neviem reakcia na: Roboty už nemieria len k montážnym linkám. Mohli by nahradiť až 40 % predavačov
    30.5.2017 20:05
    boli ste niekedy v tescu? Odporucam navstevu aby ste tu vasu buducnost videli v praxi uz dnes
    Reagovať

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá