Image
17.6.2019 0 Comments

Roboty tak skoro ľudí nenahradia, už teraz však firmám dokážu ušetriť veľa peňazí

Z každej strany sa nás valia bombastické správy o invázii robotov či prefíkanosti umelej inteligencie. Pravda je, že sme ešte poriadne ďaleko od doby, aby inteligentné roboty mali pod kontrolou naše životy a prácu. Už dnes však môžu firmám priniesť obrovské úspory.

O pojme virtuálna pracovná sila ste už asi počuli, ale neviete, čo presne si pod ním treba predstaviť. Ak sa vám v hlave vybavila scéna zo sci-fi filmu s humanoidnými robotmi, ktorí sa vďaka dokonalej umelej inteligencii dokážu sami učiť a čoskoro ovládnu ľudstvo, čítajte pokojne ďalej. Niečo podobné nám určite nehrozí.

V posledných rokoch masívny úspech začína zaznamenávať technológia Robotic Process Automation – robotická automatizácia procesov (RPA). Podlá celosvetového prieskumu spoločnosti Deloitte riešenia RPA v nejakej podobe implementovalo až 53 % z oslovených spoločností a v najbližších rokoch to bude až 72 %. Vďaka tomu sa objem trhu s RPA podľa databázy Statista medziročne zvýši o viac ako 50 %.

Na čo slúži RPA a prečo sa to oplatí

V podstate ide o softvérovú automatizáciu najrôznejších úloh, ktoré bežne vykonávajú ľudia. RPA zvláda primitívne a opakujúce sa úlohy, ktoré zamestnancom denne „zožerú“ obrovské množstvo času – tvoria priemerne 10 až 30 % ich pracovných povinností.

RPA však pri správnom nastavení zvláda aj komplexnejšie úlohy. Vtedy je hlavným dôvodom nasadenia tejto technológie totálna eliminácia chýb ľudského faktora.

Firmy sa o RPA začínajú doslova trhať. Imponuje im hlavne návratnosť investície, ktorá sa vo väčšine prípadov neráta na roky. Vhodne investované peniaze do RPA sa firme vrátia už o niekoľko mesiacov.

Robot na dovolenku nechodí

Roboty od vás nebudú žiadať prestávky, dovolenky, home office či neplatené voľno. Za robotov nebudete platiť dane alebo odvody, môžu pre vás pracovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni, samozrejme, s nevyhnutnými výlukami na údržbu a programovanie. Nastavené pravidlá budú vždy dodržiavať na 100 %, nemusíte sa obávať chybovosti pre únavu, prepracovanosť či stres.

Čo ak vám vo firme vypadne prúd alebo neopatrný robotník presekne optický kábel? Výrobcovia a programátori RPA pamätali aj na prípady, ktoré sa počas práce s robotmi môžu objaviť. Najväčší dôraz sa dáva na tzv. Exception Handling, teda riešenie výnimočných situácií a chýb, spôsobených externými faktormi. Roboty si dokážu poradiť aj s výpadkom prúdu, stratou internetového pripojenia či chybou operačného systému.

Technológie sú totiž navrhnuté tak, aby v neočakávaných situáciách robot svoju prácu dočasne prerušil, informoval operátora a požiadal o pomoc človeka. Následne dokáže pokračovať v práci presne od momentu prerušenia.

Strata pracovných miest nehrozí

Máme sa teda obávať masívneho nástupu robotov a hrozí tisíckam ľudí, že prídu o prácu? Určite nie, práve naopak. Od ich nasadenia skôr očakávajte zvýšenie spokojnosti zamestnancov, čo výrazne zvýši produktivitu vašej firmy. Ľudia totiž prestanú vykonávať monotónne činnosti a budú sa venovať kreatívnejším úlohám.

Trh s RPA rýchlo expanduje v Severnej Amerike a východnej Ázii. V Európe sa jeho rast očakáva hlavne vo výrobnom a logistickom sektore, čo však neznamená, že potenciál RPA sa nedá využiť aj inde.

Najskôr však musíme zabojovať s nesprávnou predstavou firiem, ktoré prehliadajú fakt, že až 50 % pracovných činností sa dá automatizovať. Mylne sa totiž domnievajú, že na to dnes nemáme dostatočne vyvinuté technológie.

Ukážeme konkrétny príklad, ktorý vás vyvedie z omylu

Klient potrebuje jednorazové spracovanie veľkého objemu faktúr a finančných dokladov, ktoré čakajú na vybavenie, ako aj následné automatické spracúvanie nových položiek.

Hrozby:

 • Veľmi nákladné na čas a peniaze
 • Chyby ľudského faktora (prekliky, nekompletné dáta, nepozornosť...)
 • Náročná kontrola dodržiavania aktuálnych predpisov, zásad a pravidiel
 • Počet nových položiek predstavuje obrovský nápor na zamestnancov a tí ich nestíhajú spracúvať

Riešenie: Softvérový robot schopný pracovať s rôznymi systémami. V prípade nekompletných údajov vyhľadá a doplní informácie z externých systémov. Kontroluje najaktuálnejšie predpisy a pravidlá v reálnom čase.

Výsledok:

 • Robot dokáže týždenne odpracovať až štvornásobok počtu hodín bežného zamestnanca. V porovnaní s človekom môže čítať a vypĺňať údaje prakticky okamžite. Päť položiek spracuje za čas, ktorý človek venuje jednej položke.
 • Chybovosť sa znížila takmer na nulu, výnimky boli automaticky odoslané zodpovedným osobám.
 • Zvýšila sa spokojnosť zamestnancov, ktorí boli odľahčení od rutinných a stále sa opakujúcich úloh.
 • Reporting a analýza výsledkov sa vďaka automatickému sledovaniu uľahčila, čo znamená aj zvýšený a efektívnejší výkon zamestnancov.
 • Jednoduchá škálovateľnosť.

Pozitívna zmena v číslach:

 • Robot bol približne 20-krát rýchlejší a požadovaný objem dát spracoval za necelé dva týždne.
 • Štyria zamestnanci v plnom nasadení by na rovnakú činnosť potrebovali 10 týždňov. Firma ich môže využiť na inú, užitočnejšiu prácu až na obdobie 2,5 mesiaca.
 • Jednorazové spracovanie by klienta vyšlo na 200 človekohodín, dodatočné náklady by predstavovali 40 človekohodín mesačne.
 • Finančná návratnosť projektu: 4 mesiace. Klient sa takisto vyhne alokovaniu dvoch zamestnancov na repetitívne úlohy po prvotnom spracovaní údajov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Praktická kryptológia (28. časť) HMAC

18.10.2019 14:56

Mechanizmus autentifikácie obsahu správ pomocou symetrických kľúčov a kryptografických hašovacích funkcií (Keyed-Hash Message Authentication Code) je detailne opísaný v správe RFC 2104 z februára 1997 ...

ITPro

Made in Slovakia: predstavujeme zaujímavé inovácie

18.10.2019 14:53

IT produkt: Minit Minit je inovatívny nástroj na analýzu, ktorý odstraňuje subjektivitu alebo chyby zavinené ľudským faktorom. Tento miningový softvér okrem toho mapuje a zefektívňuje procesy v spolo ...

ITPro

Python - začíname

18.10.2019 14:49

Programovací jazyk Python (python.org) sa za posledný rok stal najdynamickejšie sa rozvíjajúcim jazykom a má viaceré predpoklady stať sa jednotkou v konkurencii omnoho silnejších hráčov. Seriál rozde ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019