Image
21.11.2019 2 Comments

Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

Boston Dynamics nie je jediná robotická spoločnosť, ktorá pracuje na dvojnohých a štvornohých robotoch, ktoré zvládnu zaujímavé kúsky. Napríklad Kalifornská univerzita v Berkeley má dvojnohého robota, ktorý sa naučil hlavičkovať. Cassie pozostáva z dvoch nôh a niečoho, čo by sa dalo nazvať trupom. Robot dokáže žonglovať s loptou tak, že ju odrazí od toho, čo by bola jeho hlava, keby nejakú mal.

Tvorcovia predpokladajú, že ak Cassie dokáže hlavičkovať a udržať pri tom rovnováhu, bude schopná robiť aj iné veci, ktoré si vyžadujú dynamický multitasking. Cassie sa naučila hlavičkovať vďaka externému systému snímania pohybu, ktorý sleduje umiestnenie lopty.

Robotici na Tokijskej metropolitnej univerzite zasa vyvinuli malý (7-kilogramový) štvornohý robot, vybavený inerciálnou meracou jednotkou (IMU), 3D kamerou, laserovými diaľkomermi a dotykovými a silovými senzormi. Jeho nohy majú 5 stupňov voľnosti a akýsi protistojný palec, umožňujúci úchop. Vďaka tomu dokáže robotický pes poháňaný minipočítačom Intel NUC samostatne vyliezť na zvislý rebrík bez zábradlia. 

Zatiaľ bol robot vycvičený len na tento špecifický rebrík a na jeho zvládnutie potreboval päť pokusov. Výskumníci chcú systém vypracovať tak, aby dokázal vyliezť na ďalšie rebríky bez predchádzajúceho trénovania.

Zdroj: spectrum.ieee.orgspectrum.ieee.org

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Chladničky bez kompresorov sa budú chladiť skrúcaním materiálu

27.01.2020 00:03

Chladničky neodmysliteľne patria k modernému životu, ale väčšina z nich sa spolieha na technológiu kompresie chladiva-freónu, pri ktorej vznikajú výpary prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu. Preto ...

Výskum

Bisu Body Coach analýzou moču upozorní na riziko choroby a navrhne úpravu stravy

24.01.2020 00:10

Jedno z najzaujímavejších zariadení v oblasti inteligentnej zdravotnej technológie, ktoré boli vystavované na veľtrhu CES 2020, bol Bisu Body Coach. Pomocou jednoduchého testu moču vám môže poskytnúť ...

Výskum 1

Hightech sprcha ušetrí pri sprchovaní až 45 % vody

23.01.2020 00:10

Nebia a Moen spojili svoje sily a vytvorili luxusnú sprchovú hlavicu, ktorá môže pomôcť zachrániť planétu. Samozrejme, len za predpokladu, že si ju kúpi dosť ľudí. Zariadenie v porovnaní s bežnými spr ...

2 Comments

 1. adkoo reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku
  21.11.2019 13:11
  posla toho ako dal na druhy stupienok zadnu pravu nohu, tak moc trenovany nebol. Tu islo iba o naucenie pohyb, ktory musel byt presny. Ziadna adptabilita. Aspon mam taky pocit. To prvy robot ktory hlavickuje lopticku je ina kava.
  Reagovať
 2. IQ = 0 v redakcii. reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku
  21.11.2019 13:11
  Zas klamete v nadpise vo vsetkom. Ste to mali nazvat hrackarske polofunkcne alebo nefunkcne roboty z youtubu!
  Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá