Video: Roboty sa naučili autonómne upratať v kúpeľni a vyčistili aj toaletu

Technológie
0

Veľmi užitočný a praktický humanoidný robot by mal ovládať tri veci: poskladať bielizeň, umyť riad a vyčistiť toaletu. Bolo už niekoľko pokusov o skladanie bielizne a umývanie riadu, ale nie o upratanie kúpeľne. Teraz však na podujatí World Robot Summit (WRS) v Japonsku riešili roboty aj túto úlohu.

V rámci súťaže museli odstrániť vodu a smeti z podlahy. Tím Homer z univerzity v Koblenz-Landau v Nemecku tu prezentoval svoj robotický systém TIAGo. Porotcovia náhodne porozlievali vodu okolo záchodovej misy. Roboty museli odstrániť aspoň 80 % vody, ako aj smeti z podlahy, aby získali plný počet bodov.

Video ukazuje robota TIAGo v akcii:

Tímy použili na riešenie úlohy upratovania rôzne prístupy vrátane vybudovania robotického systému okolo celej kúpeľne, Takýto postup je síce rýchly a spoľahlivý, ale menej praktický. Azda najviac praktický bol mobilný manipulátor tímu Homer, ktorý bol upravený len pridaním špongie.

TIAGo síce nebol pri upratovaní veľmi rýchly, ale pri tejto úlohe asi rýchlosť nie je najdôležitejší faktor. Veď takýto robot by  podobne ako robotický vysávač vykonával svoju prácu vtedy, keď nie ste doma. Sme ešte ďaleko od toho, aby roboty mohli upratovať v domácnosti autonómne. Pravdepodobnejšie sa zdá, že sa skôr využijú v hoteloch, kde je veľa rovnakých izieb a upratovať sa musí každý deň.

Predvídateľné prostredie, opakujúce sa úlohy a dostatok práce, ktorú treba urobiť počas dostatočne dlhého časového obdobia, to sú podmienky, kde drahý robot má šancu byť dobrou investíciou. V blízkej budúcnosti budú hotely možno využívať kombinované tímy ľudí a robotov, pričom ľudia budú robiť komplikovanejšie práce, ako je napr. ustielanie postelí, zatiaľ čo roboty budú čistiť podlahy a kúpeľne.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj smart home domacnost autonom

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať