Image
2.8.2019 0 Comments

Roboty inšpirované švábmi: Nezničíte ho, ani keď naňho dupnete (video)

Vedci z Berkley sa inšpirovali odolnosťou švábov a na základe ich schopností, vymodelovali nové typ robota. Mini roboty majú aj veľkosť švábov a sú takmer rovnako odolné. Ak sa ho pokúsite zničiť udupaním pod nohami, nič sa mu nestane. Zaujímavé je, že väčšina robotov s tak malými rozmermi je veľmi krehká a ak by sa na nich človek čo i len postavil, zničia sa.

Ak na robo-šváby položíte aj ťažšiu váhu, stále viac-menej fungujú. Navyše sú ovládateľné a schopné niesť senzory, teda potenciálne využitie si nájdu v nespočetnom množstve scenárov. Mohli by napríklad pomáhať pri pátracích a záchranných misiách, keďže preniknú aj na miesta, kde sa psy a ľudia nedostanú. Robot môže byť využiteľný aj v prostrediach, ktoré sú pre človeka príliš nebezpečné.

Robo-šváby majú veľkosť poštovej známky a sú vyrobené z tenkej vrstvy piezoelektrického materiálu nazývaného polyvinylidénfluorid alebo PVDF. Piezoelektrický materiál je niečo, čo spôsobuje, že pri pôsobení elektrického napätia sa materiály rozširujú alebo zmenšujú. V mini robotoch je PVDF potiahnutý vrstvou elastického polyméru, vďaka ktorému sa vonkajšia vrstva ohýba, než aby sa rozširovala alebo sťahovala.

Pridaná predná noha slúži vtedy, keď sa materiál ohýba a narovnáva, aby vzniknuté kmitanie poháňalo robota skokom vpred. Robo-šváby sa pohybujú rýchlosťou 20 x dĺžka tela za sekundu, čo je najrýchlejšia rýchlosť robotov v „hmyzom meradle“. Roboty vážia menej ako jednu desatinu gramu a zvládnu hmotnosť asi 60 kg.  

Zdroj: slashgear.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum a vývoj

Vedci sa snažia oklamať umelú inteligenciu kuzelníckými trikmi (video)

23.08.2019 00:01

Čo môže bežné javiskové kúzlo odhaliť o kognitívnych predsudkoch? Viac, ako by ste si mysleli. Vedci z neurovedeckého inštitútu v Barcelone sa snažili aplikovať UI a strojové učenie na kvantifikáciu z ...

Výskum a vývoj

Nový typ umelej inteligencie napodobňujúcej mozog prekonáva aj najlepšie algoritmy

13.08.2019 00:05

Hoci algoritmy hlbokého učenia v niektorých úlohách z rôznych oblastí prekonávajú schopnosti ľudí, štruktúra hlbokých neurónových sietí nie je veľmi podobná mozgu, z čoho vyplývajú isté obmedzenia. S ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá