Roboty inšpirované švábmi: Nezničíte ho, ani keď naňho dupnete (video)

Výskum a vývoj
0

Vedci z Berkley sa inšpirovali odolnosťou švábov a na základe ich schopností, vymodelovali nové typ robota. Mini roboty majú aj veľkosť švábov a sú takmer rovnako odolné. Ak sa ho pokúsite zničiť udupaním pod nohami, nič sa mu nestane. Zaujímavé je, že väčšina robotov s tak malými rozmermi je veľmi krehká a ak by sa na nich človek čo i len postavil, zničia sa.

Ak na robo-šváby položíte aj ťažšiu váhu, stále viac-menej fungujú. Navyše sú ovládateľné a schopné niesť senzory, teda potenciálne využitie si nájdu v nespočetnom množstve scenárov. Mohli by napríklad pomáhať pri pátracích a záchranných misiách, keďže preniknú aj na miesta, kde sa psy a ľudia nedostanú. Robot môže byť využiteľný aj v prostrediach, ktoré sú pre človeka príliš nebezpečné.

Robo-šváby majú veľkosť poštovej známky a sú vyrobené z tenkej vrstvy piezoelektrického materiálu nazývaného polyvinylidénfluorid alebo PVDF. Piezoelektrický materiál je niečo, čo spôsobuje, že pri pôsobení elektrického napätia sa materiály rozširujú alebo zmenšujú. V mini robotoch je PVDF potiahnutý vrstvou elastického polyméru, vďaka ktorému sa vonkajšia vrstva ohýba, než aby sa rozširovala alebo sťahovala.

Pridaná predná noha slúži vtedy, keď sa materiál ohýba a narovnáva, aby vzniknuté kmitanie poháňalo robota skokom vpred. Robo-šváby sa pohybujú rýchlosťou 20 x dĺžka tela za sekundu, čo je najrýchlejšia rýchlosť robotov v „hmyzom meradle“. Roboty vážia menej ako jednu desatinu gramu a zvládnu hmotnosť asi 60 kg.  

Zdroj: slashgear.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať